Як одночасне вживання ліків та алкоголю діє на людину: експерти

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Якщо вживати алкоголь на тлі приймання ліків, він може посилити або зменшити дію препарату, а також додати побічних ефектів.

Як взаємодіють алкоголь та ліки

За словами доктора Ніала Віта, провідного автора дослідження, хімічні речовини у нашому мозку підтримують тонкий баланс між збудженням та гальмуванням. Занадто сильне збудження може призвести до судом. А занадто сильне гальмування – до седативного ефекту та депресії.

Алкоголь посилює гальмування в мозку. Воно виражається у розслабленні та ігноруванні соціальних заборон після кількох доз п’янкого напою. Що більше алкоголю надходить в організм, то менше людина керує своїми м’язами. Вона  невиразно говорить, в неї спостерігається запаморочення, зрештою, вона забуває все, що з нею трапилося, і засинає.

Алкоголь може впливати на дію ліків в організмі, зокрема на те, як ліки всмоктуються зі шлунка. Якщо вживання препарату має такі самі побічні ефекти, як і алкоголю, вони можуть посилюватися (резонувати).

bokal z tabletok - Здоров'я - 50Plus

Проте не всі побічні ефекти збігаються з алкогольними. Наприклад, змішування міцних напоїв з ріталіном негативно впливає на серце: збільшує частоту серцевих скорочень та підвищує ризик інфаркту.

Поєднання алкоголю з ібупрофеном може призвести до розладу шлунка та шлункової кровотечі, розповіло видання Science Alert.

Також алкоголь подекуди прискорює розщеплення деяких ліків, роблячи їх менш ефективними. А ще може змінити шлях розщеплення медикаментів, потенційно створюючи токсичні хімічні речовини, які спричиняють серйозні проблеми з печінкою. Так, приміром, відбувається у випадку приймання парацетамолу.

Результат змішування алкоголю та ліків може навіть бути фатальним. Поєднання алкоголю та медикаментів, що діють на мозок, часто ускладнює керування автомобілем. Наслідком цього може бути серйозна аварія.

 

Хто наражається на найбільший ризик

Найбільшої шкоди вживання ліків з алкоголем завдає літнім людям, жінкам та тим, хто має невеличкий розмір тіла.

В організмі людей похилого віку ліки розщеплюються не так швидко, як у молодих. До того ж літні особи зазвичай приймають більше одного препарату. Вони також чутливіші до впливу ліків, що діють на мозок, і відчувають більше побічних ефектів, таких як запаморочення та падіння.

Жінки та люди з меншим розміром тіла, як правило, отримують вищу концентрацію алкоголю в крові, коли споживають таку саму його кількість, як більш габаритні люди. Це тому, що в організмі тендітних осіб менше води, яка розчиняє алкоголь.

zhinka pohylogo viku z bokalom - Здоров'я - 50Plus

Які ліки категорично не можна змішувати з алкоголем

Зазвичай про це можна дізнатися з листка-вкладиша до лікарського засобу. До того ж попередити про небезпеку повинні лікар та фармацевт.

Йдеться передусім про рецептурні препарати. Найбільш поширеними ліками такого типу є бензодіазепіни (від занепокоєння, безсоння або судом), опіоїди від болю, антидепресанти, нейролептики та деякі антибіотики, такі як метронідазол та тинідазол.

Деякі препарати, що відпускаються без рецепта, теж далеко не завжди можна пити одночасно з алкоголем. Це, зокрема, ліки від безсоння, захитування, застуди, грипу, алергії та болю.

«Якщо ви хочете вживати алкоголь під час приймання ліків, спочатку обговоріть це зі своїм лікарем чи фармацевтом», – настійливо радять дослідники.

Фото: pexels.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU