NASA побудує на Місяці неймовірну залізницю

Цей об’єкт позаземної транспортної інфраструктури знадобиться тим, хто житиме та працюватиме на природному супутнику Землі.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США (NASA, НАСА) повідомило, що ця залізниця буде надзвичайно важливою для роботи місячних баз вже у наступному десятилітті.

Ідея створення на Місяці залізничного сполучення видається вам такою, що ніби запозичена з науково-фантастичного роману? Ви в цьому не самотні. До речі, місячна залізниця є лише одним із шести «науково-фантастичних» задумів, реалізацію яких НАСА фінансуватиме в рамках своєї програми «Інноваційні передові концепції».

Компанія Flexible Levitation on the Track (FLOAT), або «Гнучка левітація на рейках», у незабарному майбутньому планує використовувати магнітних роботів для щоденного транспортування поверхнею Місяця близько 100 тонн матеріалів. За словами команди проєкту, це буде надійний та автономний спосіб переміщення ресурсів, видобутих на Місяці.

Доктор Ітан Шалер, керівник проєкту та інженер з робототехніки в Лабораторії реактивного руху NASA, зауважив: «Надійна та довговічна роботизована транспортна система матиме вирішальне значення для повсякденної роботи стійкої місячної бази у 2030-х роках». У своєму блозі доктор Шалер, зокрема, написав: «Ми хочемо побудувати першу місячну залізничну систему, яка забезпечить надійне, автономне та ефективне транспортування корисного вантажу на Місяці».

Чим вражає це диво інженерної думки?

На відміну від залізниці, якою користуються земляни, місячна транспортна мережа не використовуватиме всім знайомі фіксовані рейки. Пан Шалер та його команда пропонують створити відрізки гнучкої доріжки, які можна буде розгорнути прямо на місячній поверхні, а за потреби – згорнути та перемістити в інше місце.

Ці операції здійснюватимуть згадані вище «магнітні роботи без двигуна», які ширятимуть над поверхнею колії. Вона, власне, й генеруватиме електромагнітну тягу для переміщення роботів до потрібної локації.
За схожим принципом на Землі працюють потяги на магнітній підвісці, які використовують сильні електромагнітні поля для руху безмоторних вагонів по коліях. Тобто рух потягів на Місяці забезпечуватимуть саме рейки, а не власне транспортний засіб, пояснило видання Daily Mail.

Доктор Шалер стверджує, що кожен робот зможе переносити вантажі різної форми та розміру зі швидкістю близько 1,61 км/год. Ці роботи (на відміну від тих, що мають колеса або ноги) не зношуватимуть свої гусениці в пиловому місячному середовищі.

місяць

Які найближчі кроки з колонізації Місяця?

Хоча ідея спорудження місячних баз комусь може здатися надуманою, можливість життя на природному супутнику Землі рік у рік стає дедалі реальнішою.

У рамках місії Artemis («Артеміда») NASA зрештою висадить екіпаж поблизу південного полюса Місяця, що, як вважають, містить лід усередині своїх кратерів. І хоча управління відсунуло дату цієї висадки, воно пообіцяло й надалі активно просувати свої амбітні проєкти стосовно людської присутності на місячних просторах.

підписання докуменитів місії ArtemisУ блозі доктор Шалер зазначив, що FLOAT «працюватиме автономно в запиленому, негостинному середовищі». Підкорювачі Місяця зможуть використовувати систему для транспортування видобутого тут реголіту або для доставляння матеріалів на посадкові майданчики.

Джим Фрі, заступник адміністратора НАСА з розвитку дослідницьких систем, повідомив, що в рамках висадки на Місяці астронавтів місії Artemis управління, ймовірніше за все, спорудить більше одного базового табору. Зрештою NASA та його конкуренти спробують заснувати постійні місячні поселення. Однак через тамтешні суворі умови видобуток та транспортування матеріалів може виявитися небезпечною роботою для землян.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU