Останнім часом науковці часто створювали та публікували візуалізації ймовірного затоплення прибережних територій світу, зокрема міст, що пішли під воду. На жаль, ці моторошні прогнози потроху стають реальністю. Причина відома: глобальне потепління, зумовлене антропогенними факторами, тобто такими, що пов’язані з діяльністю людини.
Нове дослідження, присвячене двом каліфорнійським мегаполісам – Лос-Анджелесу та Сан-Франциско, вказало на тривожну тенденцію. Ділянки узбережжя навколо цих міст дедалі більше опускаються під воду, й море в цих районах може піднятися більш ніж удвічі порівняно з прогнозованим рівнем.
Про це повідомили вчені Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) та Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA). Науковці дійшли такого висновку, дослідивши динаміку занурення узбережжя за допомогою супутникового радара.
Про що дізналися вчені?
Виявилося, що в найбільш критичних точках, таких як Сан-Рафаель і Фостер-Сіті (район затоки Сан-Франциско), земля щороку опускається на більш ніж 10 міліметрів. Цей процес свідчить про те, що протягом наступних 25 років рівень моря тут може піднятися на 45 сантиметрів і більше. Тобто вдвічі вище за очікуваний експертами рівень в 19 см. Тоді як прибережні території Лос-Анджелеса опустяться на 15 см нижче за прогнозований рівень, розповіло видання Live Science.
«У багатьох частинах світу, наприклад, на береговій території в районі Сан-Франциско, суша опускається швидше, ніж підіймається рівень моря», – заявив провідний автор роботи Марін Говорчин, спеціаліст із дистанційного зондування в Лабораторії реактивного руху NASA.
Згідно з дослідженням, підйом та опускання землі, які науковці назвали «вертикальним рухом землі», зумовлені не лише природними процесами, як-от рух тектонічних плит, але й антропогенними факторами, як-от відкачування ґрунтових вод.
Звісно, що в Каліфорнії, як і скрізь на нашій планеті, рівень Світового океану підвищується через зміну клімату. Додаткове тепло планети, яка нагрівається, розтоплює льодовики та крижані щити, підвищує рівень води, зрештою відсуваючи берегові лінії далі вглиб суші. Вивільнення великих масивів води загрожує прибережним спільнотам по всьому світу.
Щоб зрозуміти, як вертикальний рух суші впливає на цей процес, дослідники вивчили радіолокаційні дані, зібрані супутниками Sentinel-1 Європейського космічного агентства, а також дані про рух землі, отримані Глобальною навігаційною супутниковою системою.
Найбільш екстремальне опускання суші спостерігалося в центральній Каліфорнії. Щороку через агресивне відкачування ґрунтових вод частини Центральної долини опускаються аж на 20 см.
Науковці занепокоєні тим, що вертикальний рух суші важко передбачити. Але, як засвідчило дослідження, цей важливий фактор слід враховувати, прогнозуючи занурення берегових територій під воду.
Результати дослідження опублікував журнал Science Advances.
Фото: pixabay.com