В Оксфорді знайшли невідомі дитячі гравюри Вільяма Блейка: їм 250 років

Експерти несподівано виявили серію гравюр, створених у дитинстві видатним англійським поетом та художником Вільямом Блейком. Де вони ховалися?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дитячі роботи Вільяма Блейка (1757-1827) тривалий час ховалися від очей дослідників у Бодліанській бібліотеці Оксфордського університету. Автор заповів їй гравюри в 1809 році.

Блейк, якого вважають одним з найвидатніших поетів усіх часів, ще в дитинстві захоплювався образотворчим мистецтвом. Це підтвердила знайдена серія його гравюр на мідних пластинах, яким близько 250 років. На одній з раніше невідомих робіт юний митець зобразив стрілу – частий мотив його дорослих творінь. На іншій гравюрі можна розгледіти мініатюрне обличчя.

«Коли я вперше побачив обличчя, це був приголомшливий момент. Я мало не впав зі стільця», – поділився захопленням Марк Кросбі, експерт з творчості Блейка, який, власне, й виявив гравюри.

обличчя на гравюрі

Що ще відомо про знахідку?

Біографи Вільяма Блейка свідчать, що до того, як його поетична кар’єра пішла вгору, він протягом 7 років опановував мистецтво гравюри у відомого лондонського майстра Джеймса Бесаєра. За тих часів гравіювання було популярним методом ілюстрування книжок, нагадало видання Daily Mail.

Авторство цих гравюр вдалося виявити за допомогою нової технології сканування з високою роздільною здатністю. На пластинах дослідники побачили штрихування, зокрема перехресне, півкола та зображення, виконані різцями та циркулем.

На думку Марка Кросбі, це говорить про те, що учень гравера відточував свою майстерність і наслідував стиль майстра. Сканування виявило неймовірно деталізоване гравіювання мініатюрного обличчя, на якому проглядалися очі та частково ніс і губи.

В іншому місці – у таврі автора гравюр – перша літера О у слові LONDON була акуратно заштрихована в манері, «що нагадує дитячу розмальовку», зазначив Кросбі.

літери на гравюрі

А тим часом вище згадувана стріла завдовжки близько 18 мм, що має короткий держак, вигравіювана на пластині різцем.

За словами експертів, такі стріли, а також дротики, часто зустрічаються як в образотворчих, так і в поетичних творах Блейка. Ці мотиви фігурують, зокрема, у двох його акварельних роботах за мотивами «Втраченого раю» Мільтона.

Доктор Кросбі, чиє дослідження незабаром опублікують одразу два наукових журнали, зауважив: «Ці твори розкривають особисті, інтимні моменти, які не призначалися для перегляду ніким, окрім власне художника».

Ще трохи про Блейка

Англійський поет та художник Вільям Блейк народився у Лондоні, в районі Сохо, в 1757 році.

Перша відома поетична збірка Блейка – «Пісні невинності» (1789 р.). З-поміж інших найкращих його збірок та творів – «Пісні зрілості», «Єрусалим», «Весілля неба і пекла», «Агнець», «Тигр», «Французька революція», «Європа». У своїх поезіях Блейк описував історичні події, часто вдавався до романтичної фантастики та міфології, використовував образи з Біблії.

1772 року Вільям Блейк став учнем гравера Джеймса Бесаєра на Грейт Квін Стріт. А за сім років він завершив навчання і став професійним гравером. Попри те, що Блейк був відомий своїми рельєфними офортами, він також часто звертався до інталії, поширеного у XVIII столітті методу гравіювання, що полягав у нанесенні насічок на пластину. Цей процес був складним і трудомістким.

За життя Вільям Блейк зрідка купався у променях слави. Але після смерті в 1827 році його визнали одним з найвидатніших поетів-романтиків. На місці цвинтаря, де упокоївся Блейк, було закладено сад. Однак згодом, завдяки шанувальникам поета, в тій місцині з’явився меморіальний камінь. А 2018 року, після того, як було виявлено справжнє місце поховання Вільяма Блейка, лондонці урочисто встановили пам’ятну плиту на честь поета і митця.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU