Багато років поспіль дослідники переконували нас в тому, що келих міцного напою корисний для засинання та глибокого сну. Але тепер експерти зі здорового способу життя та сомнологи вважають цю теорію хибною.
Передусім вживання алкоголю перед сном (а особливо регулярне) може спричинити безсоння, періодичне пробудження серед ночі, млявість, хропіння, зневоднення та мігрень.
Випивка небезпечна й тим, що перериває фазу сну зі швидким рухом очей. Ця фаза (найглибша з чотирьох, які ми всі проходимо щоночі) життєво важлива для пам’яті, навчання та творчості. Вона «забезпечує відпочинок та відновлення мозку», зазначив Ян Гамільтон, фахівець із залежностей у Йоркському університеті (Велика Британія).
За його словами, деякі люди страждають від безсоння внаслідок регулярного вживання алкоголю. «Хоча спочатку вони й засинають, потім на них чекають регулярні порушення сну, через які вони почуваються млявими», – зауважив експерт.
Доктор Мелісса Олдхем з Університетського коледжу Лондона (UCL) пояснює це тим, що організм засвоює спиртне пізніше за час засинання. Після того, як алкоголь всмоктується в кров зі шлунка та тонкої кишки, він повільно метаболізується протягом ночі. Це призводить до того, що людина частіше прокидається, а наступного ранку є втомленою.
Любителі пізньої чарки зазвичай прокидаються серед ночі через спрагу та необхідність сходити до туалету. Алкоголь також змушує їх сильніше потіти, каже Річард Пайпер із британської благодійної організації Alcohol Change UK.
Відмова від нічної випивки допоможе спати глибше і спокійніше
Дослідники радять тим, хто вживає спиртні напої, уникати цього бодай перед сном. Адже організм має переробити алкоголь до того, як людина лягатиме спати. Інакше мозок звикне засинати за допомогою алкоголю та очікуватиме чергової дози, яка насправді може лише зашкодити сну.
На те, щоб нормалізувати сон, може знадобитися деякий час, оскільки мозку не так просто розпрощатися з такою звичкою. Зате відмова від нічної випивки допоможе спати глибше і спокійніше, стверджує пан Пайпер.
Нові дослідження показали, що люди, які перестали вживати алкоголь перед сном, відчули підвищення рівня енергії та гострішу концентрацію уваги.
Згідно з науковими даними, організму потрібно близько години, щоб переробити лише одну порцію алкоголю. Тож що більше його вживати, то більше часу знадобиться організму для його метаболізму, розповіло видання Daily Mail.
Приміром, на перероблення трьох порцій вина або пінти пива витрачається в середньому близько трьох годин. Однак цей час варіюється в залежності від того, наскільки ситою була людина на момент пиття алкоголю, а також від її ваги, віку та статі.
Фото: pexels.com