Не Атлантидою єдиною: захоплива мандрівка затонулими містами  

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Пристрасті навколо пошуків Атлантиди не вщухали протягом багатьох століть. Найдетальнішими описами міста-привида, що нібито затонуло внаслідок землетрусу й повені близько 9500 року до нашої ери, поділився у 360 р. до н. е. грецький філософ Платон. Відтоді легенда про Атлантиду не давала спокою дослідникам та мисливцям за скарбами. У XIX столітті з’явилися перші припущення, що легенда про Атлантиду може бути правдивою історією. Але місто й досі залишається загубленим.

А тим часом археологи знаходили інші затонулі поселення в різних куточках нашої планети. Британське видання Daily Mail пригадало найвідоміші міста-привиди.

Геракліон (Тоніс), Єгипет

Невеличке, але багате місто вважалося найважливішим портом стародавнього Єгипту доти, доки Олександр Македонський не заснував 331 р. до н. е. Олександрію.

Згідно з даними науковців, Геракліон, або Тоніс, пішов під воду наприкінці VIII століття до н. е. внаслідок землетрусу, спричиненого потужним цунамі.

Першою руїни затонулого міста виявила у 2000 році команда французького археолога Франка Годьо. Порт лежав на глибині 10 метрів у затоці Абу-Каїр, в 6 кілометрах від берега.

Археологи знайшли близько 14 тисяч різноманітних артефактів, зокрема золотих. Дослідники також натрапили на 64 кораблі, храмовий комплекс з рештками статуй та монументальною стелою, а також чимало інших раритетних об’єктів.

geraklion - Історія - 50Plus

Рунгхольт, Німеччина

Минулого року підводні археологи нанесли на мапу загублених поселень місто Рунгхольт, яке називають Німецькою Атлантидою. У давнину це був розвинений торговий центр Північної Фрізії, що розташовувався в данському герцогстві Шлезвіг.

Місто опинилося під водами Північного моря внаслідок шторму з 15 на 16 січня 1362 року. На момент катастрофи в Рунгхольті мешкало близько 3000 людей. За легендою, місто було прокляте та покаране Небом за п’яні розгули та аморальність його населення.

Відтоді Рунгхольт покоївся на 40-метровій глибині під мулистими мілинами.

rungholt nimechchyna - Історія - 50Plus

АтлітЯм, Ізраїль

Атліт-Ям поблизу узбережжя Ізраїля – одне з найдревніших і найбільших затонулих поселень з-поміж коли-небудь виявлених.

Руїни, знайдені в Середземному морі, на глибині 8-12 м, датовані сьомим тисячоліттям до нашої ери. Вони охоплюють площу понад 40 000 квадратних метрів.

Археологи знайшли тут руїни прямокутних будинків, таємниче кам’яне коло, численні поховання, зокрема й усередині помешкань, рештки тварин, кам’яні інструменти та зброю.

За версією вчених, Атліт-Ям опинився під водою внаслідок підйому рівня моря.

atlit yam - Історія - 50Plus

Павлопетрі, Греція

Деякі пошуківці-романтики пов’язували легенду про Атлантиду саме зі стародавнім грецьким містом Павлопетрі (що означає «Камінь Павла»).

Команда археолога Ніколаса Флемінга знайшла руїни міста 1967 року. Вони розташовувалися на площі більш як 46 тис. квадратних метрів.

Науковці встановили, що Павлопетрі було засновано близько 2800 року до нашої ери. А в 1000 році до н. е. воно пішло під воду: причиною цього стали три землетруси, що трапилися один за одним.

Дослідники виявили в затонулому Павлопетрі житлові квартали, ринкові площі, майстерні ремісників, сади та акуратні вулиці. Це було одне з перших міст, забудовники якого дотримувалися чіткого планування.

zatonule misto pavlopetri - Історія - 50Plus

Порт-Рояль, Ямайка

Портове місто Порт-Рояль на Ямайці колись вважалося раєм для піратів та розбійників. Іспанці колонізували його 1494 року.

Місто, споруджене на піщаній косі, було сумно відомим своїми численними кублами розпусти, ігорними будинками та лавками з продажу випивки. Його навіть називали «Содомом Нового Світу». При цьому тут було збудовано чимало храмів різних конфесій.

Історичні джерела свідчать, що 1692 року місто зруйнував землетрус: воно пішло під воду ледь не за три хвилини. Катастрофа забрала життя близько 2000 людей.

zatonule misto v port royal - Історія - 50Plus

Баї, Італія

Місто Баї, підводні руїни якого в Неаполітанській затоці ваблять драйверів з усього святу, були курортом давньоримських аристократів.

Перші згадки про Баї, або Кумські води, датовані 178 роком до нашої ери. Резиденції в цьому популярному місті мали Цезар, Калігула, Клавдій та Нерон.

У III-IV століттях та пізніше, у VII-VIII стст, унаслідок повільних коливань земної кори 100-метрова прибережна смуга з респектабельними будівлями занурилася під воду.

Тепер тут розташований археологічний парк, де любителі дайвінгу роздивляються добре збережені раритети: мозаїки, мармурові статуї, ставки для розведення вугрів для римських гурманів, рештки будинків та лазень.

zatonule misto v neapoli - Історія - 50Plus

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU