Лимон: цитрус-універсал

Чому важливий плід має бути у господині завжди під рукою?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Коли ви дізнаєтеся про потенціал цього фрукта, то напевно захочете виростити тропічну екзотику у себе вдома. Користь лимона не вичерпується цінними харчовими якостями – це ще й натуральний очисник, дезінфікуючий засіб та парфумерна сировина.

Цілющий склад

Лимон, імбир, мед та горіхи – найкорисніші продукти харчування, які мають бути на кожній кухні замість домашньої аптечки. У такому дієтичному продукті як лимон містяться органічні кислоти, фітонциди, пектини та флавоноїди. Попри кислий смак, у складі лимона – до 3,5% цукру (втричі більше, ніж у полуниці). Важливу роль у його вітамінному наборі грають аскорбінова кислота, каротин, рутин, тіамін і рибофлавін. Жиророзчинний попередник вітаміну А та водорозчинні вітаміни P, B1, В2 і С сприяють виробленню енергії з білків, жирів і вуглеводів, проведенню нервового імпульсу, регулюванню обміну речовин, зміцненню капілярів, росту та відновленню клітин (здоров’ю кровоносних судин, кісток та ясен), прискоренню росту волосся, позбавленню від себореї, засвоєнню організмом заліза та профілактиці авітамінозу.

лимони і посуд на столі

Як лимон впливає на тиск?

Це перевірений засіб від атеросклерозу та гіпертонії. Вживання одного лимона на день знижує артеріальний тиск на 10%. Боротьбі з гіпертонією сприяє калій у складі плода: ця речовина знижує рівень поганого холестерину в крові, нормалізує артеріальний тиск і покращує серцеву діяльність. Мінерал знімає втому та нудоту, насичуючи організм енергією. Лікарі радять вживати лимони для оздоровлення серцево-судинної системи та захисту від інфаркту. Достатньо регулярно пити чай із лимоном, щоб отримати ефект аспірину: кислота очистить судини та зробить їх еластичними.

лимон і базилік

Користь лимона

Вагітним жінкам потрібно вживати лимон щодня: цитрус є корисним для розвитку плода. Антиоксиданти в лимоні гальмують запальні процеси та перешкоджають старінню. У народніймед медицині лимон здавна застосовувався як вітамінний засіб від цинги: вітамін C міститься не лише у м’якоті та шкірці фрукту, а навіть у листі цієї рослини. Лимонна цедра, зварена в меді, показана для покращення травлення (приймати засіб потрібно по 1 ч. ложці за півгодини до їжі). Ефірні олії в лимоні мають заспокійливу дію і приборкують надмірний апетит. Сироп лимона (подрібнений лимон з м’якоттю та шкіркою – на 1 л води та 5 ст. ложок меду) вважається ефективним протиглистовим засобом, його слід приймати по 1 ст. ложці до їжі. Лимон має репутацію надійного ранозагоювального засобу: змащуючи хворі місця соком фрукта, можна уникнути запалення. З лікувально-профілактичною метою лимон вживають при легеневих захворюваннях. Спиртову настоянку лимонної цедри (шкірка двох лимонів – на літр води та 100 г горілки) потрібно вживати по ¼ склянки як шлунковий, протиблювотний та седативний засіб.

жінка вичавлює лимон

Що лікує вода з лимоном?

Грибкові ураження шкіри та екзему вилікують лимонні ванни та примочки (сік половини лимона – на літр холодної води). Розведеним лимонним соком (половина лимона – на літр води) корисно полоскати рот при запаленні слизової та ангіні. Цей цитрус слід мати в раціоні при ревматизмі, подагрі, набряках, сечокам’яній хворобі, жовтяниці та навіть гастриті з низькою кислотністю. Сечокам’яну хворобу, захворювання шлунково-кишкового тракту та порушення мінерального обміну лікують водою з лимоном: сік цілого плоду розчиняють у літрі води та п’ють тричі на день. Натуральним лимонадом найкраще вгамовувати спрагу при лихоманці. Свіжий сік одного плода розітріть з 5 ст. ложками цукру і розбавте сироп літром води (з урахуванням цих пропорцій готується домашній лимонад із будь-якої кількості лимонів). Лимонна кислота служить протиотрутою при зміїному укусі чи отруєнні лугом. У таких випадках треба якнайшвидше випити концентрований водний розчин соку лимона: вичавіть кілька плодів (3-5 штук) у літр води і приймайте по склянці кожні півгодини.

лимони у ванні

Благо чи шкода?

Як пряність лимон збагачує смак фруктових салатів і кондитерських виробів, напоїв та сиропів. Лимонний сік покращує «гастрономічне враження» від рибних чи м’ясних страв, холодних закусок і соусів, кремів та десертів. Лимон можна покласти і на торт, і в солянку. При цьому користь лимона буде більшою, якщо вживати його у свіжому стані. Завжди намагайтеся пити чай із лимоном, імбиром і медом, але пам’ятайте, що до окропу лимон та мед класти не можна, бо висока температура зруйнує вітаміни та корисні сполуки. І треба пам’ятати, що воду з лимоном не можна пити людям із захворюванням шлунку, особливо при підвищеній кислотності. Напій може так само спровокувати алергічну реакцію (висипання та свербіж). Перед вживанням лимона важливо переконатися у відсутності алергії на цитрусові.

десерт з лимоном

Рецепти з лимоном

З настанням тепла тонізуючі напої із цитрусом стають особливо актуальними.

Квас із лимоном та медом

Інгредієнти: вода – 9 л, лимони – 2 шт., мед – 800 г, родзинки – 800 г, житнє борошно – 2 ст. ложки, дріжджі – 15 г.

Приготування. Змішуємо мед з нарізаними кружальцями лимонами та родзинками. Заливаємо 8 л холодної кип’яченої води з розведеними в ній дріжджами та борошном. Через добу підливаємо ще 1 л кип’яченої води. Коли спливуть лимони та родзинки, проціджуємо розчин через сито. Розливаємо квас по пляшках, поклавши в кожну по 3 родзинки. Закупорюємо та зберігаємо в прохолодному місці в горизонтальному положенні. За три дні напій буде готовим до вживання.

напій з лимоном

Холодний медок

Інгредієнти: лимони – 2 шт., мед – 100 г, яйця – 2 шт., цукор – 1 склянка, міцний гарячий чай – ½ склянки.

Приготування. Розтираємо жовтки з медом, розводимо міцним гарячим чаєм і збиваємо віночком на вогні, не доводячи до кипіння. Додаємо сік лимонів, охолоджуємо і розливаємо у високі бокали, попередньо охолоджені в морозилці. Збиваємо в окремій мисці з цукром, соком та цедрою лимона білки і перед подачею холодного медка кладемо їх зверху в кожен фужер.

Домашній лимонад із лимонів з медом

Інгредієнти: лимони – 5 шт., вода – 12 л, мед – 1 кг, пивні дріжджі –30 г.

Приготування. Заливаємо мед гарячою кип’яченою водою (але не окропом) і додаємо дріжджі. Аромату напою наддасть лимонний сік. Наступного дня, коли почнеться бродіння, розливаємо домашній лимонад із лимонів по пляшках (краще взяти посуд з-під ігристого вина) і закупорюємо, обв’язавши пробки дротом.

домашній лимонад

Медовий лимонад нашвидкуруч

Інгредієнти: лимонний сік – 1 ст. ложка, мед – 2 ст. ложки, вода – 1 склянка.

Приготування. Лимонний сік змішуємо з медом і розводимо кип’яченою водою до смаку.

Лимонні лайфхаки

Ось якими методами підтримували гігієну та порядок у домівці наші бабусі.

  • Брудне скло очищає лимонний розчин: 1 ст. ложка лимонного соку – на 1 л води.
  • Крани, що побіліли від води та розводів, і металеві раковини на кухні потрібно протерти внутрішньою стороною лимонної шкірки і вологою губкою з милом, після чого витерти насухо бавовняним рушником: все сяятиме.
  • Та ж сама хитрість поверне блиск металевому посуду: треба протерти каламутну поверхню внутрішньою стороною шкірки лимона з м’якоттю, після чого сполоснути холодною водою.
  • Блиск фарфоровим виробам теж поверне промивання холодною водою із соком лимона (половину лимона вичавлюємо на 1 л води).
  • Вапняний наліт на сантехніці розчиняється в лимонному соку: потрібно вичавити лимон на поверхню і через півгодини змити водою.
  • Для полірування меблів готуємо домашній кислотно-жировий розчин: на ½ склянки лимонного соку – 1 ч. ложка олії. Наносимо суміш губкою на меблі і через хвилину протираємо сухою ганчіркою.

ruka v rukavychczi vychavlyuye lymon - Їжа - 50Plus

Від накипу та плям

По властивостям лимон перевершує засоби побутової хімії з точки зору натуральності і відсутності токсичності для людини і навколишнього середовища.

  • З накипом у кавоварці впорається така суміш: 2 ст. ложки подрібненої лимонної цедри, 2 ст. ложки солі та 2 кубики льоду. Всі інгредієнти засипаємо в кавоварку, енергійно струшуємо протягом хвилини, все видаляємо та споліскуємо кавоварку. Накип зникне.
  • Для видалення накипу в чайнику набираємо в нього воду, засипаємо 2 ст. ложки подрібненої цедри лимона, даємо закипіти воді і відстоятися протягом години. Після охолодження виливаємо з чайника воду і споліскуємо для видалення відокремлених пластівців накипу.
  • Чорнильні плями на тканині (від авторучки чи фломастеру) виводимо сумішшю лимонного соку та солі в пропорції 1:1 (намащуємо пляму і після її видалення змиваємо суміш водою).
  • Білизну освіжаємо після прання полосканням у воді з лимонним соком: на 1 л води – 2 ст. ложки лимонного соку.

лимон розрізаний навпіл

Що він ще вміє?

  • Лимон подовжить життя фруктам, позбавить неприємного запаху, врятує від комах та омолодить шкіру.
  •  Щоб фрукти довше залишилися свіжими, до них потрібно покласти лимон, розрізаний надвоє.
  • Нарізаний кружальцями та розкладений по полицях лимон за годину видалить неприємний запах у холодильнику.
  • Освіжити мікрохвильову піч допоможе ванночка з водою і кількома кружечками лимона. Включаємо СВС-піч на пару хвилин, а після вимкнення протираємо внутрішні поверхні вологою губкою.
  • Дихати в помешканні буде легше, якщо прокип’ятити в каструлі без кришки воду із цедрою трьох лимонів.
  • Натуральний цитрусовий аромат покращить настрій і підвищить тонус, а вологе повітря з антимікробними фітонцидами зміцнить імунітет.
  • Щоб у шафах не заводилася міль, у цілі лимони потрібно встромити по 10-20 бутонів прянощі гвоздики та покласти плоди на полиці, котрі цікавлять комах.
  • Якщо приміщення або балкон окупували мурахи, змащуємо поверхні соком лимона і чекаємо на «велике переселення»: максимум за два дні непрохані гості покинуть територію.
  • Вода з лимоном пом’якшить і відбілить шкіру обличчя, а в комбінації з одеколоном, гліцерином і збитим яєчним білком – позбавить ластовиння та пігментних плям.
  • Впорається лимон і з ламкістю нігтів: потрібно лише періодично полоскати пальці у воді із лимоном.

влда з лимоном

Як виростити лимон?

Мати в будинку такого ефективного помічника – мрія будь-якої господині. Завдяки високому вмісту ефірних олій, ця рослина справлятиме в житлі бактерицидний ефект. Для вирощування в кімнатних умовах є придатними саджанці як із власною кореневою системою, так і щеплені на сіянцях. У продажу знайдемо рослини з двома-трьома старими листками або невисокими (до 15 см) молодими пагонами.
При покупці треба простежити, аби коріння не було сухим: щоб уникнути загибелі мікоризи, вони мають присипатися землею або вологою тирсою. Не потрібно висаджувати лимон одразу у великий горщик. Починати треба з літрового горщика, пересаджуючи через рік у дволітровий, потім – у трилітровий і через чотири роки – у великий горщик об’ємом до 10 л.

лимон на днрнві

Лимону найбільше підходить ґрунт, багатий гумусом (верхній шар). Не досипаємо його до краю горщика на 1 см. Коренева шийка саджанця при посадці має заглиблюватися в землю не більше ніж на 0,5 см. Висаджену рослину обприскуємо і поливаємо рожевим розчином марганцівки. Розміщуємо саджанець так, аби поверхня листя була спрямована до світла, а влітку затіняємо рослину від прямих сонячних променів. Лимонне дерево полюбляє розсіяне світло і боїться протягів. Не крутіть надмірно горщик, повертаючи рослину до сонця – робити це можна раз на 20 днів, інакше від стресу лимон може загинути.

Згубною для цитрусових культур є також хлорована вода з-під крана. «Поїти» рослину можна лише відстояною водою (хлор випаровується з відкритої поверхні за добу) і лише тоді, коли земля розсипається, а не злипається від вологи. Взимку воду для поливу важливо підігрівати до 30 градусів: це прискорить розвиток та плодоношення. А в спеку лимон треба зволожувати обприскуванням. Вже за місяць рослина у горщику здатна зацвісти, проте бутони доведеться обривати, поки деревце не подорослішає. Плодоносити лимону можна дозволити у 5 років: з того часу власний урожай екзотичного фрукту матимете постійно.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU