Науковці з Бристольського університету з’ясували, що стрес людини може спричинити різке погіршення настрою собаки.
Нове дослідження університетської команди вперше довело, що запах людського стресу впливає на емоції та поведінку собак. Утім, здатність собак відчувати настрій людини може здатися не такою вже несподіванкою для тих, хто живе з ними. Проте дослідники виявили, що ця здатність значно сильніша, ніж здається.
«Власники знають, наскільки сприйнятливі їхні вихованці до людських емоцій, але тут ми показуємо, що навіть запах стресу незнайомої людини впливає на емоційний стан собаки, її сприйняття винагород та здатність до навчання», – зазначив Нікола Руні, старший автор дослідження.
Оскільки собаки вміють розпізнавати вербальні та невербальні сигнали людини, дослідники вирішили не піддавати їх безпосередньому впливу людей, які перебувають у стані стресу. Натомість песикам давали зразки поту та дихання, взяті у трьох незнайомих добровольців, коли вони або розслаблялися, або робили щось стресове.
Розслаблювальне заняття передбачало перегляд відеоролика про природу, а стресове – ознайомлення з дратівливими інструкціями, пов’язаними з математикою та публічними виступами.
Про що дізналися науковці
Команда залучила до участі у випробуваннях зі зразками запахів 18 пар собак та людей. Під час тренувань собаки мали засвоїти, що миска з їжею в одному місці завжди містить щось смачне, а миска в іншому місці завжди порожня.
Ті тварини, які це засвоїли, підходили до миски швидше, якщо вона розташовувалася в позитивному місці P (асоційованому з частуваннями), ніж коли її ставили в негативне місце N (асоційоване з відсутністю частування).
Команда вчених пояснила, що активна біганина собак між мисками вказувала на оптимізм тварин.
На другому етапі дослідники розмістили миски в трьох нових локаціях, аби заплутати тварин. А потім повторили експеримент з частуванням, паралельно даючи собакам понюхати піт людей, що перебувають у стані стресу або розслаблення (зразки поту містилися в баночках).
Собаки неохоче і невпевнено підходили до миски в новій локації, коли відчували запах стресового незнайомця. Або ж узагалі ігнорували миску. А коли зазнавали впливу запаху розслабленої людини, енергійно вирушали на пошук смаколиків у невідомих місцях, розповіло видання Science Alert.
«Кінологи часто кажуть, що стрес передається повідцем, але ми показали, що він може передаватися й повітрям», – сказав пан Руні.
Реакцію собак, які зазнали впливу запаху людського стресу, вчені кваліфікували як песимізм. Цей негативний емоційний стан тварини може бути адаптивним: він, можливо, допомагає песикам економити ресурси або уникати фрустрації.
Більшість цієї динаміки досі погано вивчена. Науковцям знадобляться додаткові дослідження, що допоможуть з’ясувати, як саме наші запахи впливають на відчуття та навчання собак.
«Розуміння того, як стрес людини впливає на добробут собак, є важливим фактором для тварин, які утримуються в розплідниках, а також для навчання собак-компаньйонів», – зауважив Нікола Руні.
Результати дослідження опублікував журнал Scientific Reports.
Фото: pixabay.com