Люди, які надто рясно годують своїх котиків, мимоволі їм шкодять. Відомо, що переїдання пухнастиків призводить до збільшення їхньої ваги. А ще, як стверджують вчені, воно погіршує перетравлення поживних речовин та спричиняє зміни в мікробіоті кишківника.
На думку авторів нового дослідження з Іллінойського університету в Урбана-Шампейн (США), це відкриття застерігає власників свійських тварин проти перегодовування кішок. А також є стимулом для заохочення улюбленців до активності.
Як проходило дослідження
Понад 52 відсотки домашніх кішок в різних країнах мають надмірну вагу. І ця статистика доволі тривожна.
Науковці вирішили ретельно дослідити вплив збільшення ваги на здоров’я кішок. За словами професора дієтології Келлі Свонсона, провідного автора дослідження, команда хотіла «більше дізнатися про метаболічні та шлунково-кишкові зміни, які відбуваються в результаті переїдання кішок та збільшення їхньої ваги».
До свого дослідження науковці залучили 11 «худих» кішок: стерилізованих дорослих самок. Протягом двох тижнів їх годували збалансовано та дозовано. А потім упродовж 18 тижнів тваринам давали ту саму їжу, але в безмежній кількості й так часто, як вони хотіли. Під час експериментів професор Свонсон та його колеги аналізували зразки крові та екскрементів тварин, а також вимірювали їхню фізичну активність за допомогою трекерів.
Про що дізналися дослідники
За словами Келлі Свонсона, команда очікувала, що збільшення ваги призведе до зниження фізичної активності кішок. Натомість яких-небудь послідовних змін у рівні активності тварин не спостерігалося. Проте ці результати можуть залежати від кожної окремої кішки, її довкілля, а також від того, наскільки власники взаємодіють зі своїми пухнастими вихованцями, зазначив професор.
А ось прогнози щодо погладшання тварин, як і очікувалося, підтвердилися. У міру того, як кішки дедалі більше їли та набирали вагу, рівень жиру в їхньому організмі також збільшувався. Тоді як здатність перетравлювати поживні речовини знижувалася, пише Science Alert.
«Коли організм отримує менше їжі, він ефективніше витягує з неї поживні речовини. Але коли кількість їжі збільшується, вона проходить через систему травлення швидше, тоді як поживних речовин видобувається менше», – пояснив професор Свонсон.
Що більше в кішок було їжі, то частіше вони випорожнювалися, а їхні фекалії мали більшу кислотність, розповів професор. А це ознака того, що їжа перетравлювалася не ефективно.
Дослідники виявили відмінності у типах мікробів, що жили в кишківнику тваринок до та після 18 тижнів ненормованого годування. Окрім того команда помітила, що за період набирання кішками ваги час шлунково-кишкового транзиту скоротився приблизно на 25 відсотків.
Примітно, що деякі зміни в мікробіомі тварин суперечать тим, які спостерігаються в людей з ожирінням. Це вказує на те, що в цьому випадку, ймовірно, діють складніші чинники, ніж просто надмірна вага.
Розуміння метаболічних та шлунково-кишкових змін, які відбуваються при ожирінні в кішок, може допомогти його запобіганню та лікуванню.
А наступне дослідження команда планує присвятити вивченню того, яким чином зміни у мікрофлорі кишківника пов’язані із загальним станом здоров’я тварин.
Жодна кішка під час експериментів не постраждала
Професор Свонсон та його колеги також продемонстрували, що обмеження порцій їжі може допомогти кішкам безпечно скинути вагу та жир.
По завершенні дослідження всі 11 тварин, що брали участь в експерименті, «сіли» на спеціальну дієту. Це допомогло їм схуднути та повернутися до нормальної ваги.
Звісно, кішкам не подобається, коли їм вказують, що робити. Але схоже, що наші дуже незалежні улюбленці можуть жити здоровішим та щасливішим життям за правильного втручання з нашого боку.
Результати дослідження опублікував журнал Journal of Animal Science.
Фото: pixabay.com