Резерви людської пам’яті: на що вона здатна?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Пам’ять перебуває у постійному розвитку до 25 років життя людини. Піку своїх можливостей досягає в 19-20 років, а перші ознаки згасання починаються після 50-ти. Проте ці процеси можна дещо затримати – якщо постійно займатися спеціальними вправами. Що саме позитивно впливає на нашу пам’ять і які методи «тренування» будуть найбільш дієвим? Про це все та дещо інше піде мова надалі.

Які бувають види пам’яті – звернімося по допомогу до знавців

Людська пам’ять напряму пов’язується з функціональними можливостями організму. Іншими словами – вона нагадує завод, де людина і механізми працюють за принципом ланцюжка, кожен елемент якого відповідає за свої процеси. Мнемоніка – саме так фахівці називають методи запам’ятовування. Для того, щоб людина досягла у своєму житті певних успіхів, вона має знати слабкі та сильні сторони своєї пам’яті. У свою чергу, класифікація цього поняття передбачає розподілення на окремі види.

З точки зору вміння засвоювати інформацію виділяються такі напрямки:

  • Довгострокова пам’ять це коли вірш, який ви вчили ще у школі, ви можете вільно розповісти у зрілому віці. Це така собі «внутрішня» пам’ять вашого умовного ПК.
  • Оперативна – вона дозволяє зберігати актуальну інформацію протягом часу, який відводиться на виконання завдання.
  • Сенсорна – зберігає отримані дані буквально пів секунди.
  • Короткочасна – утримує всю потрібну інформацію протягом 20 секунд. Зазвичай володарі короткочасної пам’яті вважаються гарними співбесідниками, бо вони добре імпровізують і не роблять довгих пауз.
  • Мимовільна (рефлекторна) – спостерігається на рівні рефлексій.

Якщо враховувати метод запам’ятовування, то треба зазначити такі види:

  • Образна – до неї входить зорова, аудіальна, смакова, тактильна, слухова – пам’ять, яка пов’язана з роботою головного мозку. Образний тип пам’яті має різні параметри для кожної окремої людини.
  • Моторна (кінестетична) завдячуючи їй, людина знає, як потрібно ходити, працювати на клавіатурі, робити інші повсякденні дії.
  • Логічнау цьому випадку механізми запам’ятовування мають формат блоків.
  • Емоційна – цей вид тісно пов’язаний з психологією.
  • Вибірковалюдина зберігає лише той об’єм даних, який їй потрібний.
  • Письмовавона ж візуальна, один з підвидів зорової, коли людина добре запам’ятовує те, що вона записує.
  • Декларативна пам’ять це збереження явно виражених понять та подій життя.

Розрізняють пам’ять також і за рівнем усвідомлення матеріалу. Механічнапросто формування інформації, без її перетворення та аналізу. У свою чергу, смислова передбачає розуміння матеріалу. Довільна – зумовлюється актуальною потребою відтворити потрібні дані.

zobrazhennya mozku - Психологія, Здоров'я - 50Plus

Що таке провали в пам’яті, звідки вони беруться?

Коротка «дівоча» пам’ять. Такий вислів досить часто можна почути від дорослого, який страждає на забудькуватість. Причому ця проблема стосується не лише людей у поважному віцінерідко й молодь може забути деяку інформацію, наприклад, з періоду свого дитинства, чи навіть те, що він чи вона робили зовсім недавно. Такі так звані прогалини у спогадах, коли губиться нитка розмови при бесіді– не настільки безпечні, як це може здаватися відразу. Як для літніх людей, так і для молодих, це можна вважати першим «дзвіночком», який свідчитиме про те, що небезпечна хвороба склероз фактично вже на порозі. На жаль, це слово зазвичай асоціюється з анекдотами, хоча насправді справа набагато складніша.

Які причини провалів пам’яті, від чого виникає короткочасна забудькуватість і як лікувати свій мозок? Найчастіші проблеми, з якими пов’язують ослаблення роботи мозку, є наступні:

  • енцефалопатія;
  • цукровий діабет;
  • хвороба Паркінсона;
  • атеросклероз судин.

Провал в пам’яті, коли у вашій голові зникає потрібна вам інформація, або коли просто погіршується процес запам’ятовування, в подальшому без лікування може призвести до Альцгеймера. Ця хвороба надзвичайно підступна і часто призводить до важких наслідків. Саме тому, якщо ви помітили, що вас часто підводить ваша пам’ять і провали набувають постійного характеру – ви назавжди позбулися своїх найкращих спогадів, то тоді треба терміново звертатися до спеціалістів.

Але найкращим виходом із ситуації стануть превентивні міри. Не варто гаяти час, доки ваша пам’ять на стала зовсім поганатреба починати виконувати спеціальні вправи, які стануть діяти вже в короткостроковій перспективі.

foto i stikery na stini - Психологія, Здоров'я - 50Plus

Як запам’ятовувати інформацію: дієві лайфхаки

Досить часто перед людьми стоїть задача запам’ятовувати великий об`єм інформації. Це може бути пов’язано з навчанням, специфікою професії тощо. Варто знати, що спеціалісти рекомендують різні мнемонічні техніки для того, щоб тренувати свою пам’ять, що приводить до підвищення рівня інтелекту. Які ж методи зазвичай найбільш ефективні? Що потрібно для полегшення задачі? Відповідь на це запитання ви можете отримати далі.

  • Введіть свій мозок в оману.

Намагайтеся використовувати механічне запам’ятовування, підвищуючи ресурс своєї короткострокової пам’яті. Вивчайте вдвічі більше, ніж вона вам дозволяє.

  • Розумійте, а не зазубрюйте

Особливості методики тут полягають в осмисленому сприйнятті даних. Використовуйте асоціативну інформацію, різні цікаві методи.

  • Вчіть інтервалами

У цьому випадку правила досить прості. Розбийте вивчення матеріалу на окремі етапи, використовуючи прийоми частого повторення вивченого. Цей метод діє не швидко, проте дуже ефективно.

  • Правильне налаштування

Уникайте працювати тоді, коли у вас поганий настрій. Мимовільне запам’ятовування відбувається у випадку, коли є оптимальне налаштування на ефективну роботу.

Проходження тестів на пам’ять, які є у вільному доступі в Інтернеті, дозволить вам визначитися з основними її показниками і вибрати правильний спосіб.

oblychchya - Психологія, Здоров'я - 50Plus

Як розвинути пам’ять: основні методи

Покращення запам’ятовування передбачає різні вправи для зміцнення функцій головного мозку. Іншими словами, йому потрібна своєрідна гімнастика, щоб можна було розвивати мислення, сам мозок, уважність. Головне завдання при цьому – встановити правила, організувати заняття так, щоб вони приносили максимальну користь.

Тренувати свої здібності бажано на постійній основі, бо перерва в такій роботі приносить лише шкоду. Також не менш важливою є необхідність вибрати правильні прийоми – їх техніка має підходити саме вам.

Що допоможе дорослому розвинути пам’ять?

  • зорова асоціація, створення образів;
  • вивчення віршів та декламування вголос – ця методика добре підходить для літніх людей;
  • намагання згадати забуте – даний спосіб потрібен тим, хто часто забуває, що треба купити в магазині, чи вимкнув він праску перед виходом з дому тощо;
  • вивчення іноземних мов – система навчання приведе до покращення короткочасної пам’яті;
  • нагадування подій дня – допомагає оволодіти оперативною пам’яттю;
  • гра в інтелектуальні ігри – таким чином покращується увага, що дає можливість мати добре розвинену швидкість реакції;
  • зміна звичного маршруту – таке тренування дозволить розвивати свій кругозір.

Кожна зарядка для концентрації уваги і покращення пам’яті може застосовуватися як окремо, так і в комплексі з іншими.

shahmaty - Психологія, Здоров'я - 50Plus

Як стерти пам’ять, і для чого це потрібно?

У житті буває досить багато неприємних ситуацій, спогад про які хочеться відразу забути. Наприклад, хтось побачив, що ви смішний чи незграбний, або вас кинула кохана людина. Фахівці стверджують, що позбутися, «стерти», викреслити ці негаразди, не тримати їх в голові – цілком можливо. Забути і не згадувати негативні інформації, неприємне побачене можна за допомогою гіпнозу. Проте в цій ситуації треба шукати гарного спеціаліста, щоб не втрапити на шарлатана.

Для тих, хто хоче впоратися з цією проблемою і очистити свою пам’ять, можна порадити наступні способи:

  1. Сконцентрувати свою увагу в спокійних, зручних умовах.
  2. Згадати минуле, вибрати в уяві погані моменти спогадів.
  3. Визначитися, яка саме подія – у особистих відносинах, чи просто життєва, вас дратує більш за все.
  4. Вибрати методи блокування.
  5. Перемістити негатив в процес улюбленої справи.

І на завершення просто уявіть собі, як саме ви знищуєте непотрібну для себе інформацію. Наприклад, намалюйте уявну картинку і порвіть чи спаліть її.

Пам’ять – це дарунок природи, який треба берегти і примножувати. Тоді життя буде повноцінним, а для дітей і онуків ви на схилі років станете джерелом порад і досвіду, а не проблем.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU