Голову, що, ймовірно, була частиною скульптури, прикрашає шолом у формі змії з відкритою пасткою та головний убір з пір’я. А отже, артефакт цінний тим, що проливає світло на зовнішній вигляд стародавніх маянських вояків.
Розкопки передували майбутньому будівництву залізничної дороги, що має вдосконалити інфраструктуру популярного туристичного міста Мексики. Дослідники з Національного інституту антропології та історії (INAH) ретельно вивчали ландшафт, аби не пошкодити численні древні артефакти.
Науковці сконцентрували свою увагу на Чичанчобі, також відомому як комплекс Каса-Колорада. Це – прямокутний храм-платформа, споруджений у стилі Пуук неподалік від стародавньої обсерваторії Ель-Каракол.
Як підтвердив керівник дослідження Дієго Прієто Ернандес, його команда виявила кам’яну голову воїна мая з шоломом-змією та головним убором з пір’я. Голова заввишки 33 сантиметри та завширшки 28 см, на думку вчених, була вирізана у пізньокласичний період (600-800 роки н. е.).
Усередині храму Чичанчоб, де було знайдено скульптурну голову, дослідники також натрапили на вирізьблені ієрогліфи. Вони описують історію правителів Чичен-Іци та, можливо, поблизького міста Ек-Балам. А ще команда виявила у храмі висічену дату з календаря мая, що відповідає 869 року нашої ери, розповіло видання Heritage Daily.
Місто Чичен-Іца на півночі мексиканського півострова Юкатан було засноване племенами мая близько 455 року. У період розквіту міста, що охоплювало площу понад 10 квадратних кілометрів, тут мешкало близько 35 000 мешканців.
Найвідомішими спорудами Чичен-Іци, руїни яких нині можна оглянути, є дев’ятиступенева піраміда Кукулькана, Храм Воїнів та Велике поле для гри у м’яч довжиною 135 метрів.
Фото: INAH