Щасливі дні літньої відпустки давно розчинилися в буденній метушні. Й дедалі рідше бентежать спогади про оксамитовий сезон. Однак, на думку психологів, відпускний дух щастя і свята цілком можливо відтворити в осінньому й зимовому повсякденному житті.
Нещодавно фінські науковці опублікували результати масштабного тривалого дослідження. Протягом 40 років вони відстежували життя 1200 бізнесменів, схильних до серцево-судинних захворювань. Внаслідок чого переконалися: ті учасники, котрі брали відпустку на три або менше тижнів на рік, мали на одну третину більше шансів померти молодими. Причому, за словами керівника дослідження Тімо Страндберга, переваги відпустки були однаково відчутними як після поїздки на курорт, так і після відпочинку вдома.
Висновок: замість того, аби сумувати через завершення вакацій, варто подумати про те, яким чином привнести їхній щасливий настрій у тужливі будні. Психологи знають кілька простих способів повернути дух відпочинкового свята.
Станьте домашнім туристом
Коли ви востаннє оглядали місто, в якому мешкаєте? Зайдіть на туристичний сайт. Він нагадає вам про об’єкти, які ви роками збиралися оглянути, але постійно знаходили причини цього не робити. Цілком можливо, що у знайомій місцині ви відкриєте для себе щось абсолютно нове.
«Завдяки екскурсії можна побачити навколишнє середовище під новим кутом», – стверджує Гося Гоцловська, викладачка Університету Бата (Велика Британія). Науковиця вважає, що «новину можна знайти навіть тоді, коли уважно дивишся на одне місце».
Перегляньте свій розклад дня
Свята, до яких можна також віднести й відпустку, переносять нас геть в інше середовище. Ця зміна середовища змінює нашу поведінку, вважає Рейчел МакКлой, доцентка кафедри прикладних поведінкових наук в Редінгському університеті. «Коли ви повернетеся з відпустки, подумайте про буденні речі, які ви не робили на відпочинку», – радить вона. Звісно, це буде прання, походи на роботу, приготування їжі, догляд за дітьми тощо.
А ще відпустка не була заповнена, зокрема, переглядом телевізора, телефонними балачками та всім тим, що потенційно заважає ефективніше використовувати свій час. Пані МакКлой вважає, що його можна витратити на заняття, які подарують чимало радощів.
Виберіть нове осіннє читання
Під час відпустки ви, можливо, виконали річну норму з читання. Проте це не означає, що у повсякденному житті для книжок не знайдеться часу. Стежте за новинками книжкових ярмарків, яких восени дуже багато по всьому світу. Передивляйтеся огляди літератури, вештайтеся книгарнями, обмінюйтеся враженнями про прочитане з друзями. І приберіть врешті з тумбочки ті запилені книжки, які ви давно обіцяли собі прочитати, але цього не сталося.
Змініть дорогу на роботу
Емра Дюзель, професорка когнітивної нейробіології Університетського коледжу Лондона, впевнена, що прогулянка новими місцями «стимулює велику пластичність мозку». Навіть невеликі зміни у звичному маршруті допоможуть такій стимуляції. Науковиця рекомендує ходити на роботу пішки або їздити велосипедом (бажано парковою зоною). Часто для цього потрібно лише вийти з помешкання на пів години раніше.
Виробіть нові звички
Найкращий спосіб змінити звички – замінити їх новими, вважає Тревор Роббінс, професор когнітивної нейробіології Кембриджського університету. Наприклад, з вечора можна дістати з шафи кросівки. А ранком замість того, щоб «застрибнути» в халат, вдягнути спортивний одяг, кросівки та вирушити на велосипедну прогулянку.
Насолоджуйтеся дрібницями
У відпустці ми сповільнюємось. У відпустці ми відкриваємо всі наші почуття, які, на жаль, притупляються, щойно ми потрапляємо у звичну метушню. Однак на думку відомої британської позитивної психологині Міріам Ахтар, удома цілком можливо «насолоджуватися рутиною, щоб вона рутиною не здавалася». Приміром, можна отримати задоволення від звичайного душу, дороги на роботу або зустрічі з давнім знайомим.
Насправді немає значення, як насолоджуватися. Головне відроджувати призабуту звичку до насолоди зі своєї відпустки та переносити її у повсякденне життя.
Плануйте вільний час по-новому
Саме звільнення від зобов’язань змушує час у відпустці текти по-іншому. У щоденному домашньому розкладі справ не так вже і складно знайти трохи незапланованого часу. Краще за все заповнити його чимось таким, про що ви раніше не думали. Наприклад, можна покласти купальник в робочу сумку і замість теревенів з колегами в обідню перерву вирушити до басейну.
Полюбіть одноденні подорожі
Зазвичай кожну відпустку ми плануємо заздалегідь. Нас хвилює, які місця ми відвідаємо, що нового побачимо, яку незвичну їжу скуштуємо. Рейчел МакКлой радить спланувати кілька коротких подорожей у «режимі пригод» ледь не одразу після відпустки, коли відчуття свята ще остаточно не покинуло нас.
Ці поїздки не обов’язково мають бути дорогими або дуже далекими від дому. Головне – записати їх у щоденник ще до того, як виникне неприйняття ризику, а прагнення романтики витісниться щоденними справами.
Відтворіть аромат відпустки
Привезіть з відпустки запахи, що нагадуватимуть про безтурботні часи. Наприклад, спеції чи косметику ручної роботи з марокканського ринку або крафтову оливкову олію чи в’ялені томати з італійської крамнички. А ще довгими холодними вечорами можна просто запалювати ароматну свічку.
Дійте згідно зі своїми прозріннями
Відпустка вивільняє мозок від непотрібних думок та змушує його народжувати чудові ідеї. Тому під рукою – навіть на пляжі чи екскурсії – завжди потрібно мати блокнот, аби записувати несподівані думки. У майбутньому вони можуть оформитися в щось значуще. Приміром, шалена ідея кардинально змінити сферу діяльності може стати початком успіху власної справи.
Відпустка – час дивовижних прозрінь, що нерідко стають дороговказом для всього подальшого життя.
Частіше виходьте на вулицю
«Увага до природи під час відпустки є джерелом дуже позитивних вражень», – каже пані Гоцловська. Можливо, вдома буде важко відтворити трепет, що його відчули у Гранд-Каньйоні або на Фудзі. Проте отримувати бентежні емоції цілком можливо, якщо частіше вибиратися на свіже повітря.
Приміром, варто просто вийти з улюбленим напоєм на балкон або в сад. А ще можна зненацька стати тією людиною, яку в сутінках виганяють з місцевого парку. Також не зайве навчитися періодично нехтувати телевізором заради прогулянок кварталом. Помічати дерева, людей або кішок на вулиці й навіть вітатися з незнайомцями.
Фото: pexels.com