Життя коротке, і слід використовувати певні стратегії, щоб максимізувати свій життєвий досвід. На жаль, час ніхто не в змозі зупинити, але існують різні поради, які дозволяють уповільнити його сприйняття. Ведення щоденника, новий досвід і відпочинок дозволяють змінити відчуття швидкоплинності життя у кращий бік.
Напевно, багато хто може зізнатися, що нерідко відчуває швидкоплинність часу та й життя в цілому. Не встигнеш потішитися відчуттям прийдешніх вихідних, як вони вже минули, і потрібно знову повертатися до роботи або навчання. Більш зрілі люди стверджують, що з роками швидкоплинність життя відчувається ще більше. І хоча не можна зупинити плин часу, можна сприяти психологічним чинникам, які сприяють його сповільненню.
Сприйняття часу
Очевидно, що годинник тікає з однаковою швидкістю щодня, рік за роком. Тому прискорюється чи сповільнюється не час, а наше сприйняття його. Пандемія загрожувала багатьом аспектам нашого звичайного життя, і на сприйняття часу вона також вплинула.
За дослідженнями британських вчених, 80% британців повідомили, що їх відчуття швидкоплинності життя змінилося на ранніх стадіях пандемії. Цілком можливо, що усі люди ще продовжують оговтатися від цього та адаптуватися до цієї колективної травми.
Старіння та відчуття швидкоплинності життя
Хоча багатьом здається, що з віком роки минають швидше, психологи змогли довести, що насправді це не так. Точніше, наше суб’єктивне відчуття часу прискорюється.
Для цього існує декілька теорій, у тому числі добре оцінена теорія професора Дьюка Адріана Беджана, яка базується на обробці нейронних сигналів. Виявляється, що з віком швидкість, з якою ми обробляємо візуальну інформацію, сповільнюється. Це сприяє нашому відчуттю прискорення часу. Іншими словами, не час швидше минає, а ми просто йдемо повільніше, когнітивно кажучи.
Що можна зробити для сповільнення часу?
На жаль, фізичне уповільнення годинника нашого життя не можливо ввімкнути. Проте є деякі стратегії, які можуть допомогти нам змінити наше суб’єктивне відчуття часу. Експерти радять використовувати для цього наступні методи.
Ведіть щоденник. Роздуми про кожен день можуть значно зміцнити спогади про пережиті події. Крім того, корисно мати довгостроковий запас багатих і різноманітних думок, почуттів і діяльності, які в іншому випадку були б забуті з місяця в місяць. Наприклад, таким чином ви легко зможете згадати, що відбувалося або що саме ви робили декілька місяців тому.
Також відчуття швидкоплинності життя можна зменшити, якщо щодня робити щось нове або інше чи інакше, ніж ви звикли. Позбавлення від рутини може бути корисним з усіх боків, але не щодо плину часу.
Натомість краще за все спробувати поєднувати одне з іншим, як зазначає експерт виданню Psychologytoday. Це вимагає від мозку обробки додаткової інформації, що може розширити наше суб’єктивне відчуття часу цієї миті. Наприклад, можна зупинитися у сусідньому парку для 15-хвилинної прогулянки по дорозі з роботи. Тоді цей день буде іншим, а тому особливим.
Ще одна стратегія для зменшення відчуття швидкоплинності життя відома як «зупинка для насолоди ароматом троянд». Коли ви відпочиваєте на природі або у кафе, здається, що час сповільнюється, коли сповільнюєтесь ви самі. Тому найкращий спосіб відчути смак життя – це деякий час взагалі нічого не робити, а просто відпочивати.
Фото: pixabay.com