Чоловік, ім’я якого не розголошується, вирішив зробити кілька цікавих світлин, коли мандрував гірським хребтом Сьєрра-Сур-де-Хаен (Sierra Sur de Jaén) на півдні Іспанії. Цей хребет перебуває під захистом реєстру культурної спадщини країни. Турист полив водою наскельні розписи віком 6000 років, щоб на селфі вони мали чіткіший вигляд, і ось тепер ці малюнки безповоротно зіпсовані.
Агенти Служби охорони природи Цивільної гвардії Іспанії (Seprona) розпочали розслідування злочину після того, як натрапили на знімки антрополога-аматора у Facebook. У пості він розповів, де саме зробив фото. І тепер він – під слідством через злочин проти історичної спадщини, повідомило видання IFLScience.
«На фотографіях видно, що наскельні малюнки поливали водою, аби вони стали чіткішими й зображення було краще видно», – йдеться в заяві стражів порядку.
Печерні малюнки були зроблені на вапняку, що містить водорозчинні солі. Коли на малюнки ллють воду, ці солі розчиняються. А коли вода випаровується, солі виходять на поверхню, залишаючи кірку, яка завдає непоправної шкоди малюнкам, пояснили в Seprona.
Правоохоронне відомство, що відповідає за захист історичної спадщини Іспанії, закликало громадян повідомляти про будь-які випадки вандалізму щодо наскельних малюнків.
Такі випадки не поодинокі
Повідомлення про пошкодження історичного об’єкту надходило також з Італії. У Флоренції влада затримала 22-річного громадянина Німеччини. Його звинуватили в пошкодженні статуї фонтану Нептуна XVI століття на площі Синьйорії, цитує заяву міської влади CNN. Турист, ім’я якого не називають, рано-вранці переліз через захисну огорожу навколо пам’ятника, щоб позувати на статуї, тоді як двоє друзів, що залишилися по інший бік огорожі, його фотографували. Інцидент потрапив на камери відеоспостереження.
А 2022 року вандали надряпали расистську фразу на 2000-річних петрогліфах корінних американців у Національному парку Зайон у штаті Юта (США). Це єдина локація, де збереглися зразки стародавнього наскельного мистецтва місцевого корінного народу.
Недарма місце розташування більшості наскельних малюнків, зокрема в національних парках, залишається таємницею, що ретельно охороняється.
Фото: wikimedia.org