Як вимірюють висоту гір? Час згадати тригонометрію

Важко уявити, яким чином дослідники дізнаються висоту найвищих гір. Зрозуміло одне: вони не користуються для цього довжелезним сантиметром.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Еверест (Джомолунгма) заввишки 8849 метрів є найвищою горою у світі. Але як учені вирахували її точну висоту? І взагалі, як науковці дізнаються, наскільки високою є та чи інша гора?

Багато хто з нас, сидячи у школі на уроці математики, думав: «Я ніколи у своєму житті не використовуватиму тригонометрію». А дарма, виявляється, ця дисципліна дуже навіть потрібна. Наприклад, найтрадиційніший спосіб вимірювання висоти гори вимагає саме тригонометричних навичок, розповіло видання IFLScience.

Метод, званий тріангуляцією, потребує знання відстані між двома точками на землі та кута між обома цими точками і вершиною гори. Також людина, що проводить обчислення, має знати висоту над рівнем моря точки, з якої вимірюють гору, а ще враховувати кривину Землі.

Коли справа доходить до вимірювання кутів, точність повинна бути максимальною. Ось тут і стане в пригоді теодоліт – подібний до телескопа оптичний прилад, що може вимірювати як горизонтальні, так і вертикальні кути.

Маючи два кути та довжину однієї сторони трикутника, можна скористатися кількома тригонометричними формулами (передусім допоможуть теорема синусів і формула Герона). І вуаля: тепер висота гори відома.

Проблема в тому, що цей метод, який давно і часто використовували, не є найточнішим. Наприклад, коли офіцер британської армії сер Ендрю Скотт Во та його команда вимірювали Еверест у рамках Великого тригонометричного дослідження, втрутилася атмосфера Землі. (Це масштабне дослідження тривало протягом більшої частини XIX ст.).

Через зміни щільності повітря, світло в атмосфері може переломлюватися: це явище називається атмосферною рефракцією. Воно більш помітне на великих відстанях. Тоді об’єкти здаються вищими або нижчими, ніж вони є насправді, а отже, вимірювання можуть виявитися неточними.

Донедавна висоту гір також часто визначали барометричними альтиметрами за тиском повітря. Річ у тім, що після кожних 100 метрів підйому він зменшується на приблизно 12 міліметрів ртутного стовпчика. Але й цей метод був відносно точним.

І ось тепер на допомогу вимірникам гірських висот прийшла глобальна система позиціонування, або GPS. Ця технологія незамінна, адже висота гір може подекуди змінюватися через геологічні події, приміром, такі як землетрус.

До речі, першим, хто визначив висоту Евересту в 1852 році, був бенгальський та індійський математик Радханат Сікдар (1813-1870), один із ключових учасників згадуваного вище Великого тригонометричного дослідження. Саме він довів, що Джомолунгма є найвищою точкою планети над рівнем моря.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU