Ідіть у лазню: коли пара кісток не ломить?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Термопроцедури зміцнюють імунітет, гармонізують вагу та знижують рівень стресу, що для всіх нас наразі є однаково актуально. На користь пара піде при радикуліті, ревматизмі та хронічних захворюваннях органів дихання, а протипоказаннями для неї стануть гострі інфекційні захворювання, епілепсія, запалення внутрішніх органів, ішемічна хвороба серця та бронхіальна астма.

Правильне екіпірування

Голяка до лазні не ходять. Обов’язкові атрибути – великий махровий рушник або натуральне простирадло, паронепроникний капелюх із натуральної вовни або повсті, гігієнічні гумові сланці та лазневі рукавички. А ще – віник: м’який або твердий, трав’яний або деревний, листяний чи хвойний.

Дубовий віник

Фото: pixabay.com

Дубовий віник – найміцніший. Дерево-антисептик загоює ранки, зменшує потовиділення та знижує підвищений кров’яний тиск.

Березовий віник показаний при бронхіті та болі у м’язах. Береза позбавить вугрів, очистить пори та загоїть гнійники. Настій від замочування березового віника тонізує шкіру, зміцнить волосся і позбавить лупи.

Горобиновий віник поєднує міцність та гнучкість. Горобина чудово тонізує і має знезаражуючу дію: вбиває мікроби та грибки.

Липовий віник має жарознижувальні властивості і в розпареному вигляді допоможе при застуді.

Евкаліптовий віник стане в нагоді для інгаляцій при запаленні бронхів, нежиті та кашлі. Летючі речовини з листя евкаліпта утворюють у лазні камфорну кислоту та перекис водню. Це натуральний антисептик з дезінфекційною, бактерицидною та ранозагоювальною дією. Евкаліпт очистить та відбілить шкіру, зніме головний біль, допоможе при невралгії, м’язових запаленнях, розтягненнях та радикуліті. Віники з евкаліпта заготовляють з кінця літа, але найбільшої цілющої сили листя набирає до листопада.

Хвойний віник з ялини, ялівцю, ялиці, кедра або сосни допоможе при легеневих захворюваннях і загоїть рани, а ефірні олії зміцнять імунітет та заспокоять нерви. Однак це не найкращий вибір при чутливій шкірі, і такий віник доведеться довше запарювати.

Трав’яний віник збирається з кропиви, полину, ромашки та інших лікарських рослин. Кропиву краще приєднати до березового віника, а черемху та смородину – до березового та дубового. У дубовий віник можна додати пижмо, звіробій, м’яту, іван-чай або горобину. А полин компонується з м’ятою, материнкою, дубом та березою.

лазня

Фото: Max Vakhtovych

Цілющий ефір

Поділіться з парилкою ефірними оліями: ментоловою, лавандовою або ялицевою. Вони добре впливають на нервову та імунну системи, внутрішні органи та шкіру. У посуд із гарячою водою додайте ефірну олію (10 крапель на 2 літри води, 20 крапель на 3 літри води або 10 крапель на 15 квадратних метрів), протріть цим розчином дерев’яні полиці і підливайте його на кам’янку.

Важливі приготування

Вирушати в парну корисніше не після фізичної роботи, а після розумової. Від фізичних навантажень необхідно попередньо відпочити. Не варто йти до лазні голодним та ситим: паритися краще через кілька годин після їжі. Перед лазнею не можна вживати спиртних напоїв і не бажано пити багато рідини. Аби не одержати опіки, не забудьте зняти з тіла металеві прикраси.

Все по черзі

Перед парильнею прийміть душ і обітріться рушником. Лягайте на рушник, а не на гарячу полицю. Носом та ротом у парній дихайте одночасно, аби прогрілися бронхи та легені. Не поспішайте відразу хльостати себе віником: перші п’ять хвилин просто прогрійте тіло. Дихати буде легше, якщо пройтися віником по гарячих полицях. Обхлестуватися віником потрібно зверху донизу, від плечей до п’ят, чергуючи 10-15 обхлестувань із масажем. Щоби не отримати опіки та подряпини, дотримуйтеся правила: вищий жар – слабший удар. Виходьте з парильні з віником, інакше він розсохнеться на полицях.

лазня

Фото: Andrea Piacquadio

Традиційна парна

Наша лазня – це волога гаряча пара, в якій рекомендується перебувати до першого потовиділення, тобто не довше 10 хвилин. Потім потрібно вийти у передпокій і обсушитися природним шляхом. Надалі – знову теплий душ і парна. У другий захід можна додати пари і посидіти трохи довше, але не до повної знемоги. Після другого заходу варто випити теплої води чи трав’яного чаю. У третій захід зробіть масаж віником, потім відпочиньте у передпокої та помийтеся під душем. Негайно припиніть паритися, якщо відчуєте нездорове серцебиття, слабкість, запаморочення чи нудоту.

Фінська сауна

Суха пара переноситься краще, ніж волога, і витримати сауну легше, ніж лазню. Але використовувати її можна не частіше двох разів на тиждень і не довше 1,5 години за сеанс. У переддень процедури слід скоротити кількість солі в раціоні до 2-5 грамів (сіль затримує рідину, котра має вийти в сауні). Не вживайте маринадів та алкоголю. Робіть до парної 3-4 заходи, чергуючи їх із тривалим теплим душем та спокійним відпочинком. Виключіть розігріваючі настої, на кшталт липового чаю.

лазня

Фото: Pavel Danilyuk

Інфрачервона лазня-сауна

Суть ІЧ процедури не у посиленому потовиділенні, а в активізації кровообігу без підвищеного навантаження на серце та судини. За півгодинний сеанс можна витратити до 300 калорій. Із протипоказань – лише запальні процеси та відновлювальний період після травм.

Фітодіжка

Ця «індивідуальна сауна» виготовляється виключно з деревини кедра з високим вмістом фітонцидів, що пригнічують розмноження шкідливих мікроорганізмів. Фітодіжка підходить тим, хто погано переносить лазню та сауну. Термокабель підігріває воду і дає пару, яка не досягає голови. Процедура проходить у сидячому положенні: всередині діжки є лава зі зручними підлокітниками. Сеанс триває 15 хвилин. За цей час із організму виводиться півлітра рідини і втрачається до 600 грамів ваги тіла. Душ після фітодіжки не приймають: активні речовини трав, що осіли на шкірі, діятимуть ще протягом кількох годин. Кедрова фітодіжка покращує кровообіг, видаляє целюліт та відновлює гарний стан шкіри. Але процедура протипоказана людям з аритмією, високим тиском та схильністю до кровотеч, а також під час вагітності та при активних запальних процесах.

Треба випити

Якщо хочете схуднути, утримайтеся від пиття протягом двох годин після термопроцедури. Вгамовувати спрагу потрібно журавлинним морсом, медовим чаєм, настоєм шипшини або трав’яним відваром. Банні напої слід пити теплими, аби розпалений організм охолоджувався поступово. Натомість алкоголь у лазні є дуже небезпечним. Не додавайте організму навантажень, з якими він може не впоратися. Легкої пари!

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU