Мінімальний вміст білка робить картоплю гастрономічним вибором при подагрі. Бульби є корисними для суглобів і хрящових тканин. Картопля містить вітаміни групи В, вітамін С, магній, кремній, цинк, фосфор, а передусім вона є концентрованим джерелом калію – життєво важливого елемента, що відповідає за провідність електричних імпульсів у клітинах, тобто за нервову та м’язову діяльність (при нестачі калію може відмовити серце). Найбільше калію міститься у запеченій картоплі.
Інгредієнти: картопля з червоною шкіркою – 1 кг, вершкове масло – 40 г, цибуля-порей – 1 шт., цибуля ріпчаста –1 шт., твердий сир – 200 г, курячий бульйон – 250 мл, свіжі панірувальні сухарі – 2 склянки.
Розтоплюємо на сковороді вершкове масло і додаємо подрібнену цибулю та порей. Декілька хвилин тушкуємо овочі на повільному вогні до розм’якшення.
Злегка змащуємо жиром дно та стінки жароміцної форми глибиною від 5 см. Викладаємо на дно половину нарізаної тонкими кружальцями картоплі. Якщо готуємо бульби зі шкіркою, то попередньо ретельно їх миємо.
Наступні шари – половина цибульної суміші та половина натертого твердого сиру (в оригінальному рецепті – швейцарського). Повторюємо шари картоплі та цибулі, а решту сиру відкладаємо для верхнього шару.
Заливаємо овочі курячим бульйоном, накриваємо форму фольгою і відправляємо на 50 хвилин у духовку, розігріту до 200 ºС.
Коли картопля стане м’якою, змішуємо з панірувальними сухарями залишок натертого сиру і рівномірно посипаємо цієї сумішшю гратен. Не накриваючи, продовжуємо його випікати ще 10 хвилин, до утворення золотистої скоринки.
Лайфхак
У класичному французькому гратені дофінуа картопля запікається у вершковому соусі. Тоді замість бульйону треба взяти жирні вершки або молоко (200 г на 1 кг картоплі). Замінювати ці обов’язкові компоненти сметаною чи майонезом не можна.