Статус, захист, охорона: цікаві відомості про парасольку

У різні часи ця річ була елітарним предметом або об'єктом глузувань.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За першим призначенням корисне у вологу пору пристосування служило захистом не від дощу, а від сонця, і як статусний аксесуар потребувало для обслуговування прислуги.

Семантичний шифр

Що спільного між українською «парасолькою» та словами, що означають цей предмет, в інших мовах? Значення французького parasol – «для сонця», а буквальний переклад з нідерландського zonnedek – «навіс від сонця». Спочатку парасолька була захистом від сонця, про що свідчать також його англійська назва sunshade та італійська umbrella (від латинського umbra) –  тінь. Згодом європейці, що страждають від дощів, пристосували навіс і для захисту від опадів. Практичні німці у виданні 1715 року «Словник мод для дам»  представили виріб «парасолька» як прикриття від сонця та дощу.

Тільки для обраних

Парасолька була придумана в XI столітті до н. е. Історики моди сперечаються, де вона з’явилася вперше: у Єгипті чи Китаї. Але відомо, що колись цей аксесуар свідчив про статус важливої персони. Білу шкіру в жаркому кліматі вважали ознакою шляхетності, і опахала з пальмових гілок захищали від перегріву та засмаги. Габарити парасольки визначали суспільне положення власника. Висота парасольки в давнину вимірювалася 1,5 м, а вага становила 2 кг. Китайські парасольки-гіганти нагадували пагоди. Якщо верховного правителя Сіаму захищала від сонця багатоярусна парасолька на сім рівнів, то у короля Бірми парасолька складалася з 24 ярусів із золотим гаптуванням та самоцвітами.

Древньєгипетський рельєф з парасолькою

Настінний рельєф, храм Хатшепсут, Єгипет (фото: Wikipedia.org)

Атрибут влади

Багатство та владу символізувала парасолька також в Індії. Ступінь знатності персони визначала кількість парасольок у руках його свити. У найбільш високопоставленого володаря їх було 13: одна парасолька уособлювала сонце, решта представляла знаки зодіаку. У Тибеті парасолька з пір’я пави символізувала світську владу, а жовта та біла парасольки говорили про духовну ієрархію. З ІІІ століття до н.е. парасолька прижилася в Стародавньому Римі. Над римськими патриціанками (чоловіки там цим предметом не користувалися) слуги тримали парасольки зі шкіряними наметами на дерев’яному каркасі, і така місія вважалася почесною.

Портрет маркізи Єлени Гримальді

Портрет маркізи Єлени Гримальді, художник Антоніс вай Дейк, 1623 рік, Національна галерея мистецтва, США  (фото: Wikipedia.org)

Як атрибут влади в Європі парасолька знову заявила про себе в XII столітті. Носити тут парасольку в Середньовіччі могли лише імператор, Папа Римський та венеціанські дожі. Поряд з апостольськими ключами з XV століття парасолька стала католицьким символом. Папські парасольки дотепер виносяться в католицьких храмах, під час урочистостей та як почесна нагорода від Святого престолу.

Канцлер Франції Пьєр Сегьє

Картина Шарля Лєбрена з зображенням канцлера Франції Пьєра Сегьє, 1670 рік (фото: Wikipedia.org)

Модний аксесуар

У європейську моду парасолька увійшла з XVII століття, завдяки високопоставленій італійці та дружині французького короля Генріха IV — Марії Медічі. У 1637 році до інвентарного списку речей французького короля Людовіка XIII вперше потрапляють парасольки, які згадуються як дощові. Королева Анна Австрійська популяризувала цей аксесуар у французькому бомонді. А в хроніках церемонії одруження Людовіка XIV з Марією-Терезією міститься згадка про носія парасольки нареченої: для жіночих рук така ноша вважалася заважкою. Складалася французька сонячна парасолька з вощеного полотна та кістяної ручки.

Замість екіпажу

Вважається, що в якості дощового укриття сонячну парасольку вперше використав у 1750 році британець Джонас Хенвей. Англієць трохи модифікував французьку модель, забезпечивши її замість мережива та тафти більш практичною тканиною. Кажуть, що його перші прогулянки під парасолькою дощовим Лондоном викликали у перехожих сміх. Але згодом люди зрозуміли, що така річ стане порятунком від дощу за відсутності екіпажу. До 1840-х років складні парасольки-тростини з кільцями для зручності носіння вже користувалися загальною популярністю, а з другої половини XIX століття практичні англійські парасолі остаточно «перемогли» в Туманному Альбіоні мереживні французькі. При цьому серед покупців утилітарних парасоль без рюшів були не лише чоловіки. За спостереженням автора «Філософії парасольок» (1894 рік), британського письменника, автора пригодницького роману «Острів скарбів» Роберта Стівенсона, за виглядом парасолі можна визначити характер і соціальний статус власника: шовковими аксесуарами користуються лицеміри, а парасольки в клітину обирають порядні люди.

Луї-Леопольд Буальї Парижани з парасольками

  Картина Луї-Леопольда Буальї «Парижани з парасольками» (фото: Wikipedia.org)

Незвичайне застосування

Наприкінці XIX століття було випущено парасольку з функцією ручного громовідводу, де встановлений зверху залізний стрижень заземлювався дротом у дерев’яному ізоляторі-ручці. У 20-х роках ХХ століття у Європі для прогулянок на природі випускалися парасольки з флягою. А в 1950-х роках у США виготовлялися жіночі парасольки з функцією захисту від нападів: натисканням кнопки на ручці на зловмисника випускався струмінь сльозогінного газу з одночасним включенням тривожного сигналу. У 1969 році Бреду Філліпсу в США було видано патент на компактну складану парасольку, яку з 1970 року випускав виробник Totes. Серед сучасних моделей – парасолька-намет для рибалок, прищепна парасолька для собак і парасолька-барометр, де ручка з вбудованим датчиком погоди світиться перед дощем.

Парасолька для песиків

Парасолька для песиків (фото: rover.com)

Практично та романтично

Міські мешканці можуть оцінити новинку від австрійського дизайнера – парасольку без спиць. Особливість моделі «Лотос» – у безпечному використанні на тісних тротуарах. З такими парасольками перехожі легко розминуться, і нікому не доведеться поступатися дорогою. При розкритті футляра тент розпускається як квітка, а при зіткненні з перешкодою парасолька просто пружинить і розпрямляється. А японці створили парасольку для вільних рук: гнучка ручка закріплюється на плечі. Завдяки кінематографу парасолька набула романтичного іміджу. «Шербурські парасольки», «Двоє під однією парасолькою», «Парасолька для наречених» – ефектними кадрами із закоханою парою під спільним «дахом» режисери зробили укриття від дощу головним героєм ліричних історій.

Парасолька для закоханих

Фото: umbrellasofquality.co.uk

А виробники галантереї випустили спеціальну парасольку для закоханих, конструкція якої складається з двох куполів, поєднаних в одному виробі.

Фото на заставці: Martin Falbisoner/wikipedia.org 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU