Етці чи Еці – найвідоміша у світі крижана мумія, датована пізнім неолітом. Проте, за нещодавнім дослідженням виявилося, що Крижана людина виглядала зовсім не так, як її раніше уявляли. Використання сучасних технологій дозволили розвіяти помилкові уявлення про зовнішній вигляд Етці.
Як насправді виглядав Крижаний чоловік Етці?
У 1991 році туристи натрапили в Альпах, поблизу італійсько-австрійського кордону, на останки Етці віком 5300 років. Природні умови гір створили справжній кріоцентр, де заморожене тіло змогло дуже добре зберегтися, через що стало постійним джерелом наукових досліджень.
Дослідники вже змогли дізнатися подробиці про здоров’я та звички Етці за життя, включаючи затверділі артерії, татуювання та останню їжу чоловіка з часів пізнього неоліту. Крім того, відомо, що у момент смерті у спині Крижаного чоловіка була стріла, яка потенційно могла стати причиною його загибелі.
Тепер нове дослідження показало, що колір шкіри Етці міг бути темнішим, ніж вважалося спочатку. Потенційно він міг бути одним із найтемніших серед своїх європейських сучасників.
Один з головних авторів дослідження антрополог Альберт Зінк зазначає – раніше вважалося, що шкіра мумії Етці потемніла під час її зберігання у льоді. Проте, за словами дослідника, мабуть, вона насправді є оригінальним кольором шкіри Крижаного чоловіка.
Крім того, як зазначає видання Interestingengineering, дослідження розвіює помилкові уявлення про волосся Етці. Всупереч поширеній думці, зрілий чоловік мав щонайбільше рідке волосся з генами, які вказували на схильність до облисіння. Це відкриття може прояснити, чому на мумії Етці було виявлено мінімальну кількість волосся.
Окрім зовнішнього вигляду, геном Крижаної людини вказує на ризики для здоров’я, такі як ожиріння та діабет 2 типу. Попри цю генетичну схильність, автори дослідження припускають, що здоровий спосіб життя чоловіка міг стримувати ці чинники.
Хибні уявлення про походження Етці
Генетичний склад сучасних європейців схожий на мозаїку, що складається з трьох основних груп пращурів. До них належать західні мисливці-збирачі, ранні анатолійські фермери, які переселилися приблизно 8000 років тому, і степові скотарі зі Східної Європи, які приєдналися до цієї суміші приблизно 4900 років тому.
Початковий генетичний аналіз геному крижаної мумії Етці виявив сліди степових скотарів. Однак уточнені результати нового дослідження ставлять під сумнів цю точку зору через виявлення забруднення оригінального зразка сучасною ДНК.
Після того дослідження технологічні стрибки в секвенуванні та сплеск повністю розшифрованих геномів доісторичних європейців змінили ландшафт знань. Це дозволило дослідникам порівняти генетичний код Етці з генетичним кодом його сучасників.
Згідно з висновками за останнім дослідженням, Крижаний чоловік походив із відносно ізольованого населення з мінімальною взаємодією з іншими європейськими групами. Дивно, але слідів східноєвропейських степових пастухів у геномі Етці також не виявилося, а його частка генів мисливців-збирачів надзвичайно низька.
Як пояснює співавтор Йоганнес Краузе, генетично пращури Етці, схоже, прибули безпосередньо з Анатолії та не змішувались із групами мисливців-збирачів. Це нове дослідження не лише змінює наше уявлення про фізичні риси Етці, але й підкреслює неймовірну роль, яку сучасні технології відіграють у покращенні нашого розуміння минулого.