Днями ракета SpaceX Falcon 9 доставила на орбіту разом зі 116-ма супутниками 50-кілограмовий Демонстратор космічної сонячної енергії (Space Solar Power Demonstrator, або SSPD) від науковців Caltech.
Дослідники цього інституту – не перші, хто замислився про можливість космічного видобутку сонячної енергії. Проте саме вони цими днями проторували дорогу до реальних експериментів на орбіті Землі. А отже, ідея видобутку відновлюваної енергії в космосі зрештою почала втілюватися.
Перспективність цих ноу-хау пов’язана ще і з тим, що в космічному середовищі немає таких природних перешкод для збирання сонячної енергії, як на Землі. На нашій планеті основним недоліком видобутку сонячної енергії є залежність від світлового дня, пори року та хмарності.
Перш за все інноваційні космічні технології оцінять в тих районах нашої планети, де труднощі з електропостачанням найбільш відчутні.
Що собою являє SSPD
Дивовижна установка SSPD має довести ефективність збирання сонячної енергії в космосі з подальшою відправкою її на Землю за допомогою бездротової передачі (мікрохвиль).
Прототип SSPD складається з трьох секцій, кожна з яких виконуватиме окрему серію експериментів, повідомило видання Newsweek.
Перша секція площею близько чотирьох квадратних метрів – DOLCE (Deployable on-Orbit ultraLight Composite Experiment) – перевірить механізми розгортання модульних космічних кораблів. Як розповіли в Caltech, це буде сонячна електростанція у вигляді цілого «сузір’я космічних кораблів кілометрового масштабу».
Друга секція – ALBA – поєднала 32 типи фотоелектричних елементів. У науковців наразі є можливість визначити, які з них найбільш ефективні в суворих умовах космосу.
І, врешті, третя секція – MAPLE (мікрохвильові грати для низькоорбітального експерименту з передачі енергії). На прикладі цієї добірки гнучких мікрохвильових передавачів дослідники протестують можливості безпровідної передачі енергії.
Тестування орбітальної сонячної електростанції займе чимало часу. Хоча команда сподівається отримати повну оцінку її продуктивності вже протягом кількох місяців.
«Хоч би що трапилося, але цей прототип – великий крок уперед», – заявив Алі Хаджімірі, професор електротехніки та медичної інженерії Caltech та один з керівників проєкту.
Фото: pexels.com