Про відкриття, що бере свій початок у XIX столітті, розповіли науковці з Університету Алькали та Автономного університету Барселони. Вони засвідчили, що ця пара сандалів із трави еспарто навіть старша за взуття, знайдене 2008 року у Вірменії: його вік – 5500 років.
Артефакти з печери кажанів
Загалом у віддаленій печері Куева-де-лос-Мурсіелагос (або «печері кажанів»), що на півдні Андалусії, було виявлено 76 предметів. Вік деяких становить 9500 років. Були серед них набір плетених кошиків, а також прості дерев’яні інструменти, зокрема, молоток та загострена палиця.
Усі артефакти чудово збереглися, розповіло видання Daily Mail. За словами науковців, тисячоліттями у печері дув прохолодний сухий вітер, що підтримував низький рівень вологості та запобігав поширенню бактерій, які могли зруйнувати ці артефакти.
Дослідники припустили, що сандалі носив житель печери, рештки якого покоїлися поблизу.
Історія знахідки
На сандалі та інші предмети першим натрапив ще у 1831 році фермер, який збирав гуано кажанів на добрива (гуано – залишки посліду морських птахів та екскрементів кажанів, що розклалися природним чином – Ред.) У середині XIX століття артефакти виявив та описав дослідник Мануель де Гонгора. Після його смерті матеріали потрапили до Національного археологічного музею Мадрида. Раз у раз науковці намагалися датувати сандалі. Але точний вік взуття вдалося встановити лише тепер – завдяки радіовуглецевому датуванню. З’ясувалося, що сандалям на 2000 років більше, ніж раніше вважали дослідники.
Марія Ерреро Отал, дослідниця з Автономного університету Барселони, зауважила, що ця пара взуття є «найстарішим і найкраще збереженим» артефактом з рослинного волокна, знайденим у Південній Європі.
Результати дослідження опублікувало видання Science.
Фото: science.org