Дехто вірить: якщо у думках уявити свій шлях до фінансового успіху, то віра у це призведе до збагачення насправді. Проте, як показує нове дослідження, візуалізація збагачення більш пов’язана із ризиковими інвестиціями та банкрутством, ніж з грошима.
Віра у збагачення не є гарантією успіху та великих грошей
У трьох дослідженнях, в яких брали участь 1023 учасників зі Сполучених Штатів, дослідники з Університету Квінсленда в Австралії розробили шкалу віри у прояв візуалізації збагачення. Приблизно третина онлайн-респондентів погодилися, що позитивні думки та «вібрації» разом із вищими, космічними силами мають впливати на події реального життя. Ця група також з більшою імовірністю сприймала себе як успішну – як зараз, так і у майбутньому.
Однак дослідження не знайшли об’єктивних доказів того, що думки про збагачення та віра у це веде до більшого успіху у ключових сферах. Як зазначає дослідник з Університету Квінсленда, психолог Лукас Діксон, ті, хто набрав вищі бали за їхньою шкалою проявів, вважали себе більш успішними, мали сильніші прагнення до успіху та вірили, що у них вище шанси досягти успіху у майбутньому. Проте, за його словами, вони також були більш схильні до ризикованих інвестицій, пережили банкрутство та необґрунтовано вірили, що зможуть швидше досягти малоймовірного рівня успіху.
Ті, хто вірив у прояв думок, твердо дотримувалися своєї ідеології, навіть коли перебували у поганому фінансовому становищі. Дослідники вважають, що це може поставити їх під загрозу занадто великої довіри до нестабільних інвестицій, таких як криптовалюта та схеми швидкого збагачення.
Позитивне мислення потрібне, але без відриву від реальності
Водночас команда визнає, що позитивне мислення та оптимізм можуть бути психічно корисними у певних ситуаціях – якщо ці розумові підходи не надто відриваються від реальності. Сучасне суспільство цінує гарний вигляд, багатство та славу вище, ніж раніше. Це, своєю чергою, означає, що люди більш відчайдушно прагнуть досягти таких цілей, можливо, завдяки здоровому глузду та раціональному мисленню, припускають дослідники.
Розвиток соціальних мереж також відіграє тут свою роль, оскільки в інтернеті з’являється постійний потік впливових людей, які обіцяють швидкі шляхи до багатства. Як зазначають дослідники виданню Sciencealert, станом на травень 2023 року відеороліки TikTok із тегом «візуалізація» набрали 34,6 мільярди переглядів.
На завершення дослідницька група рекомендує бути обережними, коли мова заходить про дотримання стратегій прояву гуру та експертів. Немає жодних доказів того, що прояв працює, а деякі докази пов’язують його з більш небезпечними фінансовими ситуаціями. Доцентка Школи бізнесу Університету Квінсленда Ніколь Хартлі зазначає, що їхня команда заохочує більше досліджувати так званих впливових осіб, які обіцяють успіху у таких важливих сферах, як кар’єра та прийняття фінансових рішень.
Фото: pixabay.com