Зоопсихологиня Енн Квейн, старша викладачка Школи ветеринарних наук Сіднейського університету (Австралія), поділилася п’ятьма простими порадами, які допоможуть вашій кішці бути здоровішою та щасливішою.
За словами пані Квейн, близько третини австралійських сімей мають бодай одну кішку. При цьому відомо, що люди часто неправильно тлумачать котячу поведінку.
Що більше ми дізнаємося про кішок, то більше розуміємо: вони – складні істоти з унікальними вподобаннями та здібностями, здатні до навчання. Придивляючись до поведінки домашнього улюбленця та намагаючись зрозуміти мову його тіла, можна зробити життя пухнастика спокійнішим та радіснішим.
Тож звертайте увагу на мову тіла кішки
Мова тіла, а також вокалізації є головними інструментами котячого спілкування.
Повільне моргання часто вказує на позитивний емоційний стан тварини. Тоді як кішки, які незадоволені або не хочуть, щоб їх чіпали, завмирають, відсуваються, притискають вуха та шиплять. А коли відчувають, що в них немає виходу, дряпаються або кусаються.
Краще дозволяти кішкам наближатися до вас на їхніх умовах, ніж наполягати на взаємодії. Коли тваринка крокує до свого власника з піднятим хвостом, вона таким чином подає доброзичливий сигнал. А коли розмахує хвостом з боку на бік, сигналізує про роздратування.
Експертка вважає, що коти завжди повинні мати можливість відмовитися від спілкування з вами. Навіть від дотиків. Не треба гладити тварину, якщо бачити, що вона цього не хоче та прагне якомога швидше піти.
Забезпечуйте кішці здорове довкілля
Американська асоціація лікарів-фелінологів та Міжнародне товариство фелінологічної медицини узгодили п’ять принципів здорового довкілля кішок:
- безпечне місце, куди кішки можуть сховатися у разі переляку;
- окремі ключові ресурси (їжа, вода, туалети, кігтеточки, ігрові зони, а також зони сну), що дають тваринам можливість комфортно займатися своїми повсякденними справами;
- можливість для проявів хижої поведінки, наприклад, ігор, що імітують полювання;
- позитивна, послідовна та передбачувана комунікація кішки з людиною, що поважає вибір своєї тварини та знає, як потрібно взаємодіяти;
- повага до почуттів кішки, захист її від небажаних подразників (різких запахів та гучних звуків) та надання їй бажаної сенсорної стимуляції (наприклад, котячої м’яти).
Фелінолог – фахівець, що створює оптимальні умови для утримання та розмноження домашніх кішок.
Регулярно чистьте лоток
Це не дуже приємний, але вельми важливий обов’язок власника тварини. Чотирилапий вихованець воліє користуватися завжди чистим туалетом, навіть якщо є єдиним котиком у будинку.
Кішки полюбляють проводити час у лотку, зазвичай віддаючи перевагу просторій тарі. Не варто забувати, що лоток має розташовуватися в зоні, відокремленій від мисок для їжі та води.
Неналежна гігієна в помешканні може навіть призвести до проблем із сечовипусканням у ваших улюбленців, розповіло видання Science Alert.
Якщо ви змінюєте тип наповнювача, експерти рекомендують робити це поступово, щоб кішка звикала до змін потроху.
«Зчитуйте» напругу в кімнаті
Ця порада стосується здебільшого тих, хто завів більш ніж одну кішку. Напруженість між домашніми кішками – настільки звичайна справа, що господарі її часто ігнорують, тим паче, що тварини далеко не завжди з’ясовують стосунки за допомогою сили.
Ознакою напруженості між кішками є тривалий пильний погляд. Також тварини можуть блокувати підходи до лотка або дверцят, щоб перешкоджати іншим кішкам ними скористатися. А це може спричинити в них хронічний страх, стрес або тривожність.
Розпізнавання напруженості між домашніми кішками та вміння з нею справлятися допомагає покращити добробут усіх мешканців будинку – і тварин, і людей.
Коли ви любите свою кішку, виникає спокуса посилити радість в домі, завівши ще одну тваринку. Однак робити це зовсім не обов’язково. Якщо кішка органічно взаємодіє з людьми та довіряє їм, вона не є самотньою.
Зробіть життя кішки безпечним
Енн Квейн розповіла, що близько 65 відсотків власників котів в Австралії постійно тримають своїх вихованців у приміщенні. Утім, домашнім кішкам не слід вільно блукати без нагляду, навіть у межах вашої приватної території. Вулиця приманює свійську тварину незнайомими звуками та запахами, але загрожує їй численними небезпеками.
Кішки дуже розумні. Всупереч поширеній думці, їх навіть можна дресирувати. Цей процес може бути взаємно корисним для кішок і людей.
Але найголовніше, що має відчувати ваша кішка, – це повага до її вибору, її «котячої сутності». Потрібно уважно ставитися до потреб котиків та намагатися дивитись на світ їхніми очима. Завдяки цьому ваш улюбленець стане щасливішим.
Фото: pexels.com