Усе, як у людей: самки мавп з віком скорочують коло спілкування

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда британських та американських науковців з Ексетерського, Нью-Йоркського, Арізонського та Пенсільванського університетів проаналізувала восьмирічні дані про більш як 200 макак-резус з острова Кайо-Сантьяго. Розташований неподалік Пуерто-Ріко, він також відомий як Острів мавп.

Довгостроковий моніторинг за сприяння Карибського дослідницького центру приматів показав: зрілі мавпи з роками істотно звужують коло спілкування. Вони обмежують свої контакти давніми друзями та родичами.

Як зауважили дослідники, це відбувається зовсім не тому, що оточення уникає досвідчених самок макак. Річ у тім, що саме самки стають ініціаторами скорочення соціальних зв’язків.

pexels klub boks 6632849 - Природа - 50Plus

Під час дослідження вчені виключили й такий об’єктивний чинник звуження кола спілкування, як смерть партнерів.

За словами професорки Лорен Брент з Ексетерського центру досліджень поведінки тварин, така модель поступового скорочення соціальних мереж притаманна людям. Така диференційованість є адаптивною стратегією: люди часто використовують її, щоб впоратися з фізичними та фізіологічними обмеженнями, з якими вони стикаються в шанованому віці.

Як зауважила дослідниця, команда отримала найбільш переконливі докази того, що соціальна вибірковість не є унікальною для людей та може мати більш глибокі еволюційні основи.

Чому зрілі самки віддають перевагу вибірковим контактам

Існує безліч можливих причин, через які макаки з віком стають вибірковими у спілкуванні, вважає Ерін Сіракуза з Ексетерського університету.

Приміром, з роками у мавп можуть змінюватися пріоритети щодо соціальних взаємодій. Бо ж молоді макаки отримують вигоду саме від широкої групи соціальних контактів, що допомагає їм визначитися зі своїм місцем у спільноті та знайти потенційних партнерів.

Для літніх макак простіше та безпечніше залишатися з сім’єю та старими друзями. Адже це дає можливість уникати зайвих конфліктів та хвороб, розповіло видання Science Daily.

На думку Ерін Сіракузи, нові відносини також вимагають більше розумових зусиль. Тож макаки похилого віку можуть скорочувати соціальні контакти, щоб економити розумову енергію.

pexels rajesh balouria 1359342 - Природа - 50Plus

Макаки-резус (Macaca mulatta) є найвідомішим видом макак. Ці доволі великі тварини вирізняються тьмяним зеленувато-жовтуватим забарвленням шерсті. Живуть великими зграями – до 20 і більше особин. Віддають перевагу лісам та відкритим гірським схилам. Не бояться води та добре плавають. Деякі народи вважають макак-резус священними тваринами.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU