Такого парадоксального висновку дійшла команда вчених з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США).
Зазвичай підкорювачі космосу живуть на станції близько шести місяців. Однак астронавтам NASA Суніті Вільямс та Баррі Вілмору довелося застрягти на МКС на більш ніж дев’ять місяців.
Під час таких тривалих місій астронавти часто стикаються з дисфункцією імунної системи, висипанням на шкірі та запальними захворюваннями. Досі вченим не вдавалося визначити точні причини цих побічних ефектів космічного польоту.
Однак автори нового дослідження виявили, що ці проблеми можуть бути пов’язані з «надмірною стерильністю» МКС.
На Землі мешкає близько трильйона видів мікробів. Деякі з яких спричиняють захворювання в людей, інші навпаки – підтримують наше здоров’я. Корисні бактерії зміцнюють імунну систему, боронять від інфекцій, допомагають кишківнику перетравлювати їжу та контролюють запальні реакції організму.
Однак різноманітність мікробів на МКС значно менша, ніж на нашій рідній планеті, і більшість видів, які там мешкають, були занесені туди астронавтами. За словами дослідників, брак корисних бактерій на космічній станції може придушувати імунну систему астронавтів, роблячи їх уразливішими до висипів, герпесу, грибкових інфекцій, оперізувального лишаю тощо.
Про що ще дізналися вчені?
За допомогою астронавтів науковці отримали мазки з 803 різних поверхонь МКС, щоб якнайретельніше дослідити мікробом космічної станції.
Після того, як зразки були доставлені на Землю, вчені визначили, які мікробні спільноти супроводжують астронавтів у космічних місіях. Також команда створила тривимірні карти, що показували, де саме на МКС мешкають ті чи інші види.
Як з’ясувалося, основним джерелом мікробів на космічній станції була людська шкіра. Також у зразках науковці виявили хімічні речовини із засобів для чищення та дезінфекції: їх знайшли практично на кожній поверхні.
Однак склад мікробних спільнот та хімічних речовин відрізнявся в кожному модулі космічної станції, що пояснювалося різними функціями приміщень. Наприклад, в зонах приготування та приймання їжі містилося більше мікробів, пов’язаних з харчовими продуктами, розповіло видання Daily Mail.
Загалом дослідники виявили, що мікробіом станції значно поступається за різноманіттям більшості земних середовищ. Зразки, отримані з МКС, були подібні до зразків, узятих з ізольованих місць на Землі, як-от лікарні, закриті довкілля та будинки в міських районах.
Команда також виявила докази того, що високі рівні хімікатів, за допомогою яких чистять МКС, пригнічують різноманітність її мікробіому. І це стає причиною певних проблем зі здоров’ям в астронавтів, які живуть на станції.
«Стерильне середовище насправді не є найбезпечнішим», – зауважив професор Роб Найт, співавтор дослідження. «Вплив корисних мікробів у довкіллі є важливим для підтримки здоров’я – це не дивно, оскільки ми, люди, протягом мільйонів років еволюціонували спільно з цими мікробами», – додав він.
Дослідники дійшли висновку, що збільшення мікробного розмаїття на борту космічної станції може знизити деякі ризики для здоров’я, пов’язані з космічними польотами. Однак це не означає, що гігієною доведеться нехтувати.
На думку команди, настав час подумати, яких «корисних супутників» можна відправити в космос, щоб вони допомогли астронавтам захиститися від недуг. «Це потрібно з’ясувати на Землі, перш ніж розпочинати дорогі космічні експерименти», – зазначив професор Найт.
Фото: NASA