«Сума та тюрма» Чака Беррі

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За першим рок-н-рольним гітаристом та композитором журнал Rolling Stone закріпив п’яту сходинку в десятці найвидатніших артистів усіх часів та народів. А легендарний колега Джон Леннон давно склав йому справжню ціну: «Якщо дати року ім’я, то це буде Чак Беррі».

Дисгармонійний початок

Народився майбутній рок-музикант, автор пісень, співак та гітарист 18 жовтня 1926 року в Сент-Луїсі – у багатодітній чорношкірій родині диякона баптистської церкви. Музика захоплювала хлопчика з дитинства, і перший концерт він дав у 1941 році, ще навчаючись у школі. Та вже через три роки потрапив із друзями у непривабливу історію: пограбували декілька магазинів у Канзасі та викрали автівку, за що погану компанію на 10 років запроторили до в’язниці (недодивилася недолугого сина мати – директорка школи).

Однак і за ґратами талановитий хлопець не перестав займатися улюбленою справою: створив музичний квартет. А у 21 рік його звільнили достроково.

Після одруження та народження доньки відповідальний голова сім’ї заробляв робітником на автозаводі та навіть косметологом. Зрештою придбав перший власний трикімнатний будинок – не надто просторий, проте цегляний.

Усьому свій строк

З початку 50-х Чак почав виступати з різними групами у місцевих клубах, вперше виконуючи кантрі-блюз. Вже дебютний сингл Maybellene став лідером американського хіт-параду, розійшовшись небаченим на той час мільйонним накладом. А невдовзі з’явилися і головні хіти, що годували музиканта впродовж життя: Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen, Rock And Roll Music та Johnny B. Goode. Але їхній автор… знову втрапив за ґрати.

У грудні 1959 року раніше засудженого Чака заарештували за звинуваченням у зв’язку з неповнолітньою. За секс із клубною гардеробницею, яка займалася проституцією, чоловікові загрожувало п’ятирічне ув’язнення. Після апеляцій термін змінили на півтора роки та 5 тисяч доларів штрафу (за іншими відомостями, дострокове звільнення Беррі отримав по трьох роках за ґратами).

На прощання музикант встиг записати черговий хіт Come On і, вийшовши 1963 року із в’язниці, здивувався власній популярності. Поки він сидів, його творчості дали розголос The Beatles і The Rolling Stones – молоді учасники т.з. «британського вторгнення до Штатів». Беррі залишалося записати кілька свіжих хітів (тоді з’явилася Nadine) і спочивати на лаврах, збираючи касу на гастролях.

Ціна слави

Тюремний досвід підірвав віру музиканта в людську порядність, і Чак надалі регламентував концерти з шокуючою педантичністю: не лише не починав виступу без його оплати, а й обривав пісню на півслові, якщо закінчувався проплачений час. Ходили чутки про те, як «красиво» іноді Беррі йшов зі сцени: дивився на годинник, замовкав посеред пісні, виймав із розетки гітару та полишав лаштунки.

Чак Беррі, 1978 рік

Чак Беррі, 1958 рік

Чергову, третю за рахунком, кримінальну справу стосовно музиканта було заведено 1979 року – цього разу йому інкримінували ухиляння від сплати податків. Вироком суду стали чотири місяці в’язниці та тисяча годин примусових робіт.

А в 1990 році кілька жінок звинуватили власника клубу Чака Беррі в таємному розміщенні камер спостереження у дамському туалеті. До суду справа не дійшла: цього разу Беррі начебто відкупився, виплативши позивачкам 1,2 мільйона доларів. На той час музикант був вже надто заможним, щоби цим не побажав хтось скористатися.

Автор вибачить

У розквіті таланту Чак Беррі навіть власним колективом не обтяжувався: домовлявся про інструментальний супровід за місцем гастролей. Приїжджав до клубу наодинці і за годину до концерту вербував на виступ тамтешніх музикантів, для котрих спільний виступ з уславленим артистом був професійною нагородою і честю. Ноти та репетиції були зайвими: хто ж не знає його безсмертних композицій!

Чак Беррі на концерті

                                        

Чак Беррі на концерті, 2013 рік (Фото: DonClemente12F67)

На концерті бешкетник у капітанському кашкеті міг переплутати слова власних творів і під оплески публіки відбутися жартами: «Автор вибачить!». І справді, яка різниця, що й куди він написав…

За довге життя Чак Беррі створив 51 композицію, одну з яких через 30 років обрав головною темою саундтреку до оскароносного фільму «Кримінальне чтиво» (1994) американський режисер Квентін Тарантіно. Незабутній танок Уми Турман і Джона Траволти виконано в картині під безсмертний хіт Чака Беррі 1964 року You Never Can Tell.

Фото на заставці: Danny Clinch Photography

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.