Тривалість сну людини пов’язана з генами

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Достатній сон завжди вважався однією із запорук доброго психічного та фізичного здоров’я. Проте науковці виявили, що деякі люди, на відміну від більшості, на генетичному рівні здатні спати менше та не відчувати себе при цьому менш енергійними.

Середня тривалість сну у людей

Хоча може здаватися, що сон – то «марно витрачений» час, умисне недосипання може бути шкідливим для здоров’я. Проте питання, яка саме правильна тривалість сну, ще викликає чимало суперечок.

Деякі науковці стверджують, що сон менш ніж 6 годин, зменшує користь від фізичних вправ. Проте сучасні дослідження показують, що тривалість здорового сну може мати варіації, які залежать від генетики.

Повноцінний сон життєво необхідний для добробуту та розсудливості. Проте його необхідна тривалість може значно відрізнятися від віку, способу життя та загального стану здоров’я людини. Згідно з Національним фондом сну, можна використовувати як маркер корисності такі дані:

  • новонароджені (0-3 місяці) – 14-17 годин щодня;
  • немовлята (4-12 місяців) – 12-16 годин;
  • малюки (1-2 роки) – 11-14 годин;
  • дошкільнята (3-5 років) – 10-13 годин;
  • діти шкільного віку (6-12 років) – 9-12 годин;
  • підлітки (14-18 років) – 8-10 годин;
  • молодь (18-25 років) – 7+ годин.

Тривалість сну залежить від віку людиниЗа даними Центру з контролю та профілактики захворювань, люди літнього віку зазвичай можуть спати трохи менше. Для особин 61-64 років оптимальними є 7-9 годин сну, а для 65+ – 7-8 годин. Проте більшість літніх людей у віці за 60 потребує значно менше сну, ніж у молоді роки. Крім того, вони в середньому раніше лягають спати та встають раніше, ніж у молодості.

Важливо зазначити, що це лише рекомендації. Кожен унікальний, і достатня кількість сну може бути різною. Також дослідники зазначають, що потреби у різній тривалості сну можуть змінюватися протягом року, місяця і навіть дня, залежно від того, скільки людині потрібно відпочинку для відновлення тіла та розуму.

До чинників, що можуть впливати на це, належать рівень фізичної активності, стресу, наявність дієти та основний стан здоров’я. До того якість сну не менш важлива, ніж його тривалість. Безсоння може значно погіршити ефект впливу нічного відпочинку на підтримку здоров’я.

Чому сон важливий?

Сон має довгу еволюційну історію. Вважається, що системи, які його регулюють, могли спершу розвинутися в океанських істот як спосіб регулювання часу підйому на поверхню в пошуках їжі.

Наразі сон відіграє важливу роль практично у всіх тварин (навіть у медуз та хробаків). Проте навіть бактерії, які не сплять у звичайному нам розумінні цього, мають періоди зниженої активності, схожої на сон.

У вищих організмів він є більш розвиненим та має різні стадії та типи. Наприклад, деякі ссавці, птахи, рептилії та риби мають швидкий сон, що пов’язаний зі сновидіннями та сприяє процесам навчання та пам’яті.

Сон важливий майже для всіх живих істотПід час сну тіла більшості багатоклітинних організмів дуже ефективно відновлюють м’язи, органи та клітини. Крім того, цей відпочинок зміцнює імунну систему, вивільняючи хімічні речовини, які борються з інфекціями.

Для тварин із великим мозком та людей він відіграє важливу роль у зміцненні пам’яті, оскільки допомагає мозку обробляти та зберігати нові спогади дня. Сон також допомагає підтримувати когнітивні функції, такі як творчість, розв’язання проблем і увагу, а безсоння може зашкодити цьому.

Сон особливо важливий для дітей та підлітків, бо є важливим аспектом росту та розвитку. Під час його організм виробляє гормони, які сприяють росту та допомагають нарощувати м’язи.

Що буде, якщо не висипатися?

Відсутність достатньої кількості сну може негативно вплинути на загальне здоров’я. Безсоння призводить до порушення когнітивних функцій, проблем з пам’яттю, ослаблення імунної системи. Через недостатню тривалість сну порушується гормональний баланс, що веде до збільшення ваги та ожиріння.

Недолік сну може призвести до дратівливості та перепадів настрою, а також підвищеного ризику хронічних проблем зі здоров’ям. Взагалі це все призводить до зниження якості життя. Проте, деякі рідкісні особини можуть добре працювати, сплячи значно менше, ніж решта населення.

Чому деякі люди можуть спати менше?

Секрет цього, здається, записаний у їхньому генетичному коді. Наприклад, американським вченим вдалося ідентифікувати певний набір генів, які сприяють «природно короткому сну».

Як зазначає видання Interestingengineering, саме завдяки цьому генному коду деякі люди можуть спати 4-6 годин щоночі протягом усього життя, без погіршення здоров’я. Вони відчувають себе такими ж енергійними, як після повноцінного нічного відпочинку.

Зазвичай чинники, що заважають сну, ускладнюють дослідникам розрізняти людей, які природно сплять менш ніж 6 годин, і тих, хто покладається на штучні стимулятори для цього. Однак у 2009 р. професорка неврології Ін-Хуей Фу виявила, що деякі люди можуть справлятися з недостатнім сном, бо мають дивну мутацію в гені DEC2. За її дослідженням, люди без цього «багу» в середньому спали 8 годин вночі, тоді як учасники з ним – приблизно 6 годин.

Гени впливають на тривалість снуПотім дослідники провели кілька експериментів на мишах. Вони штучно створили подібну мутацію у тварин, щоб побачити, що станеться. Виявилося, що миші з мутацією спали менше, легше вставали та зазвичай не спали довше.

Більш того, дослідження показує, що ці природні «коротко сонні» істоти отримують інші переваги від цієї особливості своєї біології. Вони більш оптимістичні, енергійні та ефективні у багатозадачності.

Але DEC2 не єдина генна мутація для цієї «над здатності». Інша група дослідників виявила подібне явище в осіб з мутаціями в ще одному гені – BHLHE41. Люди з ним мають не лише коротший сон без недоліків для здоров’я, але й вищий больовий поріг та не відчувають часових поясів.

Деякі дослідження навіть припускають, що вони можуть жити довше. Точні причини цих переваг досі невідомі. Проте робота пані Фу є важливим кроком до розуміння зв’язку між хорошим сном і загальним здоров’ям. Звісно, «коротко сплячі» цікаві як об’єкт дослідження, але при відсутності цього гену не слід шкодити своєму здоров’ю, постійно сплячи лише кілька годин на ніч.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU