Кожен з нас хоча би раз у своєму житті потрапляв у незручну ситуацію. Звичайно, це дуже неприємно, а інколи навіть і болісно. Проте повністю уникнути таких ситуацій неможливо, а тому бажано навчитися гідно реагувати на подібні моменти, не зациклюючись на власній «недолугості».
Інший момент – ви не знаєте, як поводитися з новими людьми у незнайомій компанії. У таких ситуаціях зазвичай ви намагаєтеся заховатися десь у куток, щоб не привертати до себе зайвої уваги. Це те незручне почуття, коли ви відчуваєте себе меншовартісною людиною, і тому ви дуже боїтеся потрапити у незручну ситуацію.
Що робити, коли вам ніяково і незручно? Чи можна запобігти цьому? Можливо, спеціалісти зможуть підказати деякі своєрідні «вправи» та поради у даному питанні? Саме про це й піде наша розмова надалі.
Чому ми відчуваємо себе дуже ніяково?
Психологи стверджують, що такі відчуття найчастіше притаманні людям недовірливим, тривожним, невпевненим у собі. Зазвичай причину цього варто шукати в особливостях нервової системи на генетичному рівні, а в деяких випадках – і в набутому життєвому досвіді.
До прикладу, незручність меланхоліка ототожнюється із його загальним низьким емоційним фоном. Недовірливий меланхолік загалом є надто чуттєвою особистістю, сприймаючи оточуючий світ переважно в темних тонах. У свою чергу, флегматики, яких часто сприймають як «пофігістів», десь в глибині душі також мають здатність переживати через різні дрібниці.
Для холериків характерною буде реакція гніву та агресії, яка зазвичай супроводжує відчуття ніяковості. А найбільш здорова реакція на незручне становище спостерігається у сангвініків. Вони часто сприймають те, що з ними відбувається, з іронією і не бажають займатися самобичуванням.
Аwkward – що це означає? Це саме той стан, який називають соромливістю або ніяковістю. З наукової точки зору, соціальна ніяковість – це особливий стан психіки людини та обумовлена цим фактором її поведінка. Характерними рисами такого стану спеціалісти називають не лише почуття незручності, а й боягузливість, нерішучість, скутість, напругу, невпевненість в собі, невміння спілкуватися з новими людьми тощо.
Можливими причинами прояву подібного стану називають наступне:
- низька потреба у спілкуванні;
- інтелектуальний дар, який викликає небажання спілкуватися з ровесниками;
- прояв нетипових особистісних рис;
- присутність інтересів, які не відповідають інтересам людей тієї ж статі та статусу;
- наявність професії, яка потребує самотності – програмування, написання книг, розробка комп’ютерних ігор тощо;
- зразок для наслідування у вигляді родичів;
- багаточисельні переїзди з місця на місце;
- імміграція до нової країни;
- конфліктні ситуації під час навчання у школі;
- наявність чітко виражених фізичних недоліків;
- певні проблеми загального розвитку.
Проте майже кожна людина має унікальну особливість, яка дозволяє їй керувати власними емоціями. Вона вміє побудувати цілу схему стосовно того, як забути про незручну ситуацію, стерти багато обмежень, створити свою особистість. Навіть найбільш затятим меланхолікам досить часто вдається знівелювати негативні прояви свого характеру, замаскувати незручні та виділити сильні риси. Інколи для цього буде достатньо змінити лиш свої «налаштування» і спробувати поглянути на світ з іншого ракурсу. При наявності складних ситуацій варто виконати більш серйозну роботу над собою. За будь-якого розкладу воно дійсно вартує того – адже ви будете знати, про що розмовляти з незнайомими людьми в компанії і перестанете мучити себе вигаданими переживаннями.
Як позбутися відчуття незручності
У будь-якій справі – навіть і в такій – не завадить для початку скласти своєрідний план. Тобто ви маєте для себе точно визначитися, що значить ніяковість особисто для вас. Продумайте, у якій саме ситуації вам важко спілкуватися з новими людьми. Можливо, вам ніяково в розмові з керівником або людиною протилежної статі? Проаналізуйте, чи потрапляли ви в незручну ситуацію вдома, на роботі, під час відпочинку? Намагайтеся пізнати самого себе, визначитися зі своїми внутрішніми страхами.
Якщо для вас дуже важливо дізнатися, як перестати вважати себе гіршим за інших, подумайте, чи зможете ви впоратися з такою проблемою самі. Поради досвідченого психолога допоможуть вам скласти план своєї «реабілітації».
Якщо ж ви вважаєте, що зможете побороти скутість у спілкуванні, то наші поради обов’язково стануть вам у нагоді.
Станьте «здоровим пофігістом»
Доки ви переживаєте, що люди думають про вас, вони турбуються про те, що думають про них інші. Такий круговорот ілюзій створює постійну напругу, заважаючи жити повноцінним життям. Припиняйте морочитися через дрібниці – ніхто не записує у блокнотик всі ваші «проколи», не цікавиться надто вашою персоною. Люди мають безліч інших справ, і ваші проблеми, у кращому випадку, для них на останньому місці.
Що робити наступного разу, якщо почуваєтесь в незручній ситуації? Просто повторіть тричі подумки: «Всім по цимбалах», і починайте думати про щось інше – більш приємне для вас.
Повісьте уявну корону на гачок
Як не дивно, але занадто висока планка самооцінки приносить не менші проблеми, аніж занижена. Щоб підтримувати ілюзію своїх переваг, потрібно витрачати багато енергії. А якщо така людина потрапляє в незручну ситуацію – то її сприйняття приймає просто трагедійний масштаб. Хіба «ідеальна» людина може мати смішний вигляд?
Тому для запобігання незручним ситуаціям краще припиняйте вважати себе надзвичайно особливим та геніальним. Просто визнайте, що ви – звичайна людина, яка теж може втрапити в незручне становище. Адже ви теж маєте право на помилки. А якщо конфуз вже стався – краще подумайте, як забути незручну ситуацію. Постарайтеся гнати негативні думки, не зациклюйтеся на поганому і перемикайтеся на яку-небудь корисну справу.
Не критикуйте оточуючих
Психологія спілкування з незнайомими людьми вказує на те, що від відчуття ніяковості частіше страждають ті, хто сам дуже критично ставиться до інших. Якщо у когось стався конфуз, такі люди можуть посміятися або навіть засудити бідолаху. Природно, що, опинившись на місці постраждалого, вони будуть соромитися так само, вважаючи, що мають смішний вигляд.
Вся справа в тому, що людина має здатність оцінювати власну поведінку через призму поведінки інших людей. Таким чином, чим суворіше вона ставиться до себе, тим нещаднішою вона буде до оточуючих. Часто це працює на підсвідомому рівні, а тому бажано навчитися прощати людям їх вчинки та невдалу поведінку.
Припиняйте бути відмінником
Перфекціонізм – риса, яка є корисною лише в розумних межах. Дозвольте собі жити хоча би на «4». Світ від цього не перестане бути таким же гарним, а люди не будуть ставитися до вас гірше. Навпаки – ви не будете погано почуватися на людях, оскільки станете більш розкутими та зможете вільно підтримувати розмову.
Поводьтеся природно
У всі часи найбільше цінувалися щирі люди. Намагайтеся позбавитися своїх комплексів, виходьте з незручних ситуацій легко та невимушено. Ви будете почуватися в компанії з малознайомими людьми набагато легше та простіше. Наприклад – якщо сказали щось не те – просто посмійтеся разом з усіма і не зациклюйтеся на цьому далі. Бо якщо ви почнете панікувати, виправлятися, показувати розгубленість – ваші співбесідники обов’язково запам’ятають ваш конфуз.
Вивчіть базові норми етикету
Як не дивно це звучить, але нерідко причиною незручних ситуацій стає незнання правил та невміння поводити себе у суспільстві, за столом тощо. Якщо ви легко орієнтуєтеся в нормах етикету, то у вашій голові завжди буде порядок, а всі рухи та дії – впевненими.
Готуйтеся заздалегідь до масових заходів
Я погано почуваюся в компанії, мені складно спілкуватися з новими людьми, я не знаю, що робити, коли ніяково – саме такі думки часто приходять, коли ви збираєтеся на якийсь масовий захід. Особливо соромляться ті, кому потрібно виступати з промовою перед широким загалом. Значить, у такій ситуації вам потрібно добре підготуватися кілька днів. Бажано не просто написати текст, а вивчити його напам’ять. Це дозволить уникнути незручних моментів, коли вам буде некомфортно спілкуватися з людьми. У свою чергу, вдалий та гарний виступ дозволить вам стати більш впевненим та не боятися незручних ситуацій.
Фільтруйте своє оточення
Якщо ви почуваєтеся погано поруч із людиною, то не треба повністю звинувачувати лише себе. У деяких випадках багато залежить від того, з ким ви маєте таке спілкування. Цей аспект також дуже важливий. Адже люди, які знаходяться поряд з нами, мають досить великий вплив на наше сприйняття дійсності. Насправді, нерідко може бути незручно – це коли в оточенні перебувають безпринципні, цинічні, нетактовні, токсичні особи. Якщо є така можливість – від спілкування з ними бажано відмовитися. Окрему група – ті, хто любить пліткувати, висміювати, говорити гидкі речі поза спиною. Від них також варто триматися подалі.
На жаль, через спілкування з такими людьми ви будете сприймати всіх оточуючих неправильно, чекаючи підступу від кожної людини. Намагайтеся тримати в колі свого оточення лише доброзичливих та позитивних особистостей.
Навряд чи можна сприймати наведену вище інформацію як універсальні поради. Кожна людина відрізняється певним психотипом та багажем життєвого досвіду. Корінь багатьох проблем полягає у тому, що людина не завжди видає себе за ту, яка вона є насправді. Треба зрозуміти, хто ви є і чи дійсно готові мінятися, щоб не ставити більше собі питання, чому я ніяково себе почуваю.
Фото: pexels.com, pixabay.com