Нострадамус: майбутнє – це минуле

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Авторитет, який знайшов спосіб вижити в умовах чуми та інквізиції, навіть через півтисячоліття продовжує інтригувати людство загадковими попередженнями про майбутні ризики.

Уроки Мішеля Нострдамського

Що таке гоніння, єврейська родина Мішеля де Нострдама знала не з чуток: у Францію сефарди (субетнічна група єврейського народу – Ред.) перебралися з Піренеїв. Майбутній фармацевт, лікар, алхімік, астролог та поет Мішель де Нострдам народився 14 грудня 1503 року в Провансі, де його предки змогли добре влаштуватися після прийняття християнства. Змінивши імена та віру, в сім’ї досягли успіху обидва прадіди-лікарі. Католицьке прізвище Нострдам взяв під час хрещення батько Мішеля Жом де Гассон, який працював у нотаріаті. Нотаріусом (і зерноторговцем) був також дід Гі Гассон, який став після прийняття християнства П’єром де Нострдамом. Діди та батько з матір’ю перетворилися на католиків у 1502 році під загрозою втрати прибутків. Зрештою, вони стали заможними людьми і дали дітям гарну освіту.

nostradamus by cesar - Особистості - 50Plus

Портрет Нострадамуса, написаний його сином Цезарем

Мови, арифметику та астрологію, що вважалася в ті часи серйозною наукою, маленький Мішель починав вивчати з прадідами, а продовжив студіювати (разом із геометрією, математикою, логікою, риторикою, музикою та граматикою) в Авіньйонському університеті, куди вступив у 14 років. За деякими відомостями, невдовзі студента звідти відрахували, але інші джерела повідомляють, що навчання у колишній папській столиці 19-річний випускник закінчив через п’ять років і продовжив навчання у 1522 році у знаменитому медичному центрі Європи – університеті Монпельє.

З 1519 року в європейських містах лютувала чума, і в пошуках засобу від епідемії юнак вивчав цілющу силу рослин. Вступивши на медичний факультет, Мішель знову опинився на межі відрахування, проте конфлікт удалося владнати. Через три роки разом зі ступенем бакалавра студент отримав право на лікарську практику, а 1529 року 26-річний випускник дістав докторський ступінь. Відтоді його прізвище писалося на латинський манер: Nostradamus.

Шлях до успіху

За власними спогадами Нострадамуса, він врятував чимало людей нестандартним лікуванням  гомеопатією. Проте власну молоду дружину і двох маленьких дітей, сина та дочку, дипломований лікар урятувати не зміг: вони померли від невідомої хвороби. Втративши сім’ю, Нострадамус покинув і місто Ажен, у якому жив, і Францію: інквізитор Тулузи зажадав від нього пояснень щодо вільнодумства.

Ухиляючись від небажаних контактів із владою, 1538 року лікар на шість років виїжджав із країни, ховаючись у Лотарингії, Нідерландах, Венеції та Сицилії. До Марселя Нострадамус повернувся лише у 1544 році, а двома роками пізніше героїчно повівся в осередку епідемії в Ексі. Легенди про виняткове значення препаратів Нострадамуса не знаходять підтвердження у фахівців: на думку медичних експертів, його вцілілі рецепти є традиційними ліками, що застосовувалися в XVI столітті. Проте за заслуги у лікуванні чуми Нострадамус удостоївся довічної пенсії від парламенту Провансу.

Гарантована матеріальна підмога дозволила мандрівникові нарешті обзавестися домівкою і сім’єю: вчений обрав для життя скромне провінційне містечко Салоне, звідки майже не виїжджав до кінця життя. Там досі стоїть будинок, де Нострадамус жив із другою сім’єю: 1547 року новою дружиною Мішеля стала Анна Понсард Жемельє, яка народила вдівцю шістьох дітей, порівну хлопчиків та дівчаток.

nostradamuss house at salon de provence - Особистості - 50Plus

Будинок Нострадамуса в Салоне. Фото: Peter Lemesurier

У цей період успішний лікар добре заробляє і навіть фінансує будівництво меліоративного каналу, що зрошує посушливі землі півдня Франції. Його водою досі користуються два десятки сіл навколо Салоне. А іншим прибутковим заняттям заповзятливого Мішеля були окультні досліди. Він зміг переконати суспільство у тому, що завіса майбутнього може бути відкрита завдяки його науковим дослідам. Пророк був переконаний у тому, що у подіях світової історії відбуваються циклічні повторення через повторення планетних конфігурацій. Свої прогнози він обґрунтовував саме астрологічними циклами, що програмують у різний час однакові явища. Отож концепція пророцтв Нострадамуса базується на астрологічному фундаменті і містить опис не майбутнього, а минулого.

Хлібна справа

Пророцтва на той час були дуже хлібною роботою: придворних астрологів мали біля себе всі феодали та монархи. Для тих, хто цікавився містикою та езотерикою, видавалися навіть спеціалізовані альманахи, один із яких у 1550 році на регулярній основі почав випускати Нострадамус. До кінця своїх днів він заробляв щомісячними випусками прогнозів майбутнього, серед яких були хвороби, голод та стихійні лиха, але не вказувалося жодної конкретики. Книга нового типу «Пророцтва», що вийшла в 1555 році, складалася з десятка розділів з чотиривіршами. Називалися глави «Століттями», та їхній вміст із століттями не збігався, сюжети описувалися без дотримання хронології, і взагалі описи грішили зайвою розпливчастістю.

nostradamus centurie - Особистості - 50Plus

Щоб уникнути уточнюючих питань, автор у передмові вказав причиною такої загадковості в манері викладу небажання зачепити чиїсь «тендітні почуття» і викликати гнів тих, кому передбачення не сподобаються. Він натякав на реакцію можновладців, церкви та ін. Натомість при виконанні замовлень, складанні особистих гороскопів наслідувачів престолу Нострадамус був «самою ввічливістю», уникаючи прямих звинувачень та передбачень, що могли би когось засмутити (як з’ясовувалося пізніше, навіть завуальовані пророцтва справджувалися не завжди). Витіюватий стиль донесення інформації видавав у Нострадамусі людину розумну, інтуїтивну, завбачливу, досвідчену та дипломатичну.

Катерину Медічі колись так зворушили приємні пророцтва королю та королеві, що Її Високість обдарувала віщуна 200 екю і взяла з собою у подорож до Арлі, де оточила Нострадамуса королівськими почестями. Вона натхненно ділилася у високих колах пророцтвом Нострадамуса, що у 1566 році закінчаться всі війни, хоча цього, на жаль, не сталося до цього часу.

І досі на піку криз люди, як і раніше, шукають надію в незрозумілих катренах, котрі завжди можна витлумачити так, як хотілося б…

А тим, хто вірить у гороскопи та передбачення, пропонуємо дізнатися, що чекає Україну наступного року: астропрогноз на 2023 рік.

Фото: en.wikipedia.org

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU