Команда археологів з Університету Сан-Паулу (Бразилія) виявила нові докази існування доколоніального міста-саду в Болівії, де мешкали стародавні люди Амазонії. Здебільшого вони займалися вирощуванням кукурудзи та розведенням качок мускусів.
Нове дослідження пролило більше світла на життя корінних народів басейну Амазонки до колоніального вторгнення європейців.
Під час дослідження вчені проаналізували останки людей і тварин, знайдені в Болівії. Науковці виявили, що місцеве населення почало займатися землеробством та тваринництвом ще до європейської колонізації регіону.
Що виявили вчені?
Автори попередніх досліджень натякали на те, що такі культури, як маніока, гарбуз, батат, ямс та особливо кукурудза були важливими в багатьох частинах басейну Амазонки ще до колонізації іспанцями.
Дослідники й раніше припускали, що басейн річки Амазонки, який спочатку вважався несприятливим для виробництва продовольства, а потім став місцем розселення великих людських спільнот, зрештою мав перетворитися на міста-сади, де вирощували різні культури та розводили домашніх тварин. Однак прямих доказів взаємозв’язку між людьми, тваринами та сільськогосподарськими культурами в цьому районі вчені досі не виявляли.
Тепер археологи зосередили увагу на районах болівійської Амазонії, де мешкає народність Касарабе. Зокрема на регіоні Льянос-де-Мохос, що відомий монументальними курганами. Команда проаналізувала кістки 86 людей та 68 тварин (ссавців, рептилій, птахів та риб). Їх датували 700-1400 роками нашої ери.
Науковці виявили, що кукурудза була звичайним компонентом раціону цих людей і що пік споживання цієї культури, ймовірно, припав на період між 700 і 800 роками нашої ери. Ще один аналіз довів, що мускусні качки в ті далекі часи теж їли кукурудзу, розповіло видання Independent.
Зрештою дослідники дійшли висновку, що навмисне годування цих птахів у регіоні відбувалося ще 800 року н. е., а до 1100 року н. е. качок вже утримували в домашніх умовах.
Команда також засвідчила неухильне зниження ролі кукурудзи як основної продовольчої культури після 800 року н. е. Це може означати, що народ Касарабе прагнув диверсифікувати своє сільське господарство або ж намагався розширити торгівлю з іншими народами.
«Наші дані дають уявлення про взаємодію людини з екосистемами Амазонки, включаючи прямі докази людського управління тваринами в доколоніальний період, що ще більше збагачує наше розуміння історії людства», – написали дослідники у звітній статті.
Результати дослідження опублікував журнал Nature Human Behaviour.
Фото: Heiko Prümers/German Archaeological Institute