Океани змінюють колір

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За останні два десятиріччя кольори земних океанів зазнали значних змін через зміни клімату. Американські та британські дослідники проаналізувати супутникові зображення за цей період і прийшли до невтішного висновку. Води світового океану стають зеленішими, що потенційно відображує вплив глобального потепління на популяції фітопланктону.

Зміна кольору океану суттєва

Команда дослідників підкреслила, що це не просто результат природних коливань з року в рік. Вони виявили, що зміни кольору, хоча й непомітні для людського ока, вже вплинули на більш ніж половину світового океану. Це явище охоплює величезний простір, що перевищує загальну площу суші Землі.

Дослідники пояснюють, що колір океану є відображенням його мешканців і матеріалів, присутніх у його водах. Як наслідок, ця кольорова зміна означає, що екосистеми на поверхні океану також зазнають змін.

На цей час науковці не можуть точно визначити, як морські екосистеми змінюються у відповідь на зміну кольорів. Однак вони серйозно підозрюють, що зміна клімату, викликана діяльністю людини, є головним чинником.

Зміна кольору океану пов’язана із фітопланктоном

На думку дослідників, позеленіння океанів відбувається через збільшення фітопланктону через процеси глобального потепління. Крихітні мікроби, включно з рослинними водоростями, використовують зелений хлорофіл для фотосинтезу. Чим їх більше, тим зеленішим стає середовище їхнього існування.

Яким би привабливим не здавався зелений колір, зростання кількості фітопланктону, імовірно, призведе до численних побічних ефектів для океанських екосистем. Вже зараз спостерігаються серйозні короткострокові наслідки цього.

Раптовий бум популяції позбавляє навколишнє середовище кисню. Таким чином створюються гіпоксичні мертві зони, з яких не всі тварини можуть втекти.

ФітопланктонЯк зазначає видання Sciencealert, довгострокові наслідки змінювання кольору океану поки ще не досліджені. Поки не зрозуміло, скільки саме даних достатньо, щоб їх помітити. За попередніми оцінками, потрібно три десятиріччя спостережень, щоб виявити зміни в екосистемах океану.

Хоча лише вивчення 20-річних даних зі супутників достатньо, щоб зрозуміти, що на зміни клімату слід реагувати швидше. Проте обробка знімків є певною мірою простішою, ніж спроба виміряти популяції фітопланктону через оцінку хлорофілу.

Дослідники також визнають, що фітопланктон не єдина причина, чому океан зеленішає. Проте в цілому усі зміни океанської екосистеми пов’язані зі зміною клімату, на яку потрібно реагувати якнайшвидше.

Фітопланктон – ворог або ж товариш?

Як зазначають дослідники, позеленіння океану особливо помітне навколо екватора. Оскільки фітопланктон поглинає CO2, його збільшена кількість може розглядатися як цінний поглинач вуглецю. Тому цей зв’язок насправді є значно складнішим, ніж здається на перший погляд.

Проте фітопланктон може сильно змінювати навколишнє середовище. Він може значно впливати на температуру, доступність поживних речовин і рівень освітленості у воді.

До того є фітопланктон є основою морського харчового ланцюга. Тому його збільшення також може призвести до широкомасштабних значних змін ресурсів, таких як збереження зон і промислів.

Екосистема океанівПроведене дослідження не занурюється в ці наслідки надто глибоко. Проте, хоч би що не означало озеленення океану, воно вже відбувається, як мінімум останні 10 років.

Як зазначають дослідники, загалом ці результати свідчать, що наслідки зміни клімату вже відчуваються в поверхневих морських мікробних екосистемах, але ще не виявлені. Тому моніторинг фітопланктону на поверхні океану та розуміння його реакції на кліматичні зміни є пріоритетним для вчених.

Фото: pixabay.com, unsplash.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU