Нині у світі понад 55 мільйонів людей страждають на деменцію. І це більше, ніж будь-коли раніше.
Найпоширенішою формою деменції є хвороба Альцгеймера, що призводить до зниження пам’яті та розумових здібностей. Один зі способів виявлення хвороби Альцгеймера – це спостереження за змінами у мовленні. Проблеми з ним вказують на ймовірність розвитку хвороби.
А загалом дослідники з Університету Ноттінгем Трент перелічили п’ять ранніх симптомів цієї недуги, якими в жодному разі не можна нехтувати.
Паузи, коливання та невизначеність
Однією з ключових ознак хвороби Альцгеймера є проблема із запам’ятовуванням певних слів, на яку вказують часті або тривалі паузи. У таких випадках людина щосили намагається згадати дуже знайоме слово.
Використання слів із неправильним значенням
Люди із хворобою Альцгеймера можуть замінювати слово, яке вони намагаються згадати, геть неправильним або опосередковано з ним пов’язаним.
Приміром, замість слова «собака» вони використовують назву іншої свійської тварини, як-от «кішка». Однак на ранніх стадіях хвороби заміна, швидше за все, буде пов’язана з ширшою або більш загальною категорією. У такій ситуації це може бути слово «тварина», розповіло видання Science Alert.
Обговорення завдання замість його виконання
Пацієнти, що стикаються з цією хворобою, часто мають труднощі з виконанням завдань. Замість виконання завдання вони можуть говорити про свої почуття стосовно нього, висловлювати сумніви або згадувати свої колишні здібності. Хворий може сказати: «Я не впевнений, що зможу це зробити» або «Раніше я робив це краще за інших», замість того, щоб узятися до справи.
Словниковий запас менш різноманітний
Більш тонким показником хвороби Альцгеймера є тенденція використовувати простішу мову, покладаючись на скромний набір слів. Пацієнти часто повторюють одні й ті самі дієслова, іменники та прикметники замість того, щоб користуватися ширшою словниковою палітрою.
Проблеми з добором слів
Ще однією ранньою ознакою хвороби Альцгеймера є труднощі з добром слів. Ця проблема стосується, зокрема, називання речей певної категорії: наприклад, харчових продуктів або частин тіла. У міру прогресування хвороби пацієнтам стає дедалі складніше знаходити правильні слова, що починаються з однієї літери.
***
Основним фактором ризику хвороби Альцгеймера є вік. Після 65 років імовірність розвитку цього захворювання подвоюється кожні п’ять років.
При цьому одна з двадцятих осіб, у яких діагностували цю недугу, молодша за 65 років. Це називається ранньою хворобою Альцгеймера.
Хоча періодичне забування слів лікарі вважають нормальним явищем, поступове погіршення пам’яті та мовлення або ж неправильне використання слів можуть бути ранніми ознаками хвороби. Своєчасне їх виявлення є особливо важливим для осіб з підвищеним ризиком розвитку недуги, наприклад, для людей із синдромом Дауна.
Фото: pixabay.com