Гранат і золото: у похованні середньовічної британки знайшли рідкісне намисто

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Експерти датували намисто 630-670-ми роками нашої ери. Команда  дослідників з Лондонського археологічного музею (MOLA) виявила ранньосередньовічний артефакт під час розкопок в англійському графстві Нортгемптоншир. Роботи передували спорудженню житлового комплексу в Харполі. Намисто та інші знахідки з поховання назвали відповідно: скарби Харпола.

За свідченням експертів, йдеться про найдорожче намисто англосаксонського періоду, що коли-небудь було знайдено в Британії. А належало воно статусній пані, розповіло видання Live Science.

Реставратори MOLA очистили та реконструювали раритет. Прикраса, якій близько 1300 років, має навдивовижу сучасний вигляд. Її оздоблено підвісками й намистинами з римських монет, золота, гранатів, скла та напівкоштовного каміння. Центром ювелірної композиції є прямокутний кулон. Він являє собою інкрустований гранатами хрест у золотій оправі. Археологи вважають, що цей елемент спочатку був частиною застібки, а потім його перетворили на кулон.

Про що ще дізналися археологи

Команда MOLA заявила, що раніше в Британії не було знайдено нічого схожого на скарб Харпола. Щоправда, декілька прикрас того часу, дещо подібних до нього, виявили у різні часи в інших регіонах Англії. Проте жодна з них не була так багато оздоблена, як це намисто.

Окрім унікальної прикраси, археологи відкопали в могилі статусної жінки два глиняні горщики з узорним декором, мідний таріль та вишуканий хрест із зображеннями людських облич, відлитих зі срібла. Усі ці артефакти, на думку дослідників, могли належати жінці, котра була або ранньохристиянською лідеркою (можливо, настоятелькою монастиря), або членкинею королівської родини. Або перше і друге одночасно.

Експерти також повідомили, що від скелета жінки залишилося лише кілька маленьких фрагментів зубної емалі.

Як зазначив Левенте-Бенсе Балаш, що очолив археологічні роботи, попереду в команди – більш ретельне вивчення знахідок за допомогою сучасних методів аналізу. Адже надзвичайно важливо отримати повноцінне уявлення про людину, що тут похована, та обряди, що супроводжували її в останню путь.

Така знахідка трапляється один раз в житті, вважає провідний експерт з археології Саймон Мортімер. На його думку, це щось таке, про що ми читали у підручниках, але не сподівалися побачити на власні очі.

Фото: MOLA

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU