Команда науковців з Вермонтського університету (США) натрапила на складну мережу рибальських споруд, від яких залежало становлення цивілізації мая у Центральній Америці та на території сучасної Мексики 4000 років тому.
Про що дізналися вчені?
Предки мая – мисливці та збирачі – створювали споруди для ловлі риби, щоб прогодувати свої родини під час посухи. Складну систему таких пристосувань дослідники виявили у центральноамериканській державі Белізі (колишньому Британському Гондурасі).
Завдяки цим спорудам предки мая могли ловити достатньо риби, щоб нагодувати близько 15 000 людей щороку. Мережа складалася з каналів та ставків, які спрямовували рибу до місць, де її можна було легко виловити.
У звітній статті про дослідження, яку опублікував журнал Science Advances, науковці уточнили, що мисливці-збирачі побудували ці складні мережі близько 4000 років тому. Тоді мешканці регіону ще не займалися сільським господарством у значних масштабах, розповіло видання Live Science.
«Це найдавніша масштабна архаїчна споруда для ловлі риби, зафіксована в давній Мезоамериці. Успіх тих мисливців-збирачів, імовірно, допоміг сформувати мая, цивілізацію, яка пізніше стала домінувати в Центральній Америці та на території сучасної південної Мексики», – написали вчені.
Вони також припустили, що саме «ці рибальські пастки спонукали людей збиратися і створювати постійні поселення, а згодом і міста».
«Схоже, завдяки цим каналам можна було постійно ловити рибу та проводити громадські збори, що спонукало людей повертатися в цю область рік у рік та залишатися там на триваліший час», – зауважила співавторка дослідження Марієка Брауер Бург, професорка антропології та керівниця дослідження. На її думку, «такі інтенсивні інвестиції в ландшафт могли зрештою спричинити розвиток складного суспільства, характерного для доколумбової цивілізації мая, яка згодом виникла на цій території».
У ті часи, коли будувалися рибальські споруди, регіон ставав сухішим, тож населенню доводилося боротися з посухою. Це могло спонукати людей об’єднатися та побудувати споруди, щоб забезпечити себе їжею.
Для виявлення каналів та ставків команда використовувала супутникові знімки та аерофотознімки, зроблені за допомогою дронів. Науковці також провели розкопки та радіовуглецеве датування органічних відкладень і деревного вугілля, щоб визначити, скільки років рибальським спорудам. Дослідники з’ясували, що мая продовжували використовувати їх в епоху становлення цивілізації – близько 2000-200 рр. до н.е.
«Чесно кажучи, це відкриття приголомшило. Ми завжди вважали, що великомасштабні проєкти стосовно зміни ландшафтів відбувалися у класичний період мая, у 250-900 роки нашої ери», – зазначив Томас Гудерджан, професор антропології Техаського університету в Тайлері.
Професор Гудерджан, який не брав участі в дослідженні, додав, що це відкриття може спонукати науковців переглянути погляд на те, якими були мая близько 4000 років тому.
Команда Вермонтського університету заявила, що планує продовжити дослідження в цьому регіоні.
Фото: pixabay.com