Раніше вчені помилково датували початок видобутку металів у Польщі

Археологи виявили в Малопольському воєводстві найдавніші свідчення видобутку металів у Польщі. Їм на 1000 років більше, ніж вважалося раніше.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники здобули докази найдавнішого видобутку металевих руд та металургії в Польщі, вивчивши свинцеві артефакти, що датовані 800–500 роками до н. е.

До команди увійшли науковці з Інституту археології Ягеллонського університету, Університету науки та технологій у Кракові, Національного центру ядерних досліджень в Отвоцьку та Варшавського університету. Для дослідження свинцевих виробів науковці використали ізотопні методи визначення походження, розповіло видання Arkeonews. Результати показали, що ці предмети виготовлені із сульфіду свинцю, видобутого в родовищах Олькуша.

Намисто із свинцевої трубки раннього залізного віку (800–500 рр. до н. е.), знайдене на кладовищі в Янковіце, Малопольща.

Намисто із свинцевої трубки раннього залізного віку (800–500 рр. до н. е.), знайдене на кладовищі в Янковіце, Малопольща.

Про що дізналися вчені?

Загалом дослідники вивчили одинадцять свинцевих дрібничок із пізньолужицьких культурних могильників. Аналіз матеріалів підтвердив, що більшість артефактів зроблені з місцевої руди. Це вказує на те, що тутешні родовища свинцю експлуатувалися на 1000 років раніше, ніж досі вважали науковці.

Доктор Кароль Дзенгелевські з Інституту археології Ягелонського університету пояснив, що історичні записи та геохімічні дані свідчили про використання родовищ Олькуша за римського періоду та в Середньовіччі. Але недавні знахідки збільшили вік експлуатації цих родовищ до I тисячоліття до н. е.

«Можна припустити, що видобуток та виплавка металевих руд у Польщі почалися близько VIII чи VII століття до н. е., причому попервах використовувався свинець, а не мідь», – зазначив доктор Дзенгелевські.

Свинцева каблучка раннього залізного віку (800–500 рр. до н. е.), знайдена на могильнику в Свібі, Сілезьке воєводство.

Свинцева каблучка раннього залізного віку (800–500 рр. до н. е.), знайдена на могильнику в Свібі, Сілезьке воєводство.

Команда планує продовжити свої дослідження та зрештою реконструювати закономірності розподілу сировини для металургії, зокрема мідних сплавів, від бронзового віку (близько 2000 р. до н. е.) до кінця раннього залізного віку (близько 450 р. до н. е.).

Дослідники прагнуть розширити базу даних ізотопних сигнатур (свинець та олово), пов’язаних з артефактами цього періоду. Що стосується залізних виробів, то команда проаналізує хімічний склад шлаку та застосує інноваційні методи, зокрема, аналіз ізотопів осмію та стронцію. При цьому науковці зіставлять свої результати з численними геохімічними даними про найдавніші родовища металевих руд по всій Європі.

Результати дослідження опублікував журнал Archaeometry.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU