Люди впевнені, що розуміють собак. Але зазвичай це не так

Дослідники запевняють, що люди часто-густо неправильно інтерпретують поведінку та емоції песиків – як своїх, так і чужих.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Думаєте, ви розумієте свого собаку? Науковці з Університету штату Аризона (ASU, США) вважають, що ви, ймовірно, помиляєтесь.

Нове дослідження сприйняття людиною поведінки собак показало, що ми значно гірше розуміємо їхні емоції, ніж нам здається. Навіть попри міцний зв’язок, що утворився між гомо сапієнсами та песиками протягом довгої історії стосунків.

«Люди думають, що можуть легко розтлумачити собачі відчуття. Наше дослідження показало, що це не так. Насправді люди часто навіть не дивляться на собаку, коли оцінюють його емоції», – зауважила Голлі Молінаро, експертка із захисту тварин, в інтерв’ю виданню BBC Science Focus.

Пані Молінаро та професор психології Клайв Вінн, співавтор дослідження, виявили, що люди, які намагаються зрозуміти емоції собаки, приділяють занадто багато уваги зовнішнім сигналам. Наприклад, шуму пилотяга. Але вони недостатньо зосереджуються на поведінці тварини, як-от гавкання чи виляння хвостом.

«Наші собаки намагаються спілкуватися з нами, але ми налаштовані дивитися на все навколо, крім бідного пса», – сказав професор Вінн.

Як проходило дослідження?

Науковці зняли на відео реакцію собаки на кілька позитивних та негативних ситуацій, наприклад, коли йому пропонували повідець перед прогулянкою або коли його м’яко сварили за дрібну провинність. За допомогою цих кадрів учені провели два експерименти.

Спочатку вони показали відеозаписи із собакою 383 людям – як із візуальним контекстом його поведінки, так і без нього.

Потім дослідники відредагували відео таким чином, аби поведінка собаки не відповідала ситуації. Собака, знятий у позитивному контексті, насправді реагував на негативну ситуацію. І навпаки. Ці відредаговані відео вчені показали 485 добровольцям.

Учасники обох експериментів оцінювали, наскільки щасливим чи сумним, схвильованим чи спокійним, на їхню думку, був собака.

собака з повідцем

«Коли люди бачили відео, на якому собака реагував на пилотяг, вони казали, що тварина схвильована та почувається погано. Але коли учасники бачили відео, на якому собака робив геть те саме, але цього разу реагував на свій повідець, всі говорили, що він почувається щасливим і спокійним. Тобто люди оцінювали емоції собаки не за його поведінкою, а відповідно до ситуації, в якій він перебував», – розповіла пані Молінаро.

Однак коли добровольців запитували, що для них є головним для сприйняття емоцій собаки, вони найрідше обирали відповідь «контекст ситуації». І це попри те, що, згідно з експериментом, контекст справляв найсильніший вплив на результати.

Науковці також виявили, що люди проєктували власні емоції на собаку. Учасники, які почувалися до опитування щасливішими, з більшою ймовірністю вважали, що собака щасливий, і це дедалі більше ускладнювало їхню здатність правильно оцінювати поведінку тварини.

Як навчитися правильно тлумачити поведінку пса?

Голлі Молінаро пропонує «бути скромнішим», коли справа доходить до читання емоцій вашого собаки. Враховуючи те, що ви, ймовірно, не такі гарні в цій справі, як думаєте.

Коли ми читаємо емоції інших людей, беремо до уваги культуру, настрій, ситуацію та особливості поведінки. Вивчення індивідуальної поведінки та особистості собаки теж допоможе краще зрозуміти його.

«Кожен собака є унікальним, він має власні емоційні сигнали, що трохи відрізняються», – сказала пані Молінаро. На її думку, це дослідження навчить нас звертати увагу на сигнали собаки, тонкі нюанси його поведінки, а не просто покладатися на стереотипи стосовно собачих емоцій.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU