Спринт – новий лайфхак для довголіття: користь екстриму

Вчені відкрили ще один секрет, як прожити довше за очікувану тривалість життя. Однак це відкриття підходить далеко не всім.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковці дійшли висновку, що спринтерський біг є доволі ефективним способом подовження життя. Але не для всіх.

Канадські та австралійські вчені провели велике ретроспективне дослідження та з’ясували, що професійний спринтерський біг є порятунком від передчасної смерті. Аналіз охопив дані 1950-1970-х років. Його результати показали, що дві сотні людей, які протягом означеного періоду пробігли 1,6 кілометра менш ніж за чотири хвилини, прожили майже на п’ять років довше, ніж їхні однолітки.

Першим, хто подолав цю дистанцію за такий короткий час, був британець сер Роджер Банністер, рекорд якого датований 1954 р. Він помер 2018-го у віці 88 років. Його рекорд повторили ще 1754 людини. Більшість бігунів були зі США, Великої Британії та Кенії.

Висновки дослідників суперечать теоріям деяких інших вчених стосовно екстремальних фізичних навантажень, засвідчив Стів Фоулкс, співавтор нового дослідження та науковий співробітник Університету Альберти (Канада). Ті, хто не згоден з його командою, вважають: величезний стрес, якому піддають своє тіло професійні спортсмени, може призвести до проблем із серцем та передчасної смерті.

жінка біжить

Як проходило дослідження

Отже, команда вивчила дані 200 бігунів, які пробігли 1,6 км менш ніж за чотири хвилини, в період з 1954-го по 1974 рік. Аналізуючи інформацію з бази даних Sub-4 Chronicle, вчені мали дізнатися, чи є зв’язок між спринтерською підготовкою та довголіттям. На момент початку дослідження 30 відсотків спортсменів померли, розповіло видання Daily Mail.

Але загалом дослідники виявили, що ці бігуни жили в середньому на чотири роки та вісім місяців довше, ніж їхні однолітки, котрі не встановлювали рекордів. Ймовірно, це пов’язано з тим, що спринтери отримують від тренувань таку саму користь, як непрофесіонали від поміркованих фізичних навантажень.

На думку команди, це є доказом того, що будь-яка форма вправ, яка вам підходить, може бути корисною для вашого здоров’я та довголіття.

«Сутність вправ у тому, що це стрес, але це стрес, з яким наше тіло може справлятися, адаптуватися до нього та ставати сильнішим», – зазначив Стів Фоулкс.

Біг допомагає покращити кровообіг, зберегти серце сильним, підтримати імунну систему та уникнути хвороб, пов’язаних зі способом життя, таких як діабет та ожиріння.

шнурує кросівки

Доктор Фоулкс пригадав впливове дослідження 2013 року, в якому вивчалося, як старіли 17 000 данців. Ті з них, хто регулярно займався бігом підтюпцем, жили приблизно на п’ять років довше, ніж решта людей з цієї когорти.

А тим часом ще одне масштабне дослідження 2022 року, опубліковане в журналі Circulation, показало, що в людей, які робили більше вправ, ніж рекомендовано, ризик серцевих захворювань був на 38 відсотків нижчим.

На думку Стіва Фоулкса, зовсім не обов’язково повторювати спринтерський рекорд. Цілком достатньо регулярних помірних навантажень.

Результати дослідження опублікувало видання British Journal of Sports Medicine.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU