Застережні ознаки того, що ви перейшли межу, не завжди очевидні, зазначає британська психологиня і бізнес-тренерка Перпетуа Нео. Думати час від часу про своє хобі – це нормально. Та якщо такі думки забирають весь ваш час, це може бути ознакою вашої зацикленості.
При цьому, на думку експертки, важливо не плутати нав’язливі ідеї та нормальні, здорові інтереси. Сторонні люди частенько вживають щодо вас слова «одержимість» та «залежність». Вони схильні переконувати вас, що ви одержимі, компульсивні. Навісити ярлик дуже легко, пише Daily Mail.
Тож як розрізнити норму та аномалію? За словами пані Нео, коли хобі переходить межу одержимості, найчастіше йдеться про притуплення іншого почуття, наприклад, смутку. Одержимість часто пов’язана з пошуком полегшення. Вона може проявлятися по-різному, залежно від того, про який саме вид захоплення йдеться: відвідування спортзалу, соціальні мережі чи ігри. Але є кілька попереджувальних знаків, за якими можна зрозуміти, що інтерес стає нездоровим.
Хобі – це перше, що ви робите вранці
Якщо ви, щойно прокинувшись, вже заглибилися у своє хобі (або у щось пов’язане з ним, наприклад, відео на YouTube або блог), це може бути ознакою проблеми.
На думку психологині, це сигнал про те, що ваш мозок прямує до одержимості слідом за вашим хобі.
Ви починаєте носити одяг, пов’язаний з вашим хобі
Коли хобі переростає у нав’язливий інтерес, люди схильні прив’язати до нього будь-які супутні види повсякденної діяльності. Наприклад, почати колекціонувати певні атрибути та одяг.
Докторка Нео пояснює: «Коли ви одержимі, це займає більшу частину вашого часу». Ви читаєте про предмет свого захоплення, дивитеся ролики в YouTube, накопичуєте атрибутику. Зрештою, хобі полонить всі ваші думки й стає основним сенсом вашого життя.
Ви марите своїм хобі
Непомітно для вас хобі вдирається у ваші сни та думки. Сни про хобі або неможливість заснути через думки про нього можуть бути застережливим знаком одержимості, стверджує експертка.
Ви переносите зустрічі, щоб звільнити час для хобі
Виявляється, перенесення зустрічей, вечірок та інших соціальних заходів заради свого захоплення є явним попереджувальним сигналом про одержимість.
«Замість того, щоб створювати для хобі окреме місце, ви починаєте видаляти зі свого життя завдання, людей та обов’язки», – каже Перпетуа Нео.
Ви навіть перестаєте чистити зуби
За її словами, коли йдеться про компульсивність, можна навіть «втратити контроль за основами свого життя». Наприклад, нехтувати чищенням зубів, розкладом дня, обов’язками перед близькими, ходінням на роботу.
Ви використовуєте хобі як схованку
Очевидною ознакою того, що хобі починає бути шкідливим, є те, що воно зрештою використовується вами для втечі від реальності.
Натомість здорові інтереси, за словами пані Нео, зазвичай корисні тим, що вони надають простір для суспільних комунікацій, пошуку друзів тощо.
Як позбутися одержимості
Йдеться не про те, щоб розпрощатися зі своїм хобі раз і назавжди, а про скорочення його частки у вашому житті.
Передусім потрібно домовитися із самим собою про так звану «щасливу точку». Наприклад, замість того, щоб годинами гортати сторінки в Instagram, слід обмежити це заняття бодай 40 відсотками свого часу. А решту часу присвятити, приміром, книзі, яку давно збиралися прочитати.
Як зауважила Перпетуа Нео, йдеться про створення маленьких правил, що допоможуть досягти щасливого балансу.
Фото: unsplash.com, pixabay.com