Катерина Білокур: складність простоти

Наївне мистецтво української художниці зробило народну майстриню однією з найвідоміших жінок нашої країни.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Безперечний авторитет у питаннях живопису Пабло Пікассо був у захваті від таланту  простої селянки з Полтавщини: за словами корифея, якби хтось так малював у них, про цей феномен би вже дізнався увесь світ. Та зрештою, і ми і людство змусили віддати належне унікальному мистецтву вітчизняної примітивістки.

katerina bilokur 16 - Мистецтво, Особистості - 50Plus

«Квіти за тином»

Таємне обдарування

Народний декоративний живопис зазнав би втрати, якби народжена 7 грудня (за новим стилем) 1900 року дівчинка із села Богданівка Пирятинського повіту Полтавської губернії не ослухалася у дитинстві суворого батька. Працьовитий власник 2,5 десятин орного поля доглядав численну худобу і не впорався б із сільськими клопотами без допомоги трьох дітей: двох синів і дочки. Проте донька Василя Йосиповича Білокура – Катерина – змалечку виказувала цікавість не до прибирання за свинями, а до милування краєвидами і малювання квітів. Тим самим дівчинка завжди засмучувала батьків, які не підтримували її «дивакуватості» та забороняли займатися «шкідливими дурницями».

64f0ec8d a924 4dbd a237 80f9799e9c55 w1597 n r0 st s cut photo.ru - Мистецтво, Особистості - 50Plus

«Бувало, вкраду у матері шматок полотна і намалюю на ньому щось красиве  вуглиною, – згадувала майстриня свій дебют у мистецтві. – Як розмалюю один бік тканини, перегорну на інший, а тоді випру і знову малюю. Спочатку закарбовувала природу, а потім на полотні з’явилися вигадані птахи. Душа раділа від того, що я нафантазувала: посміхалася своєму малюнку, наче  божевільна. Коли це побачили батько з матір’ю, жбурнули мою гордість у піч: хоч би, мовляв, ніхто про твій сором не дізнався, бо заміж не вийдеш, жоден біс таку схиблену не засватає! Та мені байдуже, бо за що б не взялася, думки про малювання всі справи витісняли».

Катерина Білокур зізнавалася, що відчувала образу на долю за те, що та наділила її священною любов’ю до малювання і не надала можливостей присвятити себе творчості на повну силу обдарування. Малювати юній художниці довелося потайки від усіх…

Право на творчість

На початку 1920-х років Катерина зважилася показати свої роботи вступній комісії Миргородського технікуму художньої кераміки. До райцентру прихопила виконаний на папері ескіз сільської садиби і власноруч зроблену копію з відомої картини. Та до технікуму юну майстриню не взяли: Катерина не мала шкільного атестату, бо не навчалася у сільській семирічці. Приголомшена відмовою, Білокур дісталася домівки пішки: на довгому шляху до села потроху опанувала себе і надумала спробувати власні сили в іншому захопленні – театральному мистецтві.

bogdanivka jagotyn bilokur 0004 - Мистецтво, Особистості - 50Plus

Пам’ятник Катерині Білокур у місті Яготин, Київська область, Україна. Фото: Bumbaka/CC BY-SA 3.0

Почавши з малювання декорацій для драматичного гуртка, організованого по сусідству одним із родичів, колись Катерина з’явилася і на його аматорській сцені, а надалі відвідувала родинний гурток місцевої вчительської пари. Зігравши в класичних українських п’єсах мало не всі ролі молодиць, у 1928 році Білокур зібралася підкорити Київський театральний технікум. Однак дівчині знову відмовили у прийомі документів через ту ж саму причину.

У безвиході Катерина наважилася вкоротити собі віку: у 1934 році намагалася  втопитися у річці. Проте і це в неї не вийшло, лише застудила у холодній осінній воді ноги. Але після такого лиха батько скасував заборону на малювання, визнавши, що нічого не може з цією халепою вдіяти.

Не така, як усі

Своєрідність мистецтва Катерини Білокур полягало в особливій техніці малюнка, спорідненого із художньою вишивкою. З тією лише різницею, що вишивальниця гаптує полотна нитками, а художниця – олією. Білокур навіть підрамник використовувала як п’яльця для вишивок: просто фіксувала полотно шпагатом на час розфарбовування, а наприкінці знімала готовий малюнок, як вишивку, закріплюючи на раму інший матеріал.

katerina bilokur 11 - Мистецтво, Особистості - 50Plus

«Городні квіти» (1952 рік)

Цікаво, що від порушення всіх можливих мистецьких правил зображення на картинах народної майстрині майже не потерпали. Наприклад, художниця сміливо поєднувала в одній композиції весняні та осінні квіти, не дотримувалася єдиного джерела світла, обводила кожну деталь світлими або темними контурами – і нічого страшного із загальним сприйняттям малюнку не траплялося.

katerina bilokur 4 - Мистецтво, Особистості - 50Plus

Натюрморт «Квіти з горіхами» (1948 рік)

Навіть пензлі собі майстриня виготовляла власноруч: із котячої шерсті, вовни, консервних бляшанок та ягідних кісточок. До олійних фарб шанувальниця кобальту й ультрамарину використовувала натуральні пігменти з бузини, калини, буряка, моркви та цибулі, а за розріджувач брала лляну олію.

Зиґзаґ удачі

Почувши по радіо у 1940 році пісню про калину, Катерина написала виконавиці Оксані Петрусенко листа і подарувала власну ілюстрацію тексту пісні. Вражена роботою сільської художниці, співачка віддала подарунок у Центр народної творчості, і там зацікавилися талановитою аматоркою. Відвідавши Богданівку, очільник художньо-методичної ради Полтавського будинку народної творчості відібрав десяток полотен для персональної виставки. За чотири роки Державний музей українського народного декоративного мистецтва викупив роботи Білокур для власної колекції, яка наразі є найкращою в країні.

katerina bilokur 9 - Мистецтво, Особистості - 50Plus

«Привіт врожаю» (1946 рік)

Після війни майстриню радо прийняли до Спілки художників, нагородили «Знаком Пошани» і надали звання Заслуженої діячки мистецтв та Народної художниці України. Водночас її колгоспне життя змінилося лише у гірший бік. Після смерті батька поруч із Катериною Василівною та хворою матір’ю оселився один із братів із власною багатодітною родиною. Дружина та п’ятеро дітей Григорія Білокура назавжди зруйнували спокій у батьківській домівці, і постійні сварки призвели до погіршення здоров’я майстрині.

bogdanivka jagotyn bilokur 0081 - Мистецтво, Особистості - 50Plus

Меморіальний музей-садиба Катерини Білокур. Фото: Bumbaka – власна колекція, CC BY-SA 4.0 

У 1961 році біль у ногах Катерини Білокур доповнилася хворобою шлунка, і у червні одна за одною полишили цей світ і мати, і донька: родичі не встигли поховати матір, як у Яготинську лікарню терміново поклали народну художницю. Після операції 10 червня жінка померла на 61-му році на руках лікарів.

Фото на заставці: картина «Натхнення» художника М. Малинка на якій зображена Катерина Білокур за роботою

Фото: uk.wikipedia.org, uain.press

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU