Голограми доповненої реальності, роботи-помічники, надруковані на 3D-принтері стіни-трансформери, слухняні екрани… Усе це і не лише це інструмент штучного інтелекту вмонтував у дивакуваті та водночас доцільні архітектурні форми. Така реальність, що ще вчора була маренням фантастів, вже за чверть століття може стати органічною частиною нашого життя.
Журналісти Daily Mail запитали експертів з питань майбутнього про те, якими вони бачать помешкання землян 2050 року. А потім ці передбачення передали нейромережі Midjourney, що згенерувала зображення на основі словесних описів.
Результати вразили. На нас чекає життя у футуристичних будинках, що акумулюватимуть в собі різноманітні досягнення технологічної революції. Естетичні житлові простори відповідатимуть екологічним потребам людей, які, врешті, перестануть засмічувати планету шкідливими викидами.
Якими будуть наші домівки вже за 27 років
Згідно з фантазіями футурологів та ШІ, стіни, підлоги та стелі нашого майбутнього житла трансформуватимуться у відповідь на голосові команди. Нанотехнології перетворюватимуть стіни на гігантські напівпрозорі екрани. А будь-яка поверхня у приміщенні зможе за потреби ставати сенсорним дисплеєм, що виконуватиме різні команди господаря.
Експерти не виключають, що на наших кухнях хазяйнуватиме якийсь відомий шеф-кухар з кулінарної телепрограми. Звісно, це буде його голографічна версія. Шеф з’являтиметься у нас удома зі своїми порадами стосовно приготування страв, щойно ми вмикатимемо індукційну плиту.
Будинок, швидше за все, обслуговуватимуть людиноподібні андроїди. Їх перші моделі вже завойовують ринок інноваційних технологій завдяки, наприклад, компанії Tesla. За прогнозами експертів, до 2050 року андроїди прибиратимуть, готуватимуть їжу і навіть доглядатимуть дітей.
Доповнена реальність докорінно змінить поняття про розваги, вважає Ян Сільвера, редактор видання Future News. «У міру того, як ми продовжуємо жити в епоху смартфонів і потокового мовлення, наші методи споживання інформації різко змінилися в порівнянні з епохою телебачення, коли централізоване розташування в будинку телевізора об’єднувало людей в одному місці заради спільного дозвілля», – зауважив пан Сільвера. Він припустив, що в будинках 2050-го буде повно розважальних капсул для усамітнення, нафаршированих ноу-хау. Хоча, цілком можливо, що архітектори проєктуватимуть в помешканні зони, геть вільні від технологічних новацій.
За словами Майка Ральфса, керівника відділу цифрових технологій компанії Quintain Living, стіни будинків майбутнього змінюватимуть свій вигляд лише за допомогою дотику чи голосової команди. Нанотехнології та доповнена реальність допоможуть відображати різні кольори, текстури або навіть індивідуальні риси господарів. Ці видозмінені стіни також виконуватимуть роль інтерактивних екранів для віртуального спілкування чи отримання інформації.
На думку деяких експертів, житлові площі можуть навіть стати дещо тіснішими, ніж ті, до яких звикли сучасні жителі планети. А оскільки в недалекому майбутті, скоріше за все, пануватиме дистанційна форма роботи, люди дедалі частіше й довше залишатимуться у власних помешканнях. Можливо також, що поширенішим явищем стане використання житла одночасно для кількох поколінь.
Пан Ральфс вважає, що ринок нерухомості завоюють модульні будинки, які змінюватимуть свій вигляд відповідно до попиту власників. А завдяки передовим технологіям з використання відновлюваних джерел енергії (таким як системи для її збирання, інтегровані в структуру будівлі) майбутні будинки стануть надзвичайно ефективними. І віддаватимуть надлишки енергії до загальної енергосистеми.
А тим часом штучний інтелект буде присутнім у всіх будинках майбутнього, запевняє Майк Ральфс.
На його думку, до 2050 року «помічники зі штучним інтелектом передбачатимуть потреби мешканців та керуватимуть споживанням енергії». Голосові команди та системи розпізнавання жестів залишать традиційні перемикачі та кнопки в минулому. Помешкання будуть оснащені персоналізованими системами ШІ, що допоможуть виконувати повсякденні завдання.
А ще в будинках недалекого майбутнього буде багато рослинності: зовні та всередині. І, цілком імовірно, що в наших домівках знайдеться місце для ферм з вирощування екологічно чистих продуктів.
Фото: dailymail.co.uk