Роксолана: українська троянда турецького гарему

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Роксолана – одна з найвідоміших жінок-українок у світовій історії. Вона є героїнею багатьох художніх та музичних творів, її зображували на картинах. Хоча справжній портрет Гасекі Гюрем Султан невідомий нікому, бо всі зображення її особистості на полотнах були уявними.

Сучасне покоління добре знає історію цієї жінки, завдячуючи українському серіалу, де головну роль зіграла відома актриса Ольга Сумська, та турецькому «Величне століття. Роксолана». Постать жінки оповита багатьма легендами та загадками, розгадати які намагаються історики багатьох країн.

olga sumska u roli roksolany - Особистості - 50Plus

Ольга Сумська у ролі Роксолани

Гюрем Султан: історія походження

Достеменних історичних даних про Роксолану можна знайти зовсім небагато. Ким вона була за походженням – питання теж доволі суперечливе. Як історичного персонажа її «присвоює» багато країн, серед яких є традиційно і росія. Окрім того, історики не можуть назвати точно ані рік появи її на світ, ані справжнього імені жінки. Гіпотеза про те, що вона може бути Настею Лісовською, виникла у 19 столітті.

Якщо ж говорити про приналежність цієї історичної постаті до України, то можна навести деякі прямі та опосередковані факти:

  • Збереглися дані, отримані від барона Ож’є Гіслен де Бусбека, який служив послом Риму в Османській імперії. У його записах за 1580 рік було сказано, що жінку нарекли так через те, що вона народилася і жила в дитинстві в Роксоланії – в північній частині Причорномор’я. Разом з тим, таку саме назву мали окремі території України – інформацію про це можна отримати, читаючи поезію Себастіяна Кленовича 1584 року.
  • Згадує про Роксолану і посол Литовського князівства Михалон Литвин, який теж служив у Кримському ханстві. У його записах можна знайти інформацію про те, що жінка Сулеймана була привезена з «нашої землі». Насправді ж в ті часи частина українських земель входила до складу Литви – аж до кінця 60-х років XVI століття.
  • Про те, що Гюрем – то Настя Лісовська, повідомив Самуель Твардовський, який теж служив послом від Речі Посполитої в Османі. Саме він написав про місце народження дівчини – містечко Рогатин на Івано-Франківщині.

Як би там не було, але про народження та дитинство дівчини мало що відомо. Найбільш популярна версія – Роксолана народилася приблизно в 1505 році в Рогатині у родині священника. У період 1517-1520 років її було взято в полон під час набігів кримських татар, після чого дівчинку привезли до Константинополя. Там її декілька разів перепродавали, у результаті чого Роксолана потрапила до гарему султана Сулеймана.

portret roksolany nevidomyj avtor 1550 - Особистості - 50Plus

Портрет Роксолани, невідомий автор (1550)

Роксоланаполонянка султана

Зовні дівчина була навряд чи дуже гарною, проте за веселий характер її назвали Гюрем, що означало «та, що дарує радість». Дівчина, якій на той час було близько 15 років, відразу припала до душі султану. Проте це не сподобалося його третій дружині – Махідевран, матері принца Мустафи, яка відразу стала ревнувати дівчину до свого чоловіка. Вона стала ображати Роксолану, спровокувавши її на сварку та на бійку, пошкодивши їй сукню та подряпавши обличчя.

Коли через деякий час султан Сулейман покликав до себе нову молоду наложницю, Гюрем відмовилася йти до нього, мотивуючи, що не може постати перед чоловіком у такому вигляді. Проте султан настояв на своєму. Побачивши стан дівчини, він розпитав, що сталося, після чого покликав до себе Махідевран, щоб з’ясувати причину такої її поведінки. Вона заявила, що всі в гаремі мають їй підкорятися, і що Роксолані ще мало від неї перепало. Сулеймана розлютила така поведінка дружини, і він зробив Хюррем своєю улюбленою наложницею, віддаливши від себе Махідевран.

За законами віри, він міг мати чотирьох дружин та безліч наложниць. Роксолана стала його четвертою дружиною. Їхнє весілля відбулося у 1530 році. Сулейман призначив посаг дружині в 5 тисяч золотих. Особисто для неї був запроваджений титул Хасекі Султан, що означав особливу відзнаку дружини правителя.

Через три роки він відсилає свого головного спадкоємця – сина Мустафу – керувати санджаком Маніса. Разом з ним поїхала і його матір – Махідевран. Таким чином Роксолана позбавилася третьої дружини султана. А ще через рік помирає його матір – валіде-султан, і Гюрем посідає вагоме місце в палаці. Варто сказати, що Сулейман порушив вікові традиції свого народу, зробивши її єдиною дружиною та не заводячи собі більше наложниць.

Сама Роксолана також порушила одне правило: кожна наложниця мала право народжувати від султана лише одного сина, який ставав його нащадком. Вона ж народила 5 синів і одну доньку. Окрім того, коли вони стали повнолітніми і поїхали навчатися до провінції, жінка не відправилася вслід за ними, як це було заведено, а залишилася у палаці зі своїм коханим чоловіком.

roksolana i sulejman pyshnyj kartyna hudozhnyka nimeczkogo baroko antona gikelya 1780 - Особистості - 50Plus

«Роксолана і Сулейман Пишний», картина художника німецького бароко Антона Гікеля, (1780)

Найвеличніша султанша Османської імперії

Роль Роксолани для суспільства була високо оцінена істориками. До неї наложниці або просто ставали фаворитками правителя, або народжували йому синів та виїжджали з палацу. Гюрем не лише стала його коханою дружиною, народивши дітей, але й була для нього вірним другом та радником.

Коли Сулейман виїжджав з палацу, вона залишалася за нього та брала участь у політичному житті країни. Вона зустрічала послів інших держав, проводила з ними зустрічі, а про всі події детально писала йому в листах. Таким чином, будучи далеко від дому, султан чудово знав, що там відбувається.

Жінка займалась активною суспільною діяльністю, листувалась з багатьма видатними особистостями того часу. Гюрем стала однією з перших жінок, яка відкрила благодійний фонд. За її сприяння було побудовано декілька мечетей, район Аксарай, навчальні заклади, бані, відкрито безкоштовні кухні для бідняків і подорожуючих та багато інших об’єктів.

Одружившись з Роксоланою, султан повністю довіряв їй всі справи. Консервативна Османська імперія зовсім не розуміла такої його поведінки, вважаючи її дивною. Дехто думав, що Гюрем Султан зачаклувала правителя, а дехто просто ненавидів її.

Туристи, які подорожували до Туреччини та відвідали місце вічного спочинку Роксолани, зазначають, що місцеві турки й досі з неприязню ставляться до цієї легендарної жінки-чужинки, яка, по суті, правила їх державою кілька десятиліть.

hammam zbudovanyj za vkazivkoyu roksolany u stambuli - Особистості - 50Plus

Хамам, збудований за вказівкою Роксолани у Стамбулі

Особистість Роксолани

Звичайно, що за спротив традиціям, які складалися століттями, та за різкі зміни в житті імперії Гюрем мало хто любив у середовищі підданих. Історичний портрет Роксолани вказує на те, що сама вона була досить жорсткою та владною особистістю. При гострому розумі та гарній освіті жінка вирізнялася холоднокровністю та підступністю.

Отримати такий вплив на свого чоловіка їй вдалося не лише завдяки вмінню причаровувати, але й завдячуючи хитрості та жорстоким вчинкам. На її адресу можна почути багато різних звинувачень, проте правдивість їх довести зараз вже неможливо.

Так, наприклад, кажуть, що вона домоглася відсторонення великого візира Ібрагіма-паші для того, щоб його посаду зміг обійняти її зять – чоловік доньки Рустем-паша.

Вплинула вона і на долю сина своєї конкурентки Махідевран – Мустафи, який був нащадком султана. Батько відправив його до провінції, але Гюрем зуміла переконати чоловіка, що Мустафа хоче зсунути його з престолу. У 1553 році, у віці 38 років, за наказом власного батька, чоловік був страчений. Не пожалів Сулейман навіть свого 7-річного онука.

Ще одна згадка про жорстокість Роксолани щодо своїх конкуренток стосується того, як вона розправлялася з потенційними наложницями. Гюрем дуже переживала за своє становище і не хотіла, щоб її чоловік цікавився іншими жінками. І насправді – до самої смерті султан був вірним тільки їй.

la sultana rossa. ticzian 1550 rr - Особистості - 50Plus

La Sultana Rossa. Тіціан, (1550 рр)

Від чого померла Гюрем

До самого останнього дня свого життя Роксолана не розлучалася з чоловіком. Вони разом провели зимові місяці в Едірне, після чого повернулися до Стамбулу. Померла жінка у квітні 1558 року. Є свідчення, що її отруїли недоброзичливці, хоча насправді причиною смерті Гюрем стала звичайна застуда. Роксолана мала тяжке захворювання горла – ангіну, яка дала велике навантаження на серце.

Сулейман важко переніс смерть дружини. За його наказом на території імперії було збудовано багато споруд на її честь. Також є свідчення того, що султан присягнув не мати більше жінок після її смерті.

Сам Сулейман загинув у вересні 1566 року, знаходячись у військовому поході на Угорщину. Його тіло привезли до Стамбулу, поховавши біля Роксолани. Місцем поховання обох став мавзолей у мечеті.

Діти Гюрем Султан і Сулеймана

Якщо вірити переказам, найбільше султан любив свою доньку – Мірімах. Її видали заміж за Рустем-пашу, якого зробили великим візирем. На честь дівчини батько навіть збудував мечеть.

Доля синів Роксолани склалася трагічно. Всі вони, окрім Селіма, загинули у боротьбі за трон. Один з них – Баязид – відразу після смерті Роксолани повстав проти батька, але вимушений був тікати до Персії. Проте йому не вдалося сховатися там, оскільки за наказом Сулеймана його було знайдено і страчено у листопаді 1562 року.

Цікаві факти про Роксолану

  • Її купили на невільницькому ринку, щоб принести в дар Сулейману на честь його сходження на престол – на той час йому було 26 років.
  • Вона домоглася перенесення гарему до палацу Топкапи, аби не розлучатися з султаном. З того часу гарем так і знаходився там – до періоду падіння Османської імперії.
  • За час свого володарювання Роксолана робила все можливе, щоб запобігти кривавим набігам кримських татар на Україну.
  • Як на той час, Роксолана була дуже освіченою – вона вільно володіла арабською і перською мовами, займалася віршуванням, розбиралася у політиці.
  • Посли з Європи були дуже вражені, коли бачили поряд з султаном його дружину на троні з відкритим обличчям – вона суттєво відрізнялася від образу покірної східної жінки, більше нагадуючи Клеопатру.
  • Поховання Гюрем відбувалося з такими почестями, які не надавалися жодній жінці – ні до, ні після неї.
  • Відомо багато портретів Гюрем Султан – проте жоден з них не дає повної гарантії правильного зображення.

pamyatnyk roksolani v rogatyni - Особистості - 50Plus

Пам’ятник Роксолані в Рогатині

Роксолана, історія життя якої є досить суперечливою, і досі надихає та спонукає до творчості. Її ім’я взяла собі українська співачка Роксолана, випустивши  проект ROXOLANA. У Рогатині на її честь названа площа та встановлено пам’ятник з бронзи. Її образ надихав письменників Павла Загребельного, Осипа Назарука, Сергія Плачинду та Юрія Колісниченка, сучасну історикиню Олександру Шутко. Про неї написано романи для дорослих та дитячі книжки, на її честь названі вулиці у Львові, Дніпрі, Трускавці.

Цікавою є історія переможниці Євробачення 2004 року Руслани, яку в Туреччині називали Роксоланою. І в цьому є певний символізм – адже вона була найпершою переможницею-жінкою конкурсу від України, який проходив на батьківщині Сулеймана. До того ж, батько Руслани був родом з села Конюшки Рогатинського району – і тому Руслану можна вважати землячкою Насті Лісовської.

marka - Особистості - 50Plus

Марка України

Можна довго сперечатись про риси характеру та моральність Роксолани, але завдяки цій сильній духом жінці тодішня Україна трохи «перепочила» від нападів татар. А це стало не останнім чинником для становлення і розвитку майбутньої держави Війська Запорізького.

Фото: uk.wikipedia.org

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU