Клімат Землі балансує на лезі бритви: майбутнє насторожує

Наша планета опинилася надзвичайно близько до перевищення температурного порогу в 1,5 °C, встановленого Паризькою угодою.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нова модель кліматичної системи Землі передбачає, що якщо температура на планеті перевершить позначку в 1,5 °C, яку встановлено Паризькою угодою, це спровокує низку переломних незворотних моментів.

Німецькі дослідники стверджують, що за нинішньої кліматичної траєкторії ризик подолання однієї з чотирьох точок неповернення до 2300 року може сягнути 45 відсотків.

Що чекає на землян?

Минулого року температура Землі вперше перевищила на 1 °C температуру доіндустріальних часів. Унаслідок цього наша планета опинилася надзвичайно близько до перевищення порогової позначки Паризької угоди в 1,5 °C.

Деякі експерти вважають, що найближчими роками населення Землі або досягне цієї мети, або навпаки – завадить її досягненню. А тим часом інші вчені стверджують, що людство перегнуло палицю ще багато років тому, розповіло видання Science Alert.

Під час свого нового дослідження кліматологи Теса Меллер та Аніка Ернест Хегнер з Потсдамського університету розглянули чотири можливі точки неповернення. Йдеться про критичні пороги, яких досягає кліматична система, після яких на неї чекають ще більш серйозні та швидкі зміни.

Такими точками є, зокрема, руйнування: основної системи течій Атлантичного океану, тропічних лісів Амазонки, крижаного щита Гренландії та крижаного щита Західної Антарктиди.

Нещодавно експерти попередили, що система течій Атлантичного океану може зруйнуватися вже до 2050 року. А крижаний покрив Гренландії, що тане, теж дуже близький до точки неповернення або навіть вже досяг її. Біосферні системи, як-от амазонські тропічні ліси, можуть катастрофічно змінити кліматичну систему. Деякі науковці вважають, що тропічні ліси вже викидають більше вуглецю, ніж поглинають, сприяючи глобальному потеплінню.

айсберг в океані

Університетська команда зауважила: ймовірність того, що якщо бодай один з цих порогів буде перевищено, це визначатиметься як «ризик перекидання».

Використовуючи нову концептуальну модель, команда Меллер та Хегнер оцінила загрозу ризиків перекидання у короткостроковій перспективі (до 2100 року), середньостроковій перспективі (до 2300 року) та довгостроковій перспективі (за 50 000 років). Моделювання показало, що за нинішніх темпів потепління до 2300 року ризик перекидання може сягнути 45 відсотків, а в довгостроковій перспективі може майже подвоїтися та становити 76 відсотків.

І хоча ці прогнози стосуються далекого майбутнього, саме те, що населення Землі робить нині, визначить подальший кліматичний курс нашої планети. Результати дослідження свідчать, наскільки важливо дотримуватись Паризької угоди. Якщо глобальна температура планети перевищить поріг 1,5 °C, хай навіть тимчасово, шляху назад може не бути.

Команда також додала, що досягнення нульового рівня викидів парникових газів до 2100 року матиме першорядне значення для мінімізації ризику перекидання в довгостроковій перспективі. Отже, на карту поставлено стабільність кліматичної системи нашої планети.
Результати дослідження опублікував журнал Nature Communications.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU