Риби вибирають собі день народження самотужки

Як показало нове дослідження, ембріони багатьох видів риб контролюють час свого вилуплення, а отже, вибирають власну дату народження.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда науковців Єврейського університету в Єрусалимі (Ізраїль) розкрила таємницю хімічних та біологічних процесів, через які це відбувається. Тож тепер ученим відомо, як окремі ембріони вибирають час своєї появи на світ відповідно до оптимальних факторів довкілля.

Як проходило дослідження?

Науковці вивчили ікру акваріумної рибки даніо-реріо (Danio rerio). Вони виявили, що вивільнення тиреотропін-рилізинг-гормону (ТРГ) з ембріона має вирішальне значення для вироблення ферментів, які розчиняють стінку ікринки.

«Вилуплення – найважливіша подія в життєвому циклі видів», – зауважили дослідники у звітній статті. За словами вчених, час свого вилуплення риби «ретельно розраховують» таким чином, аби він «збігся зі сприятливими умовами, які покращать виживання на ранніх стадіях життя».

Різні види риб використовують безліч різних стратегій і тригерів вилуплення. Приміром, даніо-реріо зазвичай чекає на денне світло. Риба-клоун і палтус – на темряву. А каліфорнійський груніон очікує, коли його змиє в море.

ембріон риби

Чому так відбувається?

Автори дослідження виявили механізми, які стоять за цим процесом. У даніо-реріо ТРГ потрапляють в залозу вилуплення через кровотік за вказівкою нейронного ланцюга. Він формується безпосередньо перед вилупленням та зникає відразу після нього, розповіло видання Science Alert.

Дослідники також вивчали японську рисову рибу або медаку (Oryzias latipes), віддалено споріднений вид даніо-реріо. Еволюційні шляхи медаки та даніо-реріо розійшлися близько 200 мільйонів років тому, але в обох видів був виявлений однаковий процес вилуплення. Він запускається ТРГ попри відмінності в залозах вилуплення, типах ферментів та ембріональних періодах.

У людей та інших ссавців ТРГ допомагає контролювати ключові біологічні процеси, зокрема частоту серцевих скорочень та швидкість метаболізму. Примітно, що той самий нейрогормон використовується іншим чином у риб. І це, можливо, також є вказівкою на еволюційні шляхи, що розходяться.

Тепер дослідники мають намір вивчити деталі процесу вилуплення у даніо-реріо, а також подібності та відмінності, які можуть бути в інших водних видів з іншими підходами до вилуплення.

Глобальне потепління – ще одне питання майбутніх досліджень. Науковцям потрібно зрозуміти, як вищі температури можуть вплинути на рішення риб про вилуплення, механізм якого формувався протягом сотень мільйонів років.

Результати дослідження опублікував журнал Science.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU