На одній хвилі: не лише вислів, а справжня синхронізація

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Вчені намагалися зрозуміти, чи має вплив синхронізація мозкових хвиль людей на створення щасливих та міцних стосунків для родини, дружби, кохання, навчання та роботи. Ця цікава ідея з’явилася завдяки численним дослідженням активності мозку. Виявилося, що наші мозкові хвилі можуть синхронізуватися з мозковими хвилями людей, з якими ми відчуваємо сумісність.

Нейронна синхронізація

Мозкові хвилі – це електричні схеми, які вимірюють лише мільйонні частки вольта. Є 5 загальновизнаних – альфа, бета, гамма, дельта і тета, і вважається, що саме вони регулюють наше мислення та дії. Їх можна виявити за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ), яка аналізує активність у мозку, коли він виконує свої повсякденні функції.

Вважається, що бета-хвилі виникають під час більшості станів нашої свідомості, неспання, тоді як альфа-хвилі виникають, коли ми почуваємося розслабленими та задуманими. Дельта-хвилі пов’язані з глибоким сном.

Вчені називають феномен, коли люди синхронізують свої мозкові хвилі один з одним, «нейронною синхронією», і припускають, що цим можна пояснити, чому ми ладнаємо або ні з іншими. Дослідження показали, як нейронна синхронія може визначати успіх або невдачу романтичних стосунків.

За попередніми дослідженнями відомо, що коли мозкові хвилі нової пари починають синхронізуватися, це змінює спосіб їх поведінки. Закохані часто імітують загальні рухи обличчя та тіла один одного. Вважається, що ця фізична імітація показує, що людям комфортно разом. За словами дослідників виданню Daily Mail, коли деякі романтичні стосунки згодом руйнуються, мозкові хвилі часто випадають із синхронізації.

Синхронізація мозкових хвиль у подружніх пар

Минулого року дослідники ретельно опитали 48 подружніх пар про якість їхнього союзу. Потім вони сканували їхній мозок, коли пари разом переглядали відеокліпи, які показували ситуації стосунків, такі як романтика, діти та суперечки. Також дослідники порівняли реакцію мозку подружніх пар із реакцією мозку незнайомців, яких випадковим чином об’єднали для спільного перегляду тих самих фільмів.

Синхронізація мозкових хвиль у парПід час спостереження подружні пари показали значно вищий рівень синхронності мозкових хвиль, ніж випадкові пари. Більш того, чим вище був рівень нейронної синхронії між подружжям, тим вище було їхнє щастя у шлюбі. За висновком дослідників, демографічні та особисті чинники є ненадійними показниками задоволеності шлюбом, на відміну від нейронної синхронізації реакцій мозку.

Проте поки не зрозуміло, що саме є першопричиною. Чи вище шанси створити щасливу пару, якщо мозку вже добре синхронізовані, чи щасливі стосунки все більше синхронізують мозки людей? Один з авторів дослідження, професор психіатрії Вінод Менон зазначає, що невідомо, чи існує поведінка, заснована на відборі, що виникає внаслідок подібної активності мозку у стосунках, чи пари еволюціонують з часом.

Віддзеркалення фізичних дій – частина синхронізації мозків

Інші дослідження показують, що ми легко синхронізуємо свій мозок з людьми, з якими дружимо. Це відбувається навіть при простому спостереженні за тим, як вони виконують звичайні повсякденні справи.

Італійські нейробіологи набрали 23 пари учасників, які були знайомі один з одним, і попросили їх дивитися один на одного та поводитися спонтанно, без будь-яких конкретних завдань чи інструкцій, які б керували взаємодією. Дослідники використовували ЕЕГ разом із відстеженням очей та аналізом відео, щоб вимірювати їхній зоровий контакт, рухи тіла та посмішки. Усі вони були записані протягом кількох двохвилинних проб.

Дослідники виявили, що навіть без структурованого завдання мозкові хвилі пар спонтанно синхронізувалися, коли учасники могли бачити один одного, незалежно від того, чи були вони близько, чи на відстані 9 м. Науковці помітили, що чим більше синхронізується мозок людей, тим більше вони також віддзеркалюють фізичні дії один одного, такі як зоровий контакт, рухи тіла та посмішки.

Нейронна активність є заразною

Дослідники стверджують, що соціальна поведінка та синхронність мозку взаємно впливають один на одного. Хоча соціальна поведінка при цьому може мати більший вплив, ніж навпаки. Тому, коли двоє людей зустрічаються та відображують фізичні дії один одного, то така поведінка може викликати «синхронізацію» їхніх мозків.

Віддзеркалення мови тілаНейробіологи дійшли висновку, що нейронна активність є заразною та може поширюватися між людьми через їхні поведінкові сигнали. Таким чином, позитивне віддзеркалення мови тіла (наприклад, копіювання чиєїсь фізичної пози) може бути чудовим способом знайти друзів та вплинути на людей.

Інші дослідження показують, що люди навіть можуть синхронізувати мозкові хвилі, не перебуваючи фізично в компанії один одного. У торішньому дослідженні фінські вчені-когнітивісти попросили випадкові пари добровольців пограти у гру, у якій вони разом керували автомобілем під час перегонів, сидячи окремо у різних звуконепроникних кімнатах, а їхній мозок сканували за допомогою ЕЕГ. Виявилося, що коли гравці разом керували автомобілем, їхні альфа- та бета-хвилі мозку дедалі більше синхронізувалися.

Синхронізація мозкових хвиль у немовлят та дорослих

Дослідники стверджують, що незалежно від того, як люди синхронізують свій мозок, вони починають це робити ще принаймні з дев’яти місяців. Вони використовували систему сканування немовлят, яка відстежує, які частини мозку найбільш активні у режимі реального часу. У експерименті брали участь дорослі дослідники, які грали з немовлятами, співали або читали історії.

Синхронізація у немовлят та дорослихРезультати показали, що при прямій взаємодії певні ділянки мозку дитини та дорослого демонструють нейронну синхронність. Проте цей зв’язок зникав, якщо немовля та дослідник дивилися один на одного.

Керівниця дослідження Еліза Піацца каже, що і дорослий, і дитячий мозок відстежувати спільний зоровий контакт і спільну увагу до іграшок. Тому коли дитина та дорослий граються разом, їхній мозок динамічно впливає один на одного.

Синхронізація мозкових хвиль сприяє кращому навчанню

Ще одне дослідження підкреслює, що така синхронність може мати вирішальне значення для успіху у шкільному навчанні. Учні, які демонструють синхронність між мозками зі своїми однокласниками та вчителями, мають більше шансів на ефективне навчання. Як зазначають дослідники, школярі, чия мозкова діяльність була більш узгодженою з однолітками та викладачем, мали вищі результати тестування.

Наука про синхронізацію може місце навіть у політиці. Лютневе дослідження цього року виявило, що люди зі спільною ідеологією зазвичай демонструють схожі моделі мозкових хвиль.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU