Нещодавно фахівці дослідницької організації Oxford Archaeology обстежували в Олні (графство Бакінгемшир) будівельний майданчик майбутнього супермаркету Aldi. Як раптом зробили дивовижне відкриття. Під шаром ґрунту на дослідників чекали руїни цегляної вілли та лазні статусних римлян. Вілла складалася з двох невеличких та одного просторого приміщень. Підлогу найбільшої кімнати вкривала барвиста мозаїка, розповіло видання Daily Mail. За попередніми оцінками, знахідці понад 1600 років.
Ці польові роботи дослідники виконували на замовлення забудовника Angle Property. Вони мали довести, що під супермаркетом не залишилося жодних цінних артефактів, похованих навіки. При цьому археологи не виключали, що можуть знайти невідомі старожитності, що пов’язані з розташованим по сусідству давньоримським поселенням. І врешті розкопали неочікувані об’єкти: стіни та підлогу багатого помешкання, а також класичної римської лазні.
Команда Oxford Archaeology, яка раз у раз дивує наукову спільноту сюрпризами, визнала руїни споруд та мозаїку «археологічними знахідками, що мають велике значення». Археологи зауважили, що мозаїка з червоних, білих і синіх плиток вирізняється «яскравим забарвленням та хитромудрими декоративними візерунками».
Хоч як це прикро, але більшість артефактів цього комплексу та поселення сховалися під сучасною трасою Уоррінгтон-роуд. Тому вчені поки що не мають можливості дослідити всі тутешні пам’ятки далекої історії.
Після консультацій з колегами-експертами фахівці Oxford Archaeology та забудовники вирішили законсервувати віллу з мозаїкою, аби зберегти її цілою та неушкодженою. А будівельники супермаркету своєю чергою оминатимуть цінну знахідку.
Джон Бутройд, старший менеджер археологічного проєкту, резюмував: «Ми сподівалися побачити тут деякі визначні давньоримські артефакти, але відкриття цієї фантастичної мозаїки перевершило наші очікування».
Нагадаємо, що частина сучасних британських земель перебувала під владою Римської імперії у 43–410 роках нашої ери. А завойовані на століття регіони Англії, Уельсу та Шотландії увійшли в історію як Римська Британія.
Oxford Archaeology, одна з найбільших в Європі незалежних організацій в галузі археологічних практик, проводить дослідницькі роботи з 1973 року. Сотні фахівців займаються пошуками унікальних артефактів не лише у Великій Британії, але і в Судані, Катарі, Китаї, Центральній Азії та Карибському басейні.
Фото: Oxford Archaeology