Про це повідомила команда науковців з Університету імені Сунь Ятсена в Гуанчжоу (Китай). Дослідники стверджують, що завдяки домашнім кішкам та собакам руйнація розумових здібностей у самотніх людей похилого віку відбувається повільніше, ніж у тих, хто не має свійських тварин.
Про що дізналися науковці
Відомо, що життя на самоті підвищує ймовірність розвитку деменції. Погіршення вербальної пам’яті та швидкості мовлення з віком є звичним явищем. Але ці процеси можуть відбуватися повільніше в тих самотніх людей, які мають домашніх тварин.
Лікар Янчжі Лі, який очолював дослідження, зазначив, що домашні тварини сприяють зменшенню відчуття самотності та покращенню самопочуття. А прогулянки із собаками допомагають знайомитися з іншими людьми та надають теми для розмов.
Команда вивчила дані близько 8000 британців віком 50 років та більше, які брали участь в дослідженні старіння впродовж 2010-2019 років. Учасників запитували, чи мають вони домашніх улюбленців, а потім тестували їхню пам’ять на слова та швидкість їхнього мовлення.
Більш як третина учасників дослідження мали домашніх тварин. Близько 27 відсотків добровольців були самотніми, розповіло видання Daily Mail.
Дослідники перевіряли вербальну пам’ять учасників, попросивши їх запам’ятати список слів. Також учені вимірювали швидкість мовлення, пропонуючи добровольцям перелічити якнайбільше назв тварин протягом однієї хвилини.
У тих учасників дослідження, котрі мали свійських тварин, погіршення мовних навичок відбувалося повільніше. Навіть за тих чинників, що можуть впливати на здоров’я мозку, таких як похилий вік, певні захворювання та відсутність фізичної активності.
Темпи погіршення когнітивних функцій були приблизно однаковими у власників домашніх тварин, що мешкають на самоті, та в осіб, котрі мали домашніх тварин і жили разом з партнером або іншими людьми.
На думку вчених, це означає, що наявність домашньої тварини може компенсувати зниження вербальної пам’яті та швидкості мовлення, що спостерігається в людей, які живуть усамітнено. Тобто в тих, в яких зазвичай менше щоденних розмов та розумової стимуляції.
Результати дослідження показали, що власники кішок та собак менш схильні до соціальної ізоляції, ніж ті, хто не має домашніх тварин. А отже, наявність тварини вдома корисна ще й тому, що вона сприяє соціалізації самотньої людини.
Дослідники також зауважили, що власники собак, які регулярно гуляють зі своїми вихованцями, краще сплять після цих прогулянок. І це теж позитивно впливає на їхні когнітивні функції. Результати дослідження опублікував журнал JAMA Neurology.
А як щодо попередніх досліджень?
Отримані дані відповідають даним попередніх досліджень про те, що наявність домашньої тварини допомагає людям почуватися менш ізольованими. Не кажучи вже про переваги для здоров’я, пов’язані зі щоденним вигулом собаки.
Нещодавні дослідження також показали, що люди, які мають свійських тварин, краще показують себе у плануванні свого життя та розв’язанні проблем.
Фото: pixabay.com