Генеральний план відродження міста опублікований на сайті компанії Norman Foster Foundation. Відомий британський архітектор Норман Фостер розробив генплан разом з харківськими архітекторами та інженерною компанією Arup.
Для презентації документа Норман Фостер особисто прибув в Україну. Він вперше очно зустрівся з Ігорем Тереховим, харківськими архітекторами та експертами, з якими працював над генпланом багато місяців поспіль.
Відбудову Харкова, що цього року сильно постраждав від російських бомбардувань, зосереджено на п’яти основних напрямах: спадщина, ріки, промисловість, житло та науковий район. Для кожного з них розроблено пілотний проєкт. За словами Фостера, у місті також виросте «знакова будівля», яку він спроєктував під час поїздки до українського міста.
П’ять китів, на яких базується відродження Харкова
Генеральний план був створений за участю 10 провідних архітекторів Харкова та узгоджений з місцевою громадськістю.
Документ народився внаслідок більш як 100 зустрічей та робочих сесій. На презентації генплану автори представили всі п’ять пілотних проєктів. Їх почнуть втілювати в життя на початку 2023 року, розповідає видання Dezeen.
Проєкт «Спадщина» реалізують в середмісті. Там плановано створити архітектурний ансамбль, спорудження якого гармонійно поєднається з відтворенням історичних будівель.
Проєкт «Ріки» передбачає перетворення шестикілометрової ділянки між річками Харків та Немишля на екологічну пішохідну та велосипедну зону. Нові велосипедні доріжки з’єднаються із загальною системою велодоріжок міста.
Проєкт «Промисловість» перетворить вугільну електростанцію на центр екологічно чистої енергії та продуктів для розвитку індустріального сектора.
Відповідно до проєкту «Житло» в місті модернізуватимуть панельні будинки. Житлові будівлі в Харкові стануть безпечними, сучасними та енергоефективними.
Нарешті, проєкт «Наукове сусідство» має на меті створення сучасного дослідницького району. У ньому будуть представлені високотехнологічні галузі, різноманітні дослідження і стартапи. Район стане магнітом для місцевих та міжнародних талантів, зазначає сайт Norman Foster Foundation. Тут з’являться майданчик для стартапів, університети, житло, зелена зона – тобто вся необхідна інфраструктура для комфортного життя та розвитку науки.
Раніше офіційні джерела повідомляли, що у Харкові внаслідок повномасштабного вторгнення рф було зруйновано понад чотири тисячі житлових будинків. Загалом на Харківщині загарбники зруйнували понад 14 300 споруд.
Фото: uk.wikipedia.org, Aleksandr Osipov