Чи не тому саме гарбуза дарували за народними звичаями дівчата «відхиленим» парубкам, що цей овоч міг розрадити смуток знехтуваного залицяльника? Адже гарбуз лікує депресію, неврози й безсоння, знижує тиск та зміцнює серце. У складі яскравої м’якоті – магній та вітаміни групи В, а також вітаміни А, С, Є, К, Т, багато кальцію, каротину, рослинного білку, цукрів та пектинів. Цей природний засіб очищення організму легко засвоюється, поліпшує травлення, виводить зайву рідину та нормалізує обмін речовин. Без гарбуза не обходяться лікувальні дієти, бо цінна городина запобігає атеросклерозу та гіпертонії, поліпшує якість крові та зір, усуває запалення нирок і сечового міхура, допомагає при хворобах печінки та туберкульозі.
Кулінарний потенціал гарбузової смакоти презентує добірка оригінальних страв та напоїв – від супу до десерту.
Гарбузовий суп
При виборі складників уникайте гіркого гарбуза та кислих томатів. Знадобиться гарбузове насіння та м’якоть одного плоду.
Інгредієнти: на 600 г запеченого гарбуза беремо стільки ж сирих томатів, пару ріпчастих цибулин, томатну пасту – 20 г, оливкову олію – 50 г, сіль та перець – за смаком.
Гарбузову м’якоть подрібнюємо на шматочки, збризкуємо олією, солимо і запікаємо у фользі 20 хвилин.
Обшпарюємо томати гарячою водою й одразу занурюємо у воду з льодом, щоб легше знялася шкірка.
На середньому вогні треба підрум’янити на пательні подрібнену цибулю, додати порізані томати і протушкувати протягом 10 хвилин.
Змішуємо з умістом пательні запечений гарбуз, додаємо томатну пасту і доливаємо за потреби бульйон або воду. Збиваємо овочі у блендері, додаємо спеції і подаємо з вершками та підсушеним гарбузовим насінням.
Фото: pexels.com
Гарбузова запіканка із сиром
Ця страва є смачною і корисною, адже за вмістом каротину гарбуз вчетверо обганяє моркву.
Інгредієнти: на 500 г гарбузового пюре треба стільки ж сиру, 3 яйця, 100 г манки, ½ склянки цукру, 10 г ванільного цукру та 50 г вершкового масла.
Подрібнену гарбузову м’якоть скроплюємо розтопленим вершковим маслом і запікаємо у фользі півгодини. Запечені шматочки треба розтовкти у пюре, додати решту складників та збити у блендері до кремоподібного стану.
Випікаємо 20 хвилин при 180 ºС і подаємо з ягідним варенням або згущеним молоком.
Гарбузова запіканка із сиром та яблуками
Для цього смаколика добираємо м’який сир та м’якого гарбуза: у сирому стані він не має бути гірким.
Інгредієнти: на 500 г гарбуза беремо 5 середніх яблук, 250 г сиру, 2 яйця, ½ лимона, ½ склянки манної крупи, білі мелені сухарі – 4 ст. ложки, ½ склянки цукру, ванільний цукор – 20 г та корицю – 2 ч. ложки.
Запечені або варені шматочки гарбузової м’якоті перетираємо на пюре, всипаємо цукор (2 ст. ложки) та манку. Перемішуємо і відставляємо на 20 хвилин для набухання манки.
Видаляємо серединки та шкірку з яблук, подрібнюємо плоди і, збризнувши соком половини лимона, гасимо до м’якості на пательні.
Гарбузове пюре доповнюємо одним яйцем, 3 ст. ложками цукру, ванільним цукром, сухарями і ретельно все перемішуємо. Додаємо друге яйце та ложку цукру і старанно розтираємо.
Висипаємо масу до змащеної маслом форми для випікання, розрівнюємо і посипаємо корицею. Викладаємо яблука і так само посипаємо корицею. Останній шар – сир. Запіканку готуємо 30 хвилин у духовці 180°С.
До столу запіканку подаємо теплою або холодною, поливши згущеним молоком або сметаною та посипавши шоколадною крихтою або горішками.
Гарбузовий пиріг
До такого пирога пасуватимуть прянощі, тож запасіться духмяними спеціями.
Інгредієнти: для начинки беремо гарбуз – 400 г, цибулю – 200 г, корицю – 3 ч. ложки, мускатний горіх – 2 ч. ложки, імбир – 1 ч. ложку, коріандр –1 ч. ложку, гвоздику – ½ ч. ложки, запашний перець – ½ ч. ложки, сіль та червоний перець – за смаком; для тіста беремо 1 ½ склянки борошна, ½ склянки кефіру, вершкове масло – 50 г, сіль – ½ ст. ложки, розпушувач –1 ч. ложка.
Перемішуємо сіль та розпушувач із борошном, додаємо вершкове масло і перетираємо все на крихту. Вливаємо кефір, вимішуємо тісто і відставляємо на півгодини. Поки тісто «відпочиватиме», натремо на крупній тертці гарбуза і змішаємо всі складники для начинки.
Тісто ділимо на більшу та меншу частини і розкатуємо їх на два кола: те, що більше, буде у пирозі низом, тож кладемо його на змащену маслом форму і розподіляємо зверху начинку. Накриваємо все меншим колом тіста та защипуємо край. Змащуємо конструкцію яєчним жовтком, проколюємо і ставимо до духовки. Випікаємо 40 хвилин при 180 ° С.
Фото: pexels.com
Гарбузовий кекс із горіхами
З гарбузом гармонійно поєднуються волоські горіхи.
Інгредієнти: на ½ склянки подрібнених горіхів беремо склянку борошна, 1 ч. ложку розпушувача, 200 г гарбуза, стільки ж цукру, вершкове масло – 100 г, 2 яйця, лимон та щіпку солі.
Натираємо гарбузову м’якоть, відокремлюємо сік та вичавлюємо у сік лимон. Цедру натираємо також і всипаємо її до гарбуза. Розтираємо цукор з маслом, збиваємо яйця і перемішуємо всі складники із гарбузом.
Перемішуємо з розпушувачем та сіллю пшеничне борошно, вливаємо гарбузову суміш і вимішуємо тісто (воно має бути не надто крутим). Змащені маслом формочки для кексів на дві третини заповнюємо тістом, посипаємо горіхами та випікаємо 15-20 хвилин у розігрітій до 180°С духовці.
Гарбузове латте
Виявляється, що гарбуз чудово поєднуються не лише з вершками, молоком та цукром, а й гарячим еспресо. Поживне і корисне гарбузове пюре додасть енергії та бадьорості у складі незвичного кавового напою.
Інгредієнти: на горнятко міцної кави беремо 2 ст. ложки гарбузового пюре, склянку молока, цукор – 1 ч. ложку, ваніль – ½ ч. ложки, запашні спеції – ¼ ч. ложки.
Поки варимо каву, змішуємо гарбузове пюре з молоком та цукром, збиваємо вінчиком і нагріваємо, помішуючи та не доводячи до кипіння. Вчасно прибираємо з вогню і додаємо прянощі (корицю, гвоздику, мускатний горіх та ваніль).
Вливаємо каву і збиваємо до піни. Готовий напій оздоблюємо збитими вершками та горіховою присипкою (мускатний горіх можна замінити корицею).
Фото: pexels.com
Гарбузове латте добре поєднується з теплим пледом, затишним кріслом та м’яким Мурчиком. Насолоджуємося принадами осені!