Токсичний марсіанський пил – загроза для здоров’я астронавтів

Науковці повідомили, що токсичний пил Червоної планети є надзвичайно небезпечним для здоров’я учасників майбутніх марсіанських місій.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Як показало нове дослідження, токсичний пил Марса зробить майбутні місії на Червону планету доволі небезпечними. Зокрема тому, що кремній, гіпс, перхлорати та нанофазні оксиди заліза, що містяться в марсіанському пилу, є загрозою для здоров’я підкорювачів Червоної планети.

Таких висновків дійшла команда вчених з Медичної школи Кека Університету Південної Каліфорнії (USC) та кількох інших наукових інституцій США. Очолив дослідження доктор медицини Джастін Ван.

Про що дізналися науковці?

«Найбільша небезпека – це ризик для легень. Оскільки пил надзвичайно дрібний, очікується, що він залишиться в легенях астронавтів, а його частина потрапить у кровотік», – розповів Джастін Ван.

«Астронавти вже схильні до ризику легеневого фіброзу через вплив радіації під час космічних польотів; багато інших небезпечних факторів, як-от оксиди кремнію і заліза, теж можуть спричиняти легеневі захворювання», – додав він.

Керівник дослідження також наголосив, що перхлорати (хімічні сполуки, токсичні концентрації яких були виявлені в марсіанському ґрунті) спричиняють дисфункцію щитоподібної залози та апластичну анемію – стан, за якого організм перестає виробляти достатню кількість клітин крові.

Враховуючи тривалість повернення з Марса на Землю, а також затримку у встановленні зв’язку з нашою планетою, дослідники вважають надзвичайно вважливим протистояння цим впливам за допомогою пилової фільтрації, прибирання салону та використання електростатичних пристроїв, що відштовхують пил.

З усім тим Ван налаштований оптимістично: він вважає, що токсичний пил не унеможливить місії на Марс.

«Хоча пилюка на Марсі не є найнебезпечнішою частиною місії на Червону планету, вона, безумовно, становить небезпеку для астронавтів, але її легко уникнути, якщо ми будемо до неї належним чином готові», – сказав доктор Ван.

Тим часом співавтор дослідження Брайан Гайнек, професор геологічних наук в Університеті Боулдера, наголосив на ширшій дії марсіанського пилу.

«Він постійно падає з неба і вкриває все. Кожні кілька років відбуваються шторми, що охоплюють всю планету, вкриваючи її товстим шаром», – розповів CNN професор Гайнек. За його словами, космічні кораблі, транспортні засоби, сонячні панелі та інше обладнання «вимагають постійної уваги, щоб продовжувати функціонувати».

«Наші марсоходи вже стикалися з такою ситуацією, коли наукові прилади або ціла місія губилися через те, що сонячні панелі ставали надто запорошеними для заряджання акумуляторів. Такі вторинні фактори теж вплинуть на людей», – зуважив він.

Марсіанський пил

Що про це думають інші вчені?

Джулія Картрайт, наукова співробітниця Інституту космосу Лестерського університету (Велика Британія), стверджує, що боротьба з пилом є великою проблемою для освоєння космосу.

«Як наголосили автори, пил справді проникає всюди, і він поводиться трохи інакше, ніж пил на Землі, де більшість частинок пилу проходить власний шлях транспортування. Вони, як правило, мають округлу форму та з часом поступово зношуються», – зазначила експертка.

«Для порівняння, на Місяці та Марсі ви маєте справу з дуже гострими, колючими частинками, що не демонстрували такої активності. Це проблема, якщо вони перебувають в повітрі, яким ви дихаєте. Гострі частинки з більшою ймовірністю можуть спричинити проблеми з легенями», – вважає Джулія Картрайт.

На її думку, цей процес можна порівняти із впливом азбесту – волокнистого мінералу, який використовувався в будівельних матеріалах доти, доки дослідники не виявили, що він загрожує раком легень, мезотеліомою та легенево-серцевою недостатністю. Науковиця також звернула увагу на проблеми, що пов’язані з використанням фільтрів для очищення повітря від таких неприємних елементів та сполук, як хром, миш’як та кадмій.

«Якщо припустити, що ви здатні відфільтровувати їх, вам все одно потрібно розробити стратегію заміни всіх фільтрів, крізь які вам доведеться дихати, і вам знадобиться безліч таких фільтрів на борту космічного корабля», – стверджує пані Картрайт.

Джонатан Іствуд, професор космічної фізики в Імперському коледжі Лондона, погодився, що для подолання небезпек, створюваних марсіанським пилом, будуть потрібні складні рішення. За його словами, відстань від Землі до Марса така велика, що можливість швидкої евакуації назад на Землю можна виключити, тому «необхідно мати повний спектр медичних послуг».

Результати дослідження опублікував журнал GeoHealth.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU