П’яний за кермом? Нова версія загибелі Тутанхамона

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Тутанхамон – один із найвідоміших фараонів Давнього Єгипту. Він правив 3000 років тому, посівши трон у віці 9 чи 10 років та померши у 18. Вірогідна причина смерті Тутанхамона досі невідома. Тривалий час вважалося, що правителя згубила малярія, якою він заразився через відкриту рану. Проте, за сучасними дослідженнями, версія загибелі найвідомішого з усіх фараонів може бути зовсім іншою.

Єгиптологиня Софія Азіз висловила доволі суперечливу нову теорію, як саме міг загинути юний фараон. На її думку, Тутанхамон був типовим взірцем «золотої молоді». Він міг потрапити в аварію на швидкісній колісниці, керуючи нею у нетверезому стані. Можливо, це й призвело до перелому ноги, через що до рани потрапила смертельна інфекція.

З чого все розпочалося?

Гробниця Тутанхамона була відкрита у Долині Царів єгиптологом Говардом Картером у 1922 р. Декілька місяців було втрачено на каталогізацію передпокою. Похоронна камера та саркофаг були виявлені та відкриті у 1923 р. Ще 10 років знадобилося, щоб очистити гробницю від безлічі скарбів та речей, що були поховані разом із мумією правителя.

Маска Тутанхамона

Маска Тутанхамона

З того часу гробниця Тутанхамона є одним із найбільш досліджуваних об’єктів, а сама постать правителя викликає чимало суперечок серед дослідників. У 2010 р. група єгиптологів провела наймасштабніше радіологічне дослідження мумії фараона. Головною метою було виявлення причин ранньої смерті Тутанхамона.

За попередніми дослідженнями вчені стверджували, що фараон повинен був спиратися на тростину при ходьбі, бо мав важку хворобу Келера. Крім того, в нього була клишоногість лівої стопи та менш п’яти пальців на правій. Проте дослідники дійшли до висновку, що Тутанхамона вбили не всі ці захворювання, а зламана нога. Причина, з якої правитель міг зламати ногу, невідома вченим.

Не інвалід, а справжній воїн

Наразі пані Азіз повністю спростовує попередні висновки щодо інвалідності відомого фараона. Для доказів дослідниця використовує речі, знайдені у гробниці. Як відомо, у Давньому Єгипті померлих ховали із предметами повсякденного побуту, які могли б знадобитися у потойбічному житті.

Пані Азіз вказує на наявність у гробниці Тутанхамона шести колісниць, обладунок та схованок для вина. За словами дослідниці, ці речі вказують на те, що юнак-правитель не був інвалідом та їздив на колісницях як «фараон-воїн».

Єгиптологиня вважає, що під час керування Тутанхамон вдарився об край колісниці. На її думку, саме це й призвело до небезпечних для життя поранень. Як стверджує пані Азіз, зазначена раніше вченими клишоногість молодого правителя насправді не існувала.

Дослідниця вважає, що це викривлення з’явилося під час процесу муміфікації тіла, а не за життя фараона. Як зазначила пані Азіз виданню Daily Mail, причиною цього є туге бинтування та застосування смоли.

Крім того, до такого висновку схиляє й вигляд добре вирівняних ніг у мумії давньоєгипетського правителя. Як зазначає пані Азіз, якби у Тутанхамона була деформація стоп та клишоногість, то йому було б важко ходити. Проте довгі прямі кістки наочно спростовують ці припущення.

Дослідниця стверджує, що бачила чимало мумій, де мала місце клишоногість. У випадку із Тутанхамоном немає жодного доказу, що він був інвалідом. На думку пані Азіз, тростини можуть бути ознакою королівської влади, а не доказом інвалідності правителя.

tutanhamon 1 - Наука&Техніка, Історія - 50Plus

Хтозна, як воно було насправді

Попри ствердження єгиптологині, професор Альберт Зінк, який брав участь у знаковому дослідженні 2010 року, вважає свої висновки ще досі дійсними. На його думку, комп’ютерна томографія чітко вказує на деформацію стопи та наявність інших захворювань ніг у Тутанхамона.

Отже, немає сумнівів, що правитель Давнього Єгипту мав порушення ходьби, зокрема через некроз кістки. Проте професор Зінк не виключає, що Тутанхамон міг отримати серйозне поранення під час переміщення на колісниці.

Хоча заява щодо керування фараоном у нетверезому стані викликає у пана Зінка сумніви. Також професор додає, що враховуючи гостру стадію некрозу кістки у стопі Тутанхамона, важко уявити, що він міг їздити на колісниці стоячи. При цьому фараон дійсно мав перелом ноги, але довести точну причину травми неможливо.

Частково пані Азіз визнає справедливість стверджень професора Зінка. На думку дослідниці, ми можемо ніколи не дізнатися, як саме помер найвідоміший фараон Давнього Єгипту. Лише якісь відкриття щодо стану внутрішніх органів правителя можуть надати трохи більше інформації стосовно цього.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU